Wrażliwe zęby latem.Sposoby radzenia sobie z nadwrażliwością zębów


Wrażliwe zęby latem.Sposoby radzenia sobie z nadwrażliwością zębów
2024-07-01
Sezon wakacyjny to czas pełen radości, uśmiechu i beztroskiego odpoczynku. Właśnie wtedy, podczas wyjazdów, chętnie rozkoszujemy się życiem w towarzystwie najbliższych.

Sezon wakacyjny to czas pełen radości, uśmiechu i beztroskiego odpoczynku. Właśnie wtedy, podczas wyjazdów, chętnie rozkoszujemy się życiem w towarzystwie najbliższych. Lato ma zdecydowanie pozytywny wpływ na samopoczucie. Zdarzają się jednak sytuacje, które mogą wybić nas z tego błogiego stanu - momenty przeszywającego bólu w trakcie jedzenia lodów czy picia ulubionej, orzeźwiającej latte. To nic innego, jak nadwrażliwość zębów. Dolegliwość, która u wielu osób uaktywnia się właśnie w okresie wakacji. Jak sobie z nią radzić? Oto sposoby, które mogą pomóc w przypadku wrażliwych zębów. 

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Poradnik-Zdrowia.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:

 

Lody, chłodne napoje, słodkości i inne przyjemności - lato rządzi się swoimi prawami i wiele osób chętnie korzysta z jego uroków. Jednak czasami te radosne chwile może zakłócić zjawisko nazywane potocznie nadwrażliwością zębów, a według profesjonalnej terminologii „nadwrażliwością zębiny”. Cechą charakterystyczną tej dolegliwości jest przeszywający ból podczas spożywania chłodnych, słodkich lub kwaśnych produktów i napojów. 

 

Według Collège National des Chirurgiens-Dentistes universitaires en santé publique przy Wydziale Chirurgii Stomatologicznej w Tuluzie, problem ten dotyczy nawet 20% dorosłej populacji. Ta nieprzyjemna dolegliwość jest efektem dwóch następujących po sobie zjawisk. Na początkowym etapie odsłania się zębina (tkanka budulcowa zęba), a w następnej kolejności otwierają się obecne w niej kanaliki z zakończeniami miazgi. To właśnie ta część zawiera włókna nerwowe i odpowiada za odczuwanie bólu w następstwie spożycia czegoś gorącego, słodkiego lub kwaśnego. Przyczyny odsłonięcia zębiny mogą być różne, na przykład demineralizacja lub ścieranie się szkliwa. Co zrobić, aby zregenerować zęby i pozbyć się tego dyskomfortu?

 

Eliminacja bodźców 

Pierwszym krokiem powinno być unikanie bodźców, które mogą wywołać ból. Chodzi tu przede wszystkim o eliminację bodźców termicznych, takich jak skrajne temperatury (zbyt ciepłe lub bardzo zimne) posiłków i napojów oraz unikanie bodźców chemicznych (pokarmy słodkie lub kwaśne). Warto również pamiętać, że niewskazane jest długotrwałe przebywanie w pomieszczeniach silnie klimatyzowanych lub wentylowanych. Szczególnie, jeśli w upalny dzień wychłodzone powietrze wieje prosto na twarz. 

 

Odpowiednia higiena

Inną przyczyną nadwrażliwości zębów może być niszczenie szkliwa przez płytkę nazębną, ale również nieprawidłowe szczotkowanie zębów - zbyt intensywne lub z użyciem za twardej szczoteczki. Dlatego szczególne znaczenie w zwalczaniu tej dolegliwości ma właściwa higiena jamy ustnej z użyciem odpowiednich produktów wspomagających. Istotne jest dobranie pasty, która wzmacnia i uodparnia żeby na czynnik zewnętrzne, dzięki wyjątkowej formule, jak na przykład ELGYDIUM Sensitive. Jest to pasta żelowa o niskiej ścieralności, która w składzie zawiera organiczną postać fluoru. Fluorinol zmniejsza wrażliwość zębiny, remineralizuje i wzmacnia szkliwo oraz wypełnia kanaliki zębinowe.

 

Nadwrażliwość zębów wymaga delikatności, dlatego w okresie jej leczenia dobrym rozwiązaniem jest stosowanie w codziennej higienie  szczoteczki z bardzo miękkim włosiem ELGYDIUM Clinic 15/100. Jej delikatne, drobno zaokrąglone włókna o średnicy 0,15 mm doskonale sprawdza się w codziennej rutynie higieny jamy ustnej.

 

Uzupełnieniem tego duetu jest płyn do płukania jamy ustnej dla wrażliwych zębów, który zapewni odpowiednią ochronę.  Eludril SENSITIVE zawiera azotan potasu, składnik łagodzący dyskomfort spowodowany czynnikami zewnętrznymi, takimi jak ciepło/zimno czy kwaśne/słodkie jedzenie i napoje. W jego składzie znajduje się również Fluorinol® (aminofluorek II generacji), odpowiadający za domknięcie kanalików zębinowych i zapewniający ochronę przed próchnicą.

 

Zastosowanie powyższych wskazówek powinno pomóc przywrócić prawidłową kondycję jamy ustnej. Jednak należy pamiętać o tym, że bardzo istotne znaczenie w przypadku problemów z wrażliwością zębów mają profesjonalne porady lekarza dentysty i higienistki stomatologicznej. 

 

Produkty ELGYDIUM oraz ELUDRIL dostępne są w aptekach stacjonarnych i internetowych oraz w wybranych gabinetach stomatologicznych.


Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

allegrok.s@wp.pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl