Jak sprawdzić, czy pieprzyk lub inna zmiana na skórze jest niebezpieczna?


Jak sprawdzić, czy pieprzyk lub inna zmiana na skórze jest niebezpieczna?
2019-11-28
Czy pieprzyki i znamiona są niebezpieczne? Lekarze twierdzą, że większość zmian skórnych występujących na naszej skórze nie ma szans przekształcić się w nowotwór skórny. Wszystkie zmiany jednak powinny zostać obejrzane hoc raz w życiu przez lekarza dermatologa.

Czy pieprzyki i znamiona są niebezpieczne? Lekarze twierdzą, że większość zmian skórnych występujących na naszej skórze nie ma szans przekształcić się w nowotwór skórny. Wszystkie zmiany jednak powinny zostać obejrzane hoc raz w życiu przez lekarza dermatologa. Specjalista oceni, które z nich należy zbadać pod kątem obecności zmutowanych komórek nowotworowych. W razie wykrycia obecności śmiercionośnych komórek, znamię oraz tkanki je okalające usuwa się z organizmu, tym samym zapobiegając rozwinięciu się raka w momencie, gdy nie zagraża on jeszcze naszemu życiu. Gdy usunięcie niebezpiecznego znamienia powoduje ubytki w naturze estetyczne, stosuje się przeszczepy skóry.

Które znamiona powinny zwrócić naszą uwagę? Przede wszystkim te, które nie wyglądają na pierwszy rzut oka zwyczajnie. Wszelkie pieprzyki ze strupkiem, nienaturalnie powiększone, z grudkami, czy też ze strupem, powinny być możliwie jak najszybciej sprawdzone przez lekarza. Jeśli nasz pieprzyk w ostatnich miesiącach powiększył się znacznie, a jego obramowanie nie jest regularne, wówczas jest to pewien sygnał ostrzegawczy. Jeśli do tego sączy się z niego ciecz (szczególnie ropa) i zjawisko to nie ustępuje przez kilka tygodni, należy niezwłocznie zainteresować się sprawą.

Niekiedy można spotkać się z błędnym przeświadczeniem, że pieprzyki, jeśli nie będą ruszane, nie będą nigdy przekształcać się w czerniaka. Jest to błędne przeświadczenie: zmiany skórne poddawane są najróżniejszym czynnikom, wśród których istotne jest na przykład działanie słońca. Są wystawione na otarcia, zadrapania, działanie czynników chemicznych. Nigdy nie wiemy, co sprawia, że komórki zaczynają mutować. Powie nam o tym dermatoskopia, którą musi zlecić nam lekarz POZ (sprawdź szczegóły).


Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl