Topografia rogówki – co to za badanie?


Topografia rogówki – co to za badanie?
2014-01-08
Oko człowieka jest bardzo złożonym narządem, który przekazuje informacje o otaczającym nas świecie dalej do mózgu. Oko posiada pewną moc optyczną, tak, aby mogło prawidłowo spełniać swoje zadanie trzeba o nie zadbać.

 

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Poradnik-Zdrowia.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:
 W przedniej części oka znajduje się rogówka, która swoim kulistym kształtem zapewnia 2/3 mocy całego oka -€“ mówi Wojciech Nowak Optometrysta w Salonie Optycznym Perfect Eye Optic. - Zdarza się, że nieprawidłowa moc rogówki odpowiada za wady refrakcji potocznie nazywane wadami wzroku. Również zmiany chorobowe tej struktury np. stożek rogówki lub urazy mogą powodować pojawienie się tzw. astygmatyzmu nieregularnego, który powoduje znaczne pogorszenie widzenia, wrażliwość na światło i wiele innych dolegliwości zaburzających prawidłowe widzenie.

Aby zdiagnozować i ocenić zmiany w rogówce należy wykonać topografię rogówki. Dzięki temu badaniu uzyskuje się kolorową mapę rogówki na podstawie, której specjalista ocenia, czy posiada ona odpowiedni kształt jak i regularność, bądź czy obarczona jest wysokim astygmatyzmem lub znaczną nieregularnością związaną ze zmianami chorobowymi.

Topografia rogówki niezbędna jest w procesie dopasowania sztywnych soczewek kontaktowych, które korygują szereg wad wzroku, w tym astygmatyzm nieregularny wywołany np. stożkiem rogówki czy urazami. Sztywne soczewki kontaktowe korygują również z powodzeniem wysokie wady wzroku takie jak krótkowzroczność i nadwzroczność. W praktyce wykorzystuje się również to badania podczas doboru soczewek ortokeratologicznych, które zakładane na noc zmniejszają wadę krótkowzroczną w ciągu dnia, tak aby pacjent nie musiał stosować żadnej korekcji.

- Badanie to jest również niezbędne w prowadzeniu pacjentów, którzy mieli wykonane tzw. zabiegi laserowe likwidujące wady wzroku - twierdzi Wojciech Nowak. - Podczas wizyty specjalista ocenia czy rogówka po zabiegu ma prawidłowy kształt, jak również czy zabieg został wykonany prawidłowo.

Badanie topograficzne rogówki jest ważnym elementem podczas procesu dopasowywania soczewek kontaktowych, jak również podczas opieki nad pacjentami, którzy poddali się zabiegom chirurgii refrakcyjnej.


Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

exPress Dziennikarska Agencja Usługowa
http://www.express-poznan.pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl