Na czym polega różnica między transportem medycznym a sanitarnym?


Na czym polega różnica między transportem medycznym a sanitarnym?
2021-10-12
Transport osób, które potrzebują pomocy od lekarza specjalisty jest bardzo częstą sytuacją, szczególnie wśród osób starszych, które mają ograniczone możliwości przemieszczania się.

Warto wiedzieć, jakie w takiej sytuacja ma się możliwości, gdy pilnie musimy otrzymać specjalistyczną pomoc lekarską lub dotrzeć o czasie na zaplanowane badania.Transport medyczny

Transport medyczny przeznaczony jest dla osób, które wymagają konieczności podjęcia natychmiastowego leczenia, ale nie mogą się przemieszczać z miejsca zamieszkania.

Do takiego leczenia zalicza się także potrzeba wysokospecjalistycznych świadczeń ambulatoryjnych. Korzystający z transportu medycznego pacjent, wymaga kontynuacji leczenia.

Osoba, która nie może się poruszać, nie może skorzystać z transportu publicznego – jest to oczywiste i nie powinno podlegać jakiejkolwiek dyskusji.

Transport medyczny wykonywany jest do najbliższego zakładu opieki zdrowotnej, w celu wykonania specjalistycznych badań lub konsultacji lekarskiej. W praktyce jest to zwykle najbliższy szpital.

Transport medyczny wykonywany jest za pomocą karetek z oznaczeniami "P" – podstawowa lub "S" – specjalistyczna. W karetce podstawowej znajduje się kierowca, który jednocześnie może być ratownikiem medycznym lub pielęgniarką oraz jeden lub dwóch członków z uprawnieniami ratownika medycznego lub pielęgniarki.

W zespole specjalistycznym również znajduje się kierowca (z uprawnieniami ratownika medycznego lub pielęgniarki), członek zespołu z uprawnieniami ratownika medycznego lub pielęgniarki oraz lekarz. Karetka specjalistyczna posiada również bardziej zaawansowane wyposażenie.Transport sanitarny

Transport sanitarny służy nie tylko do przewozu osób, ale również krwi, materiałów biologicznych czy narządów do przeszczepu.

Zwykle z transportu sanitarnego korzysta pacjent, który nie wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej.

Transport sanitarny przeznaczony jest dla osób, które mogą same się poruszać – nie posiadają dysfunkcji ruchu czy chorób układu ruchu, jednak z powodów finansowo – społecznych, zwykle nie mogą się dostać do z miejsca zamieszkania do najbliższej poradni specjalistycznej z pomocą transportu publicznego lub z pomocą rodziny.

Konieczność realizacji przewozu pacjenta może zlecić lekarz rodzinny, tak zwany lekarz POZ. W takiej sytuacji obciążenie finansowania transportu sanitarnego przechodzi na Narodowy Fundusz Zdrowia. Jest to jedno z ustawowych uprawnień pacjentów.

Możliwość bezpłatnego transportu sanitarnego następuje przy jednoczesnym spełnieniu trzech warunków: nie jest wymagane natychmiastowa pomoc medyczna, kontynuacja leczenia nie musi być kontynuowana w trybie natychmiastowym oraz pacjent nie posiada dysfunkcji ruchu.

Transport sanitarny odbywa się przy użyciu karetki z oznaczeniem "T" – transportowa. W skład zespołu karetki transportowej wchodzi kierowca (może mieć uprawnienia ratownika medycznego) oraz ratownik medyczny.Transport medyczny a sanitarny – różnice

Kwestia pilności wdrożenia leczenia

Możliwości ruchowe pacjenta

Rodzaj karetki używanej do transportu

Kwalifikacje obsady karetki

Możliwość przewożenia również materiałów medycznych, oprócz pacjentówPrywatny transport

Na stronie https://klinikaseniora.pl/bezpieczny-transport/ znajdziemy usługę prywatnego transportu – zarówno medycznego, jak i sanitarnego. Transport prywatny realizowany jest nie tylko na terenie Polski, ale także całej Unii Europejskiej, przy wsparciu wykwalifikowanych lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych oraz użyciu wysokiej jakości sprzętu.

Już nie będziesz musiał korzystać ze środków transportu publicznego, żeby dotrzeć do przychodni.

W razie potrzeby zachowania ciągłości leczenia czy skorzystania ze świadczeń ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, wybierz transport z miejsca zamieszkania.

Z przyczyn uzasadnionych wskazaniami medycznymi, lekarz z zespołu transportowego, zabierze z miejsca zamieszkania pacjenta, a po zakończeniu hospitalizacji pacjent otrzyma możliwość powrotu z zakładu opieki zdrowotnej do miejsca zamieszkania, bez konieczności korzystania z pomocy innej osoby czy środków publicznych.

Przejazd środkami transportu sanitarnego dostosowanego do potrzeb osób z możliwością samodzielnego poruszania. w celu odbycia leczenia świadczymy również jako usługi transportu sanitarnego dalekiego.

Źródło fotografii: pixabay.com
Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license


Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl