Badanie wariografem - na czym polega?


Badanie wariografem - na czym polega?
2023-04-03
Badanie wariografem związane jest prawdomównością ludzi. Przeprowadzone badanie pozwoli stwierdzić czy człowiek mówi prawdę czy kłamie. Takie badania oprócz spraw karnych, wykorzystywane też są w sektorze prywatnym.

Ludzie chcą się dowiedzieć czy partnerzy ich zdradzają, członkowie rodziny są uczciwi, albo kontrahenci mają dobre zamiary. Zatem badania nie muszą dotyczyć tylko morderstw i afer korupcyjnych, ale także niewierności czy kradzieży. Co warto wiedzieć na temat tego badania? Poniższy artykuł odpowie na to pytanie. 

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Poradnik-Zdrowia.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:


Badanie wariograficzne - co warto wiedzieć?

Wariograf to urządzenie, które potocznie nazywane jest wykrywaczem kłamstw. Przyrząd ten służy do badania tego, czy dany człowiek mówi prawdę. Dawniej był stosowany głównie przez policję, natomiast teraz badania wariograficzne znalazły szersze zastosowanie. Badanie wariografem  są wykonywane w trakcie rekrutacji do służb państwowych, w czasie procesów sądowych ale również do celów prywatnych. Jednym z takich celów może być zdrada. Czy wariograf wykryje zdradę? Jeśli osoba będzie mijać się z prawdą, jej reakcje fizyczne pokażą, że tak jest. Dlatego żeby rozwiać wątpliwości, warto umówić się na tego typu badanie. Koniecznie jednak trzeba zwrócić uwagę na eksperta, który będzie je przeprowadzał, bo na rynku nie brakuje "specjalistów", którzy nie są zrzeszeni w żadnej organizacji jak np. Polskie Towarzystwo Badań Poligraficznych, i pracują poza obowiązującymi standardami nie posiadając niezbędnego przeszkolenia i wiedzy.    

Badanie wykrywaczem kłamstw wiąże się z wieloma mitami, jakie pojawiają się w społeczności. W dużej mierze badania prowadzone wariografem kojarzą się z wizerunku  maszyny, jaka jest ukazywana w popkulturze. Tymczasem poligrafy cyfrowe przypominają bardziej konsolę do gier, niż analogowe urządzenie z filmów szpiegowskich.



W jaki sposób działa wariograf?

W czasie badania wariografem urządzenie rejestruje zmiany psychofizyczne powstałe w organizmie osoby przesłuchiwanej. Brane pod uwagę jest kilka czynników: oddech, puls, ciśnienie krwi i przewodnictwo prądu elektrycznego przez skórę. Dlatego tak ważne jest, by badanie wykonywała kompetentna osoba. Badanie wymaga odpowiedniej analizy, gdyż samo w sobie nie wykrywa kłamstw, lecz sprawdza jaka jest reakcja organizmu na dany impuls. Podczas analizy należy wziąć pod uwagę wszystkie zmienne. 

Wariograf zapisuje dane odruchy człowieka i towarzyszące im emocje. Dokładna analiza odpowiedzi może dać odpowiedź czy dana osoba mówi prawdę czy nie. Pytania zadawane w trakcie badania nie mogą dotyczyć poglądów, uczuć i fantazji danej osoby. Muszą dotyczyć one konkretnych faktów które się wydarzyły w przeszłości. 

Przeprowadzone badanie wariografem może dać odpowiedź czy dana osoba mówi prawdę czy nie. Kłamanie może wywołać różne reakcje, czyli przyśpieszenie oddechu, pocenie się czy wzrost ciśnienia krwi. Te odruchy są niezależne od człowieka, więc nie można ich kontrolować. Dlatego nie da oszukać się wariografu, ale da się wprowadzić w błąd niedoświadczonego poligrafera.  W czasie badania wariografem osobie są zakładane czujniki, a każdy z nich bada inną reakcję na otoczenie. Czujnik na klatkę  piersiową- mierzy zmianę oddechu, czujnik na opuszki palców rejestruje elektryczne przewodnictwo skóry, a na przedramię bada zmianę ciśnienia krwi oraz tętna. 



Badanie wariografem - jak wyglądają?

Takie badanie powinno być przeprowadzone w pokoju wolnym od wszelkich rozpraszaczy, które mogą rozwlec myśli osoby, która poddawana jest badaniu. Podczas badania wariograficznego nie powinno być niepowołanych osób. Osoba badana musi mieć ciszę oraz spokój, żeby mogła się skupić na udzielaniu odpowiedzi na pytania. Na wynik badania wariografem negatywnie mogą wpłynąć wszelkie nieplanowane sytuacje oaz odgłosy. 



Jakie pytania podczas badania?

Badanie wariograficzne wykonywane jest przez wyspecjalizowane osoby. Takie osoby z reguły zadają dwa typu pytań. Pierwsze to pytania kontrolne, a drugie pytania krytyczne. Kontrolne to zagadnienia, jakie mają sprawdzić reakcję badanego na kłamstwo. Podczas takich pytań czasami celowo prosi się badanego, żeby nie powiedział prawdy. Krytyczne to te, które bezpośrednio dotyczą sprawy. 

Oprócz powyższych pytań są również neutralne. Nie dotyczą one sprawy. Czujniki wariografu mierzą reakcję na każdą z odpowiedzi, a na ekranie monitora pojawia się wykres, który obrazuje zachowania fizjologiczne człowieka. Podczas dłuższego przesłuchiwania warto robić przerwy, ponieważ zmęczenie może znacząco wpłynąć na wyniki pomiarów.

 

 

Źródło fotografii: pixabay.com
Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license


Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl