Najnowsze wcielenie ziemniaka


Najnowsze wcielenie ziemniaka
2012-11-08
Droga ziemniaka sprowadzonego z Ameryki Południowej do Europy była bardzo długa. Dziś jest on integralną częścią naszej kuchni i wykorzystywany jest w najróżniejszych postaciach. Skąd się wziął? Jak do nas przywędrował? Poznaj z nami jego najnowsze wcielenie!

Południowe korzenie ziemniaka

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Poradnik-Zdrowia.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:

Nasz pożywny i popularny ziemniak wywodzi się z południowego Peru, gdzie jego pierwsze uprawy pojawiły się już 8 tysięcy lat temu! Po podboju Państwa Inków, Hiszpanie sprowadzili go do Europy,
a żeglarze upowszechnili na całym świecie. Do Polski ziemniaki przywędrowały za sprawą króla Jana III Sobieskiego, który przysłał je królowej Marysieńce. Na większą skalę zaczęto jednak uprawiać je
w Polsce dopiero za panowania króla Augusta III Sasa. Do XIX wieku ziemniak stał się niezbędnym elementem diety milionów ludzi i bazowym składnikiem wielu potraw, w tym z kuchni polskiej. Tak oto nasz bohater podbił międzynarodowe serca smakoszy…

 

Ekspansja ziemniaka

Dziś dieta przeciętnego człowieka zawiera około 33 kilogramów ziemniaków rocznie! W Europie są one jednym z podstawowych składników codziennej diety i to tu występuje największa ich produkcja.
Co ciekawe, w ciągu ostatnich kilku dekad konsumpcja ziemniaków zwiększyła się znacznie także w krajach, które dotąd niemal ich nie produkowały, głównie w
 Azji Południowo-Wschodniej. Ziemniak jest więc czwartą pod względem produkcji rośliną uprawną, tuż po pszenicy, ryżu i kukurydzy.

 

Wcielenia ziemniaka

W wyniku setek lat krzyżowania do dziś powstało ponad tysiąc odmian uprawnych ziemniaka. W Peru, kolebce naszego bohatera, utworzono największy na świecie „bank genów” ziemniaka, gdzie znajduje się ponad 10 tysięcy jego odmian. Polski Krajowy Rejestr zawiera tych odmian jedynie (a może jednak aż?) 129! Mały ziemniak jest bardzo istotną rośliną przemysłową. Wykorzystuje się go jako składnik przy produkcji m.in. spirytusu czy mączki ziemniaczanej. Bulwy ziemniaka, najczęściej, poza najprostszą formą gotowaną bądź pieczoną, podaje się jako frytki, kopytka, pyzy, placki ziemniaczane, a także… chipsy!

 

Z Ziemniakiem nawet na koniec świata

Historia powoli zatacza krąg i ziemniak ponownie łączy się ze swoimi korzeniami. W jaki sposób? Otóż jakieś półtora tysiąca lat temu, Amerykę Południową i Środkową zamieszkiwali Majowie. Cywilizacja, oprócz astrologii, zajmowała się też uprawą ziemi i miała znaczny wpływ na spopularyzowanie dobrze nam znanego ziemniaka. Majowie stworzyli niezwykle rozwiniętą cywilizację i obok wielu ważnych osiągnięć opracowali także kalendarz, który precyzyjnie wyznaczał datę końca świata. Tak się składa, że według ich obliczeń ma on nastąpić już 21 grudnia… tego roku! Pozostało nam więc niewiele czasu… 

 

W obliczu zbliżającego się kataklizmu warto zrealizować swoje marzenia.  O tym pomyślał także… Ziemniak, nowy bohater Lay’s. Miał szczęście i jego dwa marzenia – o kąpieli w miodzie i odwiedzeniu greckich wysp - zostały już spełnione przez Lay’s! Najnowszym wcieleniem Ziemniaka są więc pyszne chipsy o smaku Sałatki greckiej i Żeberek w miodzie. To jednak nie koniec! Ziemniak pomyślał także o Waszych marzeniach i został bohaterem akcji „Marzenia Ziemniaka przed końcem świata!”. Spełniając na stronie www.lays.pl kolejne marzenia naszego małego bohatera można wygrać pieniądze na spełnienie własnych!

 

Wygraj z Ziemniakiem

Łączna pula nagród wynosi aż 360 000 zł! Każdego dnia trwania projektu Jury Konkursowe nagradza 10 osób kwotą 200 zł, a raz w tygodniu jedna osoba spośród uczestników, którzy otrzymali nagrody dzienne otrzymuje 20.000 zł! Dodatkowo, także raz w tygodniu, przyznawana jest nagroda publiczności. Tu prawo wyboru mają fani Lay’s na Facebooku, którzy mogą głosować na zamieszczone tam zgłoszenia z marzeniami Ziemniaka. Autor pracy, która w danym tygodniu zbierze najwięcej głosów otrzymuje
2.000 zł na wcielenie w życie swoich planów przed końcem świata.

 

Warto się więc rozmarzyć! Mając do dyspozycji wygraną gotówkę i determinację, by zdążyć przed zapowiadanym na 21 grudnia końcem świata, nie pozostaje nic innego, jak puścić wodze fantazji
i zrealizować swoje nawet najbardziej zwariowane pomysły. Konkurs trwa do 11 listopada. Szczegóły konkursu dostępne na www.lays.pl.


Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

MC

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl