1 na 4 Polaków nie wie czym jest EKG i nie mierzył ostatnio ciśnienia. A czy Ty dbasz o swoje serce?


2022-12-01
Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Huawei CBG Poland*, aż 1/4 Polaków nie wie, czym jest EKG i w ostatnim czasie nie mierzyła ciśnienia.

Choroby sercowo-naczyniowe mogą dotknąć każdego, niezależnie od wieku. Dlatego badania profilaktyczne, umożliwiające jak najwcześniejsze wykrycie nieprawidłowości, mają kluczowe znaczenie. Tymczasem, jak wynika z badania przeprowadzonego przez Huawei CBG Poland*, aż 1/4 Polaków nie wie, czym jest EKG i w ostatnim czasie nie mierzyła ciśnienia. Co trzeci ankietowany wskazuje, że to osoby aktywne zawodowo i narażone na największy stres najczęściej ignorują negatywne symptomy związane z kondycją swojego serca. Dostrzegając ten problem, Huawei wprowadził na rynek Watch D, pierwszy zegarek z funkcjami pomiaru EKG i ciśnienia krwi, potwierdzonymi certyfikatami CE dla urządzenia medycznego. Ten innowacyjny smartwatch stworzony został z myślą o zdrowiu osób aktywnych.

 

Badanie Huawei ujawniło szereg interesujących postaw i opinii panujących w społeczeństwie dotyczących zdrowia serca i układu krążenia oraz profilaktyki. Aż 25% Polaków nie sprawdzało ciśnienia krwi od co najmniej pół roku. A im młodsza grupa wiekowa, tym wyższy jest odsetek osób, które tego nie robią: dotyczy to 31% ankietowanych w wieku 30–44 oraz 35% między 18 a 29 rokiem życia. Warto przy tym zwrócić uwagę, że znacznie bardziej świadome w tym zakresie są kobiety niż mężczyźni. W ostatnim czasie ciśnienie mierzyło sobie 82% pań wobec 71% panów.

 

O serce powinien dbać każdy z nas

Wyniki ankiety pokazują też, że negatywne objawy potencjalnych problemów z sercem najczęściej ignorują osoby młode do 30 roku życia (niezależnie od płci) oraz mężczyźni w wieku 40–50 lat. To niepokojące, ponieważ właśnie te grupy wiekowe, jako najbardziej aktywne zawodowo, są narażone na najwyższy poziom stresu. Jednocześnie te osoby często zaniedbują swoje zdrowie – wiele z nich wykazuje niski poziom aktywności fizycznej, chętniej sięga po stymulanty i przywiązuje mniejszą wagę do zbilansowanej diety.

 

Niestety także świadomość społeczna w kwestii profilaktyki zdrowotnej nie zawsze jest na odpowiednim poziomie. Z jednej strony, Polacy świetnie zdają sobie sprawę z tego, że ​​„jesteśmy tym, co jemy” – 91% respondentów uważa, że ​​nawyki żywieniowe mają istotny wpływ na stan układu krążenia, w tym serca. Z drugiej strony jednak, co 4 respondent nie wie, czym jest EKG, a tym samym nie wie kiedy należy je robić, dlaczego warto i przed czym może nas uchronić. W dodatku, wśród młodych dorosłych odsetek ten jest jeszcze wyższy i wynosi aż 33%. Dużo łatwiej jest zapobiegać chorobom, niż je leczyć, dlatego powinniśmy nieustannie promować zdrowy tryb życia i profilaktykę, zwłaszcza układu krążenia.

 

Huawei Watch D ułatwia dostęp do badań profilaktycznych

Pierwszym krokiem w upowszechnianiu profilaktyki jest zniesienie barier dostępu do niej, czyli jej szerokie udostępnienie. Aż 82% ankietowanych stwierdziło, że skorzystałoby z badania EKG, gdyby posiadali zegarek z taką funkcją. Teraz mają taką możliwość – Huawei Watch D monitoruje tętno w czasie rzeczywistym, pomagając rozpoznać potencjalne nieprawidłowości w działaniu układu sercowo-naczyniowego. Dane EKG zebrane przez smartwatch mogą ostrzegać osoby narażone na ryzyko obturacyjnego bezdechu sennego spowodowanego nadciśnieniem i arytmią. Badanie jest bardzo proste – wystarczy na 30 sekund przyłożyć palec do elektrody, znajdującej się w przycisku zegarka.

 

Z Watch D również mierzenie ciśnienia jest łatwo dostępne i przyjemne. Zegarek zazwyczaj jest na naszej ręce, więc pomiaru możemy dokonać w najdogodniejszym dla nas miejscu i czasie, a całe badanie zajmuje mniej niż minutę. Co istotne, obie te funkcje, czyli pomiar ciśnienia i EKG, są potwierdzone certyfikatem CE dla wyrobu medycznego. Oznacza to, że wyniki są dokładne i wiarygodne, a my możemy im w pełni zaufać. Dlatego też jeśli smartwatch wykryje coś niepokojącego lub negatywnego, powinniśmy skonsultować się z lekarzem.

 

Zawsze gotowy do ćwiczeń

Huawei Watch D wspiera użytkowników w wypracowywaniu dobrych nawyków zdrowotnych. Zegarek monitoruje poziom stresu i temperaturę skóry. Dzięki technologii TruSleep analizuje również odpoczynek podczas snu. Jeśli wykryje nieprawidłowości – podpowiada, jak zmienić swoją dobową rutynę, aby żyć zdrowiej. Urządzenie posiada także ponad 70 różnych trybów treningowych oraz jest wodoszczelne, z odpornościąe na zanurzenie zgodnie z IP 68. Wszystkie dane, zarówno zdrowotne, jak i te dotyczące naszej aktywności, są zapisywane w aplikacji Huawei Zdrowie na naszym telefonie, więc możemy porównywać wyniki dokonanych pomiarów. Swoimi sportowymi osiągnięciami możemy pochwalić się ze znajomymi, ponieważ dane zebrane przez smartwatch można przesłać do aplikacji Strava.

 

Po pełnym naładowaniu baterii Huawei Watch D może być używany aż przez 7 dni. Zegarek może współpracować z każdym smartfonem, ponieważ jest kompatybilny z systemami HMS, Android i iOS. Może on więc być atrakcyjnym prezentem dla bliskiej nam osoby, której kondycja i zdrowie leży nam na sercu.

* Badanie zostało przeprowadzone przez Instytut Badawczy Pollster metodą CAWI. Próbę badawczą wybrano jako reprezentatywna dla osób w wieku 18–65 lat. Zastosowano stratyfikowany dobór losowy, w podziale na miejsce zamieszkania, grupy wiekowe oraz płeć. Próba badawcza obejmuje 550 osób. Badanie zostało przeprowadzone przy użyciu profesjonalnych narzędzi i metodologii.


Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Mateusz Rogowski

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl