Kiedy najlepiej wykonać zabieg usuwania rozstępów?


Kiedy najlepiej wykonać zabieg usuwania rozstępów?
2023-02-01
Rozstępy to specyficzna zmiana skórna, która powstaje pod wpływem zrywania się włókien kolagenowych. Najczęściej występują one u kobiet, co spowodowane jest różnymi zmianami hormonalnymi w organizmie.

Zmiany takie mogą być też spowodowane nagłym wzrostem masy ciała i jej spadkiem, co występuje u osób odchudzających się, ćwiczących czy dzieci w okresie dojrzewania. Rozstępy bardzo często pojawiają się u kobiet w ciąży, ze względu na nadmierne rozciągnięcie tkanek oraz zachodzące zmiany hormonalne. Obecnie zmiany te można usunąć lub zredukować zabiegiem laserowym, jednak kluczowe znaczenie dla efektywności ma moment jego wykonania.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Poradnik-Zdrowia.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:


Wskazania do usuwania rozstępów

Przed zabiegiem usuwania rozstępów konieczne jest odbycie konsultacji ze specjalistą. W ten sposób można wykluczyć ewentualne przeciwwskazania, a także uzyskać zalecenia odnośnie prawidłowego przygotowania do procedury. Technologia laserowa pozwala na usuwanie rozstępów występujących w licznych obszarach ciała, włącznie z tymi na plecach, brzuchu, piersiach, udach czy ramionach. W zależności od stopnia zaawansowania zmian, specjalista dobiera odpowiedni harmonogram zabiegów. Z reguły wykonuje się je w kilku seriach, a każda z nich coraz mocniej redukuje rozstępy i finalnie pozwala na znaczące zniwelowanie ich widoczności lub nawet całkowite usunięcie.



Optymalny moment na wykonanie zabiegu

Na usuwanie rozstępów najlepiej zdecydować się jak najszybciej, kiedy jeszcze znajdują się we wczesnej fazie rozwoju. Nie zawsze jest do jednak możliwe. Kobiety w ciąży mogą zdecydować się na zabieg dopiero po porodzie i zakończeniu okresu karmienia piersią, ponieważ w tym tym czasie nie można wykonywać żadnych zabiegów tego typu. Podatność na występowanie rozstępów jest w znacznej mierze uwarunkowana genetycznie. Nie bez znaczenia pozostaje również wiek, a także styl życia. Z tego względu najlepszym momentem na wykonanie zabiegu będzie okres, w którym wszystkie potencjalne czynniki pozwolą na uzyskanie potencjalnie najlepszych efektów terapii. Nie bez znaczenia pozostaje też prawidłowa kwalifikacja oraz stosowanie się do zaleceń specjalisty. Przed zabiegiem należy zrezygnować z opalania się na słońcu i w solarium, a także omówić kwestię stosowania kosmetyków fotouczulających. Po zabiegu trzeba natomiast unikać ekspozycji na słońce, korzystać z filtrów SPF oraz pielęgnować skórę dermokosmetykami o działaniu łagodzącym.



Zastosowanie odpowiedniego urządzenia laserowego

Do najbardziej wydajnych urządzeń ułatwiających eliminowanie rozstępów należy laser frakcyjny Alma Harmony XL Pro iPixel, który znajduje się na wyposażeniu kliniki Anlaya. Z usług tej placówki mogą korzystać osoby z wielu miast, takich jak chociażby Warszawa. Inaczej niż lasery nieablacyjne, iPixel korzysta ze specjalnej metody frakcyjnego rozdzielania wiązki promienia. Po rozdzieleniu się na kilkadziesiąt mniejszych, penetruje ona skórę i wywołuje punktowe mikrouszkodzenia termalne. Fragmenty skóry uszkodzonej otaczane są obszarami nienaruszonymi, działającymi jako rezerwuar dla tkanki zdrowej. Z tego względu regeneracja przebiega szybciej, a skóra goi się bardziej efektywnie. To z kolei przekłada się na krótszą rekonwalescencję i obniża ryzyko powikłań.



Nieodpowiednie momenty na zabieg

Niektóre schorzenia i stany sprawiają, że laserowy zabieg usuwania rozstępów nie zawsze może być wykonywany. Procedura ta z wymienionych wyżej względów nie powinna być przeprowadzana u kobiet w ciąży i karmiących piersią. Do przeciwwskazań należą też pewne schorzenia skórne, takie jak łuszczyca i bielactwo. Nieodpowiednim momentem na wykonanie zabiegu usuwania rozstępów jest też występowanie przerostu tkanki łącznej w miejscach zranień, czyli bliznowca. Lasera nie powinno się też stosować u osób z aktywnymi procesami chorobowymi czy nieleczonymi chorobami przewlekłymi. Z zabiegu należy ponadto zrezygnować w okresie stosowania doustnej terapii izotretinoiną, jednak po zakończeniu leczenia można przystąpić do laseroterapii.


Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl