Jak rozpoznać prawdziwy miód?


2021-07-22
Miód to najpopularniejszy pszczeli produkt. Ma wiele zalet, od pysznego smaku, przez bogactwo składników odżywczych, po unikalne właściwości zdrowotne. Niestety, produkty tak dobre są często podrabiane i miodu to nie ominęło. Czy wiesz jak rozpoznać prawdziwy miód?

Miód ma prosty skład

Zgodnie z prawem, każdy produkt musisz mieć podany dokładny skład. W większości przypadków znajdziemy go na etykiecie słoiczka i koniecznie trzeba go przeczytać. W składzie prawdziwego miodu nie mogą znaleźć się żadne dodatkowe substancje słodzące, sztuczne konserwanty, czy barwniki. Jeżeli zdejmiesz ze sklepowej półki produkt, który w składzie zawiera coś z poprzedniego zdania, to natychmiast odłóż go na miejsce. No chyba, że chcesz kupić miód sztuczny, czyli tak naprawdę mieszankę wody i cukru, która poza słodkim smakiem (cukier już taki ma), nie będzie mieć nic wspólnego z miodem prosto od pszczółek...

Najsłodszy pszczeli produkt, drapie w gardło

Miód zawiera w swoim składzie bardzo dużo kwasów organicznych, a te sprawiają, że pomimo początkowo słodkiego smaku na języku, po chwili poczujemy lekkie drapanie w gardle. Naturalny miód ma kwaśny odczyn, a jego pH najczęściej będzie tym niższe im późniejszy miód. Miód z akacji podrapie nas leciutko, ale już w przypadku gryczanego, dla niektórych może być ono zbyt intensywne.

Miód nie ma jednolitej struktury

Prawdziwy pszczeli produkt, mieszkańcy ula pieczołowicie pakują w plastry, które po wypełnieniu zalepiają woskiem, by zabezpieczyć go przed zepsuciem. Z tego względu miód zebrany z ula prosto do słoiczka nie będzie idealnie jednolitą i przezroczystą substancją. Po otwarciu na powierzchni może pojawić się lekki kożuszek, a kiedy zamoczymy łyżkę z miodem w ciepłej wodzie i będziemy mieszać, to powstaną smugi, a rozpuszczanie potrwa dłuższą chwilę. Miód sztuczny będzie miał idealnie jednolitą strukturę, a dodany do wody rozpuści się błyskawicznie.

Miód pachnie naturą

Prawdziwy miód po otwarciu słoiczka zapachnie lasem, łąką, kwiatami, czyli tym skąd został zebrany pyłek. Pszczoły i ul też nie pozostaną obojętne dla naszego węchu. Wyczujemy nieco zwierzęcą woń, ul, wosk i żywicę. Miód sztuczny właściwie nie pachnie, a jedyne co może nam się udać wyczuć, to lepiący, mdły zapach substancji słodzących.


Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

NoweArtykuły

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl