Biegiem po zdrowie! Czyli sześć powodów, dla których warto biegać
Sport to zdrowie. Niby banał, ale badania jednoznacznie wykazują, że regularna, umiarkowana aktywność fizyczna zmniejsza aż o 30% ryzyko śmierci ze wszystkich możliwych jej przyczyn.
Współczesna medycyna skoncentrowana jest na leczeniu, coraz to nowych lekach, nowych technikach operacyjnych, metodach diagnostycznych, przeszczepach… Tymczasem najważniejsza jest codzienna profilaktyka – zbilansowana dieta i regularna aktywność fizyczna.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Poradnik-Zdrowia.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.: |
Dlaczego bieganie?
Bieganie to najstarsza forma aktywności fizycznej. Ponadto ta forma aktywności angażuje prawie wszystkie grupy mięśniowe, doskonale poprawia wydolność wysiłkową, wygląd, nastrój i chroni organizm przed wieloma chorobami.
Regularne bieganie jest dobre:
1. Dla serca i naczyń krwionośnych
Zwiększa wydolność serca, które zaopatruje organizm w krew, substancje odżywcze i tlen. Obniża ciśnienie krwi. Jak wskazują badania, osoby z wolniejszą i regularną pracą serca i niższym ciśnieniem żyją dłużej. Regularny trening zmniejsza ryzyko zawału serca, także podczas aktywności seksualnej! Ponadto, osoby regularnie uprawiające jogging mają niższy poziom złego cholesterolu, a wyższy dobrego. Chroni to ich naczynia przed rozwojem miażdżycy.
2. Dla płuc i wytrzymałości
Bieganie zwiększa objętość płuc i poprawia wydolność wysiłkową. U chorujących na astmę łagodzi przebieg choroby i poprawia wentylację płuc.
3. Dla sylwetki
Wprawdzie bieganie wzmaga apetyt, ale jest także jednym z najlepszych sposobów zrzucenia zbędnych kilogramów i poprawy sylwetki. Usprawnia pracę jelit, zapewnia lepsze spalanie cukrów i większą wrażliwość na wytwarzaną przez organizm insulinę, chroniąc tym samym przed cukrzycą i jej powikłaniami. Bieganie kształtuje lekkoatletyczną sylwetkę i zwiększa poczucie akceptacji swojego ciała.
4. Dla mózgu
Regularne ćwiczenia aerobowe wzmacniają ukrwienie ośrodkowego układu nerwowego, poprawiają odżywienie komórek mózgowych, ich żywotność i pomagają dłużej zachować pamięć.
5. Dla nastroju
Bieganie jest bardzo dobrym sposobem rozładowania stresu, który jest dziś jednym z najważniejszych czynników ryzyka w chorobach serca. Podczas wysiłku dochodzi do zwiększonego wydzielania tzw. endorfin w mózgu, dzięki którym mamy dobry nastrój. Ułatwia też rozluźnienie mięśni po zakończonym wysiłku.
6. Dla snu i testosteronu
Lepsze dotlenienie organizmu, wyższy poziom endorfin oraz rozluźnienie mięśni pomaga w zasypianiu, a także poprawia jakość snu. Wysypianie się przynajmniej 7-8 godzin na dobę zwiększa zaś produkcję testosteronu, który silnie wpływa na odczuwanie pożądania i ochotę na seks – zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet.
Zobacz również:
Jak rozpocząć bieganie
Przygotowanie do biegania
Nadesłał:
easylife
|