Jaka wada wzroku wymaga korekty?


Jaka wada wzroku wymaga korekty?
2023-04-13
Każda z wad wzroku może wymagać korekcji, która może polegać na noszeniu okularów lub soczewek kontaktowych, a w niektórych przypadkach na przeprowadzeniu operacji oczu.

Wybór konkretnej metody jest zależny od indywidualnych potrzeb pacjenta i diagnozy przeprowadzonej przez okulistę lub optometrystę.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Poradnik-Zdrowia.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:


Czym są wady wzroku?

Wada wzroku to zaburzenie widzenia, które wpływa na zdolność oka do wyraźnego postrzegania obrazów. Może to wynikać z różnych przyczyn, takich jak wrodzone uwarunkowania genetyczne, urazy oka, choroby lub procesy starzenia. Wada wzroku może bowiem wpływać na jakość życia i codzienne funkcjonowanie osoby dotkniętej tą dolegliwością, dlatego ważne jest, aby regularnie przeprowadzać badania okulistyczne i w razie potrzeby podjąć odpowiednie kroki w celu korekcji wady wzroku. Szczególnie teraz gdy nasze oczy są narażone na działanie szkodliwego światła niebieskiego wytwarzanego przez ekrany i monitory urządzeń cyfrowych. Nie wolno ignorować takich objawów jak bóle głowy, łzawienie czy mrużenie oczu, a także zaburzenie widzenia które są również częstym objawem syforowego zmęczenia oczu. Okulary do komputera mogą przyczynić się do zredukowania bądź całkowitego wyeliminowania objawów związanych z cyfrowym zmęczeniem wzroku.



Które z najczęściej występujących wad wzroku wymagają okularów?

Nie każda wada wzroku wymaga interwencji lekarskiej, ale wszystkie powinny być pod kontrolą specjalistów, przede wszystkim dlatego że mogą wymagać korekty. Najczęściej spotykana jest krótkowzroczność (miopia). To wada wzroku, w której obraz widziany z daleka jest zamazany, a obiekty znajdujące się w pobliżu są widoczne ostro. W pewnym sensie jej przeciwieństwem jest dalekowzroczność (hipermetropia).  W tym wypadku obraz widziany z bliska jest zamazany, a obiekty znajdujące się daleko są widoczne ostro. Jeszcze inną wadą wzroku jest astygmatyzm, który polega na tym, że obraz jest zniekształcony, a linie proste wydają się krzywe. Na tym tle więc naturalna zmiana widzenia, która pojawia się z wiekiem i powoduje trudności w widzeniu z bliska – czyli starczowzroczność (presbyopia), wydaje się więc najbardziej oczywistym problemem. Często też z wiekiem dochodzi do progresji wad wzroku.



Co zrobić w przypadku wady refrakcji, gdy dokucza nam niewyraźne widzenie?

W przypadku zaburzenia ostrości widzenia spowodowanego przez krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm lub starczowzroczność, należy udać się do okulisty lub optometrysty. Specjalista przeprowadzi badanie wzroku i zdiagnozuje rodzaj wady wzroku. W zależności od jej rodzaju i stopnia może zalecić noszenie okularów lub soczewek kontaktowych. Korygują one wadę wzroku, umożliwiając pacjentowi widzenie wyraźniejszych i bardziej wyraźnych obrazów. Aktualnie okulary możesz kupić również przez Internet w całkiem bezpoieczny sposób. Wielu optyków realizuje zamówienia właśnie za pośrednictwem Internetu. Zarówno okulary męskie jak i damskie stają sie coraz częstszym widokiem i zarazem niezbędnym dodatkiem naszego życia.

Inną opcją w przypadku wady wzroku jest korekcja laserowa. Polega na kształtowaniu rogówki za pomocą lasera, co zmniejsza wadę refrakcji. W niektórych przypadkach konieczna może być również interwencja chirurgiczna. Ważne jest regularne przeprowadzanie badań okulistycznych i podjęcie odpowiednich kroków w celu korekcji wady, aby uniknąć dalszego pogorszenia się wzroku i poprawić jakość życia.


Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl