Jak zacząć biegać? Instrukcja dla początkujących!
Człowiek jest istotą fizjologicznie przystosowaną do pokonywania dłuższych dystansów biegiem. Bieganie to aktywność, którą mamy głęboko zapisaną w genach. Nasi przodkowie zazwyczaj polowali na zwierzynę w ten sposób, że ścigali ją przez kilka-kilkanaście kilometrów, aż ta padła wyczerpana!
W dzisiejszych czasach, kiedy nikt już nie musi gonić za pożywnym obiadem, nasza kondycja systematycznie się pogarsza. Bardzo trudno jest wstać z kanapy zdobyć się na te pierwsze kroki. Jeszcze trudniej zmusić się do systematycznych wysiłków. Wielu ludziom bieganie kojarzy się wyłącznie ze sportem wyczynowym, są też tacy, który mówią, że zwyczajnie “nie potrafią biegać” - po kilkudziesięciu metrach dostają zadyszki i zniechęcają się.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Poradnik-Zdrowia.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.: |
Tak naprawdę, biegać każdy może i są na to pewne sprawdzone sposoby!
- Uwaga! Na wszelki wypadek, zanim zaczniesz biegać - zasięgnij opinii lekarskiej! Upewnij się, czy nie masz żadnych przeciwwskazań do treningu cardio (np. choroby układu krwionośnego). Bieganie nie jest również wskazana dla osób bardzo otyłych, ze względu na nadmierne obciążenia stawów.
- Jeśli “nie umiesz biegać” i Twoim problemem jest szybka zadyszka, nie poddawaj się! Po prostu startujesz z nieco niższego pułapu kondycyjnego. Dobra wiadomość jest taka, że na początku przy odrobinie systematycznego wysiłku będziesz robić ogromne postępy (np. w miesiąc dojdziesz do 20 minut nieprzerwanego biegu).
- Zaopatrz się koniecznie w odpowiednie obuwie. Bieganie w “zwykłych trampkach” może skończyć się poważną kontuzją.
- Jeśli nie masz kondycji, zacznij od interwałów, np. trzech w trakcie początkowego treningu. Polega to na tym, że biegniesz tak długo, jak dasz radę (mierząc czas), następnie robisz sobie przerwę i maszerujesz (nie wolno stać czy siadać!) co najwyżej połowę tego czasu, jaki biegałeś. Potem powtarzasz to jeszcze dwa razy.
- Optymalne tempo dla początkujących to nie więcej niż trzy treningi w tygodniu. Nie wyznaczaj sobie zbyt ambitnych planów! Pamiętaj, że ciało potrzebuje również czasu na regenerację.
- Aby utrzymać mięśnie w dobrej formie i uniknąć kontuzji, wykonaj krótką rozgrzewkę przed i rozciąganie po biegu.
- Jeśli biegasz po zmroku, zadbaj o odpowiednią widoczność. W internecie dostępnych jest mnóstwo rodzajów odblasków do biegania.
- Nie biegaj na czczo. Zjedz lekki posiłek: połowę badana lub trochę owsianki. Potrzebujesz węglowodanów, aby skutecznie spalać tłuszcz.
Aby osiągnąć swoje cele, najlepiej uczynić bieganie kolejnym dobrym nawykiem. Jak skutecznie wyrobić w sobie dobry nawyk?
- Spraw, żeby czynność będąca dobrym nawykiem była wygodna i prosta, nie wymagała długich wstępów czy przygotowań. Wyłóż wieczorem ubranie do biegania, przygotuj buty. Rób to w sposób automatyczny, nie zastanawiając się nad każdym kolejnym krokiem.
- Staraj się wdrażać dobre nawyki z samego rana, kiedy siła woli jest największa! Łatwiej zmusisz się do biegania przed pracą, niż wieczorem po pracy.
- Pamiętaj, aby nagradzać się za dotrzymane postanowienie ! (Byle nie za pomocą jedzenia czy innych używek). Zrób coś, co sprawi Ci przyjemność i pogratuluj sobie wytrwałości.
- Postaraj się o towarzystwo do biegania. Razem łatwiej się zmotywować do regularnej aktywności!
- O swoich postanowieniach opowiadaj rodzinie i znajomym - to będzie źródłem dodatkowej motywacji, gdy zawiedzie silna wola.
- Pamiętaj, że postanowienie, aby mogło być zrealizowane, musi być mierzalne. Wyznaczaj sobie konkretne cele: czas lub określony dystans biegania i kontroluj postępy. Każda poprawa da Ci mnóstwo satysfakcji.
- Nie zniechęcaj się za szybko! Pamiętaj, że dla wytworzenia dobrego nawyku potrzeba czasem nawet kilku tygodni!
Nadesłał:
slawek
|