Noc Muzeów 2023. Magiczna Praga-Północ wymarzonym miejscem na wyjątkowy spacer z warszawską historią


2023-05-11
Już w najbliższą sobotę, 13 maja 2023 roku, przypada Noc Muzeów. To wydarzenie, podczas którego rokrocznie muzea i galerie sztuki otwierają swoje drzwi dla zwiedzających poza zwykłymi godzinami funkcjonowania. Nie inaczej jest w przypadku Muzeum Polskiej Wódki, działającym w warszawskim Koneserze

Praga-Północ - nadal nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę - jest unikalnym miejscem na mapie Warszawy. Dlaczego? Przede wszystkim, w porównaniu do innych części naszej stolicy, nie ucierpiała ona podczas Powstania Warszawskiego tak bardzo jak lewobrzeżna strona miasta. Biorąc pod uwagę czas od początku II wojny światowej do jej końca, zniszczeniu uległo ponad 80 proc. stołecznych zabudowań. Tymczasem, na Pradze było to „zaledwie" 25 proc. To sprawia, że jej pofabryczny charakter nadal jest wyczuwalny, a spacer wśród ceglanej, oryginalnej zabudowy wciąż możliwy! 

Architektoniczna perełka

Jednym spośród licznych, praskich zabytków jest postindustrialne Centrum Praskie Koneser, otwarte w 2018 roku. To niepowtarzalna, wielofunkcyjna przestrzeń, która powstała w miejscu niegdysiejszej Warszawskiej Wytwórni Wódek „Koneser". Historia tego zakładu z kolei sięga aż XIX wieku! Najstarsze zabudowania Konesera powstały w latach 1895-1897. Na terenie fabryki działały wówczas dwa oddzielne zakłady: Rektyfikacja Warszawska oraz Warszawski Skarbowy Skład Win - pierwszy oczyszczał spirytus, drugi produkował z niego trunki. W 1923 roku w sąsiedztwie Konesera ulokowano Mennicę Państwową, gdzie bito monety, medale, odznaki i pieczęcie. 

Gruntowana rewitalizacja tego miejsca przywróciła mieszkańcom i turystom z kraju i ze świata jeden z najcenniejszych, zabytkowych obszarów naszej stolicy. Z wielką pieczołowitością odrestaurowano ceglane budynki, wokół których stworzono nowe obiekty. W ten sposób powstał również ogólnodostępny i tętniący życiem plac Konesera, będący wizytówką Pragi-Północ. Przez cały rok odbywają się tu różnego rodzaju aktywności dla dzieci, warsztaty, targi, wystawy i koncerty. Tylko w 2022 roku, w całej przestrzeni Konesera było ich niemal 500! A sam plac Konesera - oprócz różnorodnych aktywności - sam w sobie jest dziełem sztuki, zasługującym na odwiedziny. O każdej porze dnia, także w nocy. Jego charakterystyczną, ceglaną architekturę i pofabryczny klimat jeszcze bardziej podkreślają podświetlane lampiony w kształcie motyli i tulipanów. To instalacja uznanego artysty, Jarosława Koziary. W zakamarkach, pomiędzy budynkami, warto też wypatrywać sławnych aniołków autorstwa Marka Sułka, który zresztą na terenie Konesera ma swoją pracownię artystyczną i galerię. 

Muzeum - w hołdzie dla historii 

Niezwykle ważnym punktem na planie współczesnego Konesera jest Muzeum Polskiej Wódki. To interaktywna przestrzeń, pozwalająca zarówno na poznanie historii wytwarzania trunków na polskich ziemiach, jak i rodzimych marek alkoholi. Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można zwiedzić jej zakamarki, w nocnym anturażu. W trakcie wizyty będzie można dowiedzieć się: 

  • czym jest Polska Wódka i dlaczego warto opowiadać o niej w Muzeum;
  • jakie historie skrywa Plac Konesera i co pozostało po dawnej Rektyfikacji Warszawskiej;
  • czy butelka wódki może być zabytkiem.

Na te i inne pytania odpowiedzi można poznać m.in. 13 maja - na chętnych czekają tematyczne prelekcje oraz spacer po Centrum Praskim Koneser, śladami dawnej Warszawskiej Wytwórni Wódek. Początek już o godz. 19.00 (start przed wejściem do Sceny Kotłownia, w budynku Muzeum Polskiej Wódki). Uwaga: wydarzenie przeznaczone jest dla osób pełnoletnich, a liczba miejsc ograniczona. Szczegóły dotyczące zapisów można znaleźć tutaj

Atrakcje nie tylko w Noc Muzeów 

Centrum Praskie Koneser słynie ze swojej oferty kulturalnej. Oprócz Muzeum Polskiej Wódki, na jego terenie działają również: 

  • Muzeum Sztuki Fantastycznej - mające w swojej kolekcji dzieła takich mistrzów jakZdzisław BeksińskiczyJerzy Duda-Gracz;
  • Magic Mind Museum - niepowtarzalne muzeum iluzji, w który można poznać tajniki karcianych trików czy dowiedzieć się, w jaki sposób swoje akrobacje wykonywał słynny Houdini;
  • Liczne galerie sztuki: ToTuart, Leonarda Art Gallery, Dom ze Sztuką i Art Sułek Space.

Fani wędrowania mogą z kolei wziąć udział w bezpłatnych, cyklicznych spacerach organizowanych przez Centrum Praskie Koneser wraz z Łukaszem Ostoja-Kasprzyckim. Kolejny - już za tydzień, 20 maja, punktualnie o 12.00. Twórca popularnego projektu PoWarszawsku, wraz z raperem Vieniem, pokaże uczestnikom miejsca, w których niegdyś spotykała się nie tylko Praga, ale i cała Warszawa. Fantastyczni przewodnicy opowiedzą też co, gdzie i za ile dawniej się jadało! 

Więcej informacji o Centrum Praskim Koneser można znaleźć na stronie internetowej koneser.eu

***

Centrum Praskie Koneser to najczęściej nagradzana inwestycja mixed-use w Polsce i serce odradzającej się warszawskiej Pragi. Usytuowane na terenie XIX-wiecznej fabryki wódki, przywróciło do życia zabytkowe budynki i stworzyło nowy punkt na stołecznej mapie rozrywkowej, gastronomicznej, muzealnej, kulturalnej, zakupowej i hotelarskiej - z Hotelem Moxy Warsaw Praga. Tu można znaleźć wiele restauracji i barów z kuchnią z całego świata: AZIA, Bombaj Masala, Boska Woda i Zagroda, ORZO, Koneser Grill, Spółdzielnia.Koneser czy Setki Powodów, a także unikatowe sklepy i polskie marki, tworzone przez rodzimych producentów. Ogólnodostępny plac Konesera, stanowiący rdzeń inwestycji, to miejsce licznych wystaw, targów i różnego rodzaju wydarzeń oraz pokazów artystycznych. Centrum Praskie Koneser to jedno z najważniejszych miejsc na kulturalnej mapie Polski, w którym znajduje się Muzeum Polskiej Wódki i Muzeum Sztuki Fantastycznej oraz nietuzinkowe galerie: Art Sułek Space, Dom ze Sztuką, ToTuart, Leonarda Art Gallery. 


Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

p.artymowski@cecpolska.pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl