Wakacyjna ściągawka od Preply. Dzięki niej zamówisz piwo w prawie każdym języku
Znajomość podstawowych zwrotów za granicą potrafi uratować życie. Przyda się na przykład, gdy zgubimy drogę lub… dopadnie nas pragnienie. Na całym świecie nie brakuje miłośników zimnego piwa, zwłaszcza w sezonie wakacyjnym.
Z myślą o nich platforma do nauki języków obcych Preply.com przygotowała krótki przewodnik, który pozwoli porozumieć się z miejscowym barmanem i zamówić ten bursztynowy trunek w różnych częściach świata.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Poradnik-Zdrowia.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.: |
|
Piwo na Wyspach zamówisz bez najmniejszych problemów
Najpopularniejszym językiem jest oczywiście angielski. Piwo warzone jest w Anglii od tysięcy lat - to właśnie stamtąd pochodzą takie rodzaje piwa, jak stout, porter czy pale ale. Aby zamówić piwo w Wielkiej Brytanii (oraz w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Nowej Zelandii czy Australii), wystarczy zapytać „Can I have a beer, please?". Z Anglii całkiem blisko jest do Irlandii, gdzie z kolei króluje ciemny Guinness. Zamawiając tam piwo, warto skorzystać ze zwrotu „Pionta beoir, le do thoil".
Jak dogadać się w krajach prawdziwych piwoszy?
Zdecydowanie najbardziej spragnionym narodem w Europie są Czesi - na jednego obywatela przypada ponad 100 litrów piwa rocznie. Przebywasz z wizytą u naszych południowych sąsiadów i marzy Ci się kufel schłodzonego pilznera? Powiedz przy barze „Dám si jedno pivo". Na drugim miejscu pod względem zamiłowania do napoju z pianką są Niemcy - kraj znany między innymi z Oktoberfest. Tam warto posłużyć się wyrażeniem „Ich hätte gerne ein Bier" - podobnie zresztą jak w Austrii, która zamyka podium największych europejskich piwoszy.
Zimne piwo na gorącym południu Europy - jak je zamówić?
Południe Europy kojarzy się głównie z winem, ale nie brakuje tam znanych browarów, które produkują lekkie i jasne piwa. Jak zamówić ten trunek w barze przy plaży? W Portugalii przyjdzie nam z pomocą zdanie „Eu gostaria de uma cerveja", we Włoszech „Vorrei una birra", w Grecji „Μια μπύρα, παρακαλώ", a w Hiszpanii (podobnie jak w Meksyku, Kolumbii czy Argentynie) „Una cerveza, por favor". Popularnym kierunkiem turystycznym wśród Polaków jest też Chorwacja - tam wystarczą dwa proste słowa „Molim pivo".
Potrzeba niewiele, by porozumieć się z lokalsami
Wiele osób obawia się mówienia w obcym języku, jeśli zna go tylko w bardzo podstawowym stopniu. Niesłusznie! Z pewnością nikt nie będzie miał nam za złe nieprawidłowej wymowy czy błędów gramatycznych - często uśmiech i dobre chęci potrafią zrobić lepsze wrażenie niż perfekcyjna znajomość języka. W dodatku wakacje są idealnym czasem, by odświeżyć znajomość języków lub otworzyć się na naukę nowych.
Jeśli wybierzesz się w podróż podczas wakacji, możesz znaleźć się w miejscu, w którym mówi się językiem, którego się uczysz. Daje to cenną okazję do zanurzenia się w języku - ćwiczenia swoich umiejętności w rzeczywistych sytuacjach z mieszkańcami i uczenia się potocznego słownictwa, które może nie być omawiane na formalnych kursach językowych - komentuje Sylvia Johnson z Preply.com.
Pełna wersja poradnika z przydatnymi zwrotami w 60 językach z całego świata (w tym skandynawskich, azjatyckich czy afrykańskich) dostępna jest na blogu Preply.
Nadesłał:
agatapiechota
|