Jak stymulować rozwój poznawczy u niemowląt?
Mały człowiek jest bardzo ciekawy otaczającego go świata. Już od pierwszych miesięcy życia kieruje swoją uwagę w stronę dźwięków, jego wzrok przyciągają konkretne przedmioty i próbuje pierwszych potraw.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Poradnik-Zdrowia.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.: |
W ciągu dwóch pierwszych miesięcy życia u niemowlęcia gwałtownie rozwijają się wszystkie zmysły: dotyku, smaku, wzroku, węchu i słuchu. Od początku mózg dziecka przetwarza informacje o otoczeniu, analizuje je i wyciąga wnioski. To bardzo ważny moment, który warto wykorzystać na zapewnienie maluszkowi sporej ilości stymulacji w postaci m.in. zabawy, odpowiednio dobranej lektury, muzyki czy innych bodźców sensorycznych. Pierwszym krokiem do prawidłowego rozwoju poznawczego niemowlaka jest jednak zapewnienie mu wsparcia, tak by z każdym kolejnym tygodniem stawał się coraz bardziej samodzielny i nabywał nowych umiejętności.
Już na etapie niemowlęcym łatwo zauważyć, co dziecko zaciekawia, a co niepokoi. Dlatego jeśli nauka, to tylko przez zabawę. Maluszek najłatwiej przyswoi sobie wiedzę, jeśli będzie podana w interesujący dla niego sposób. Najlepiej mówić do niego prostym językiem i śpiewać – piosenki z elementami naśladowania przykują jego uwagę i będą świetnym treningiem dla mózgu. Na czytanie nigdy nie jest za wcześnie. Warto zadbać o to, by czynność ta kojarzyła się dziecku z bezpieczeństwem, dlatego wybierzmy czas na lekturę, gdy jest do nas przytulone i zaczyna zasypiać. Gdy maluch będzie już umiał trzymać przedmioty w rączkach, najlepiej wspólnie przeglądać książki. Na rynku dostępnych jest wiele publikacji, które mają duże i kolorowe obrazki. W ten sposób zbuduje się z niemowlęciem silną więź, co ma znaczący wpływ na jego późniejsze poczucie wartości, mówi Olimpia Wawrzaszek.
Muzyka łagodzi nie tylko obyczaje, ale także stymuluje mózg niemowlaka, poprawiając jego pamięć i koncentrację. W szóstym miesiącu życia dziecko rozpoznaje głos mamy i odróżnia określone dźwięki. Większość naukowców jest zgodna, że najlepszą muzyką dla malucha jest ta klasyczna, bo redukuje stres i pomaga w zasypianiu, ale warto również sięgnąć po piosenki edukacyjne, zawierające chwytliwą melodię i rymowane słowa. Dobrym wyborem są także utwory aktywizujące, zachęcające dziecko do ruchu. Takie piosenki oddziałują nie tylko na funkcje poznawcze, ale wspomagają także koordynację ruchową, dodaje neurologopedka.
Nie tylko uwarunkowania genetyczne i czynniki środowiskowe wpływają na rozwój poznawczy niemowlaka. Należy do nich również dieta. W ciągu tysiąca pierwszych dni życia jego mózg pobiera nawet 50-60% energii płynącej z pożywienia. Pierwszym pokarmem maluszka jest mleko mamy, w którym znajduje wszystkie składniki odżywcze. Jeśli karmienie piersią jest niemożliwe, należy podawać dziecku mleko modyfikowane, zawierające odpowiednio zbilansowaną dawkę pomagającego budować układ nerwowy żelaza czy kwasów tłuszczowych omega-3, najważniejszego budulca komórek mózgowych. Niezwykle istotne jest również zadbanie o prawidłowe nawodnienie niemowlaka. Po szóstym miesiącu życia, gdy poza mlekiem mamy należy włączyć do diety pełnowartościowe produkty uzupełniające, trzeba zachęcać dziecko do picia wody, aby wyrobić w nim dobre nawyki żywieniowe, podpowiada ekspertka. Dobrym wyborem jest woda o niskim stopniu mineralizacji i niewielkiej zawartości sodu, jak Mama i ja. Jest dostosowana do potrzeb wrażliwego układu pokarmowego niemowlęcia, więc stanowi bezpieczną bazę do przygotowywania mleka modyfikowanego, kaszek, zupek czy przecierów.
***
Olimpia Wawrzaszek jest doświadczoną neurologopedką, terapeutką wczesnego wspomagania rozwoju, terapeutyką ręki i terapeutką Empathy Dolls®. Z wykształcenia jest filologiem i nauczycielką wychowania przedszkolnego. W swojej karierze współpracowała z Kliniką Neurologii Dziecięcej w Rzeszowie, Ośrodku Rehabilitacji Dzieci z Zaburzeniami Wieku Rozwojowego, Poradni Logopedycznej a także z licznymi przedszkolami. Pracuje zarówno z noworodkami i niemowlętami, jak i starszymi dziećmi, również z autyzmem i zespołem Aspergera. Organizuje zajęcia terapeutyczno-muzyczne i plastyczne w przedszkolach dla dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
Woda źródlana Mama i ja
Mama i ja – to w pełni bezpieczna, niegazowana woda źródlana, wyróżniająca się niskim stopniem mineralizacji i niewielką zawartością sodu. Stanowi optymalne uzupełnienie codziennej diety kobiet w ciąży oraz mam karmiących piersią. Znakomicie nadaje się również do przygotowywania posiłków dla niemowląt i dzieci w każdym wieku.
Strona www: https://wodadladziecka.pl/
Cena:
1,5 l – 2,39 zł
0,5 l – 1,79 zł
0,33 l – 2,19 zł
Nadesłał:
Fly_PR
|