Stopy — podstawa prawidłowej postawy ciała Twojego dziecka
Za wady postawy odpowiada nie tylko kręgosłup, ale również stopy. Mają one wpływ na ułożenie całego ciała, pozycję kolan, miednicy czy tułowia. Łatwo przeoczyć ich znaczenie, a przecież dzięki nim Twoje dziecko odkrywa świat!
Zadbaj o nie, aby mogło prawidłowo się rozwijać i jak najdłużej stawiać zdrowe kroki. Jest jeszcze tyle do odkrycia. Zastanawiasz się, kiedy fizjoterapeuta niemowlęcy lub dziecięcy może okazać się potrzebny? W poniższym artykule sugerujemy, na co powinieneś zwrócić uwagę - odwiedź także bazę wiedzy na: https://www.saykids.pl/baza-wiedzy.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Poradnik-Zdrowia.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.: |
Jak zauważyć wadę stóp u dziecka?
Jest dużo wad stóp, które podlegają korekcji, jeśli zostaną wystarczająco wcześnie zauważone. Pomocna może okazać się odpowiednio dobrana fizjoterapia. Dzieci, które już chodzą, mogą skorzystać również z indywidualnie produkowanych wkładek ortopedycznych. Należy jednak pamiętać, że każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie, a wady stóp mogą mieć charakter wrodzony lub nabyty. Przyczyną może być chociażby źle dobrane obuwie lub nieprawidłowe nawyki podczas chodzenia.
Jednak, jak zorientować się, że coś jest nie tak? Przede wszystkim obserwuj, w jaki sposób Twoje dziecko stawia stopę. Wskazówką może być również przetarte obuwie. Warto udać się na konsultacje do fizjoterapeuty, jeśli Twoja pociecha:
- porusza się inaczej niż rówieśnicy,
- skarży się na ból nóg i stóp,
- unika aktywności fizycznych,
- podczas chodzenia jej stopy „uciekają” do wewnętrznej lub zewnętrznej strony,
- ma wyraźnie odchylone pięty,
- ściera buty tylko od jednej strony.
W przypadku niemowląt symptomy są jednak mniej oczywiste. Choć na szczególną uwagę w tym względzie zasługują maluszki, które:
- wykazują się mniejszą aktywnością,
- rzadko dotykają nóżkami podłoża,
- długo potrzebują asekuracji podczas pionizacji.
Niemniej, dopiero fizjoterapeuta niemowlęcy lub dziecięcy może potwierdzić Twoje obawy. Przeprowadzi badania manualne lub posłuży się specjalistycznym sprzętem, takim jak Podoskan czy mata padobarometryczna. W razie potrzeby zaleci odpowiednią terapię stóp i wykonanie wkładek ortopedycznych.
Idź tam, gdzie stopy poniosą, czyli do… fizjoterapeuty
Mali pacjenci są często wymagający i mniej cierpliwi. Dlatego fizjoterapia dzieci to zadanie dla osób kreatywnych, które potrafią zamienić nieciekawe ćwiczenie w zajmującą aktywność, a nawet zabawę. Ważna jest również miła atmosfera, dzięki której Twoja pociecha poczuje się bezpiecznie. Sprawi ona również, że cały proces nie będzie stresującym doświadczeniem. Dlatego właśnie warto zwrócić się do miejsc, które mają doświadczenie w pracy z małym pacjentem.
Taką przestrzenią jest SayKids, czyli sieć dopełniających się klinik. Znajdziesz tam kompleksowe wsparcie fizjoterapeutyczne dla niemowląt i dzieci do 15 roku życia. Dostępne są pojedyncze spotkania, jak również pakiety wizyt terapetycznych. Możesz również umówić się na bezpłatne konsultacje w każdy piątek, podczas których dowiesz się, czy Twoja pociecha rozwija się prawidłowo i czy nie ma wad postawy. Będziesz mógł również rozwiać swoje wszystkie wątpliwości — od stóp do głów!
Źródło fotografii: pixabay.com
Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license
Nadesłał:
redakcja
|