Rentgen panoramiczny RTG – nowoczesna i bezpieczna ocena stanu uzębienia


Rentgen panoramiczny RTG – nowoczesna i bezpieczna ocena stanu uzębienia
2022-12-03
W nowoczesnych klinikach dentystycznych pacjenci mają możliwość poddania się diagnostyce radiologicznej, popularnie nazywanej panoramą. Po przeprowadzeniu RTG pantomograficznego widać wszystkie zęby wraz ze strukturami sąsiadującymi.

Badanie umożliwia wczesne wykrycie zmian patologicznych w kościach szczęki i żuchwy, a także w stawach skroniowo-żuchwowych oraz w zatokach szczękowych.RTG panoramiczne zębów w Krakowie

RTG pantomograficzne polega na wykonaniu serii zdjęć panoramicznych szczęki. Badanie to jest niezbędne dla lekarza stomatologa do oceny stanu zębów pacjenta oraz zaplanowania całego procesu leczenia. Dzięki uwidocznieniu wszystkich zębów wraz ze strukturami, które znajdują się w pobliżu, lekarz ma pełen obraz stanu faktycznego. Jest to niezwykle cenne badanie przesiewowe umożliwiające wczesne wykrycie zmian patologicznych i podjęcie szybkich działań naprawczych. Bezpieczne badanie RTG zębów Kraków można przeprowadzić w klinice Indexmedica, gdzie jest dostępny nowoczesny sprzęt wysokiej jakości do przeprowadzania koniecznych badań pantomograficznych i 3D. Warto podkreślić, że urządzenie zapewnia redukcję dawki promieniowania o 75-85 proc. w odniesieniu do do tradycyjnej tomografii spiralnej, a do tego charakteryzuje się wyjątkową precyzją w obrazowaniu 3D i rzeczywistych pomiarach w skali 1:1.Bezpieczna i precyzyjna diagnostyka

Innym urządzeniem diagnostycznym jest RVG, które umożliwia przeprowadzenie takich badań, jak radiowizjografia, a także zdjęcia RTG punktowe zębów. Rentgen punktowy, czyli cyfrowy rentgen o zminimalizowanej dawce promieniowania stosuje się bez ryzyka, dlatego lekarz często zleca wykonanie wielu zdjęć. Mając tak obszerny materiał, stomatolog może precyzyjnie zdiagnozować patologię. Możliwość krótkiego czasu ekspozycji znacząco zmniejsza ryzyko poruszenia się pacjenta, które może spowodować konieczność ponownego przeprowadzenia badania. Podczas tego sposobu diagnostyki istnieje opcja dostosowania warstwy obrazowania do budowy pacjenta, a także komfort pozycjonowania pacjenta, ponieważ zarówno lekarz, jak i osoba badana stoją na wprost siebie. Dobra diagnostyka jest podstawą efektywnego leczenia, dlatego korzystanie z najnowocześniejszych, cyfrowych systemów obrazowania radiologicznego przynosi wymierne efekty.


 

Tomografia komputerowa – TK w gabinecie stomatologicznym

Warto skorzystać z usług w przychodni wyposażonej w najnowocześniejsze urządzenia jak np. tomograf KODAK CS 9300 z systemem obrazowania radiologicznego. Lekarze cenią zalety tego sprzętu, ponieważ tomograf posiada Inteligentny System Kontroli Dawki. Oznacza to, że optymalnie dostosowuje dawkę promieniowania do typu badania, gwarantując jednocześnie obrazowanie w wysokiej rozdzielczości przy minimalnej szkodliwości.

Kiedy wykonuje się tego typu badanie tomografem komputerowym? Jest to niezbędna diagnostyka przed leczeniem implantologicznym czy w przypadku niektórych schorzeń kości szczęk i żuchwy, a także stawów skroniowo-żuchwowych oraz zatok szczękowych. Pacjenci zgłaszający się na tomografię komputerową i RTG zębów Kraków powinni posiadać skierowanie od lekarza.


Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl