Jak podnośniki ułatwiają swobodne przemieszczanie się osób niepełnosprawnych?
Ktokolwiek miał do czynienia z opieką nad osobą o ograniczonej sprawności ruchowej, doskonale wie, jak ciężka i wymagająca jest to praca. Konieczność ręcznego przenoszenia osoby niepełnosprawnej z wózka inwalidzkiego do łóżka lub wanny może bardzo nadwyrężyć plecy i kręgosłup opiekuna.
W takich przypadkach nietrudno o poważną kontuzję u opiekunów osób niepełnosprawnych. Czy można tego uniknąć? Oczywiście, że tak. Właśnie w tym celu stworzone zostały podnośniki dla niepełnosprawnych, umożliwiające swobodne przemieszczanie się osób niepełnosprawnych.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Poradnik-Zdrowia.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.: |
Jak zbudowane są podnośniki dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej?
Podnośniki dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej są specjalnie zaprojektowane, aby pomóc tym osobom w przemieszczaniu się między różnymi poziomami budynku, przejeżdżaniu przez schody czy wsiadaniu i wysiadaniu z pojazdów. Dzięki tym urządzeniom możliwe jest swobodne poruszanie się osoby niepełnosprawnej, bez nadmiernego obciążania opiekunka. Istnieje kilka rodzajów podnośników, z których każdy jest przeznaczony do określonych zastosowań.
- Podnośnik platformowy. Składa się z poziomej platformy, na której osoby na wózkach inwalidzkich mogą się ustawić. Mechanizm podnoszenia może być oparty na mechanice śrubowej, hydraulice lub systemie pasków i bloczków. Podnośniki tego typu często są używane na zewnątrz budynków, by pokonać kilka schodów lub niewielkie różnice poziomów.
- Podnośnik krzesełkowy. Zbudowany jest z krzesła zamocowanego na szynie, która jest przymocowana bezpośrednio do schodów na parterze budynku. Wielu modeli posiada rozkładane podnóżki i oparcie. Konstrukcja tego podnośnika umożliwia osobom o ograniczonej mobilności poruszanie się po schodach wewnątrz domu lub na zewnątrz.
-
Podnośnik sufitowy. Mechanizm podnośnika przymocowany jest do sufitu i pozwala na przenoszenie osoby za pomocą specjalnej uprzęży. W większości przypadków takie podnośniki są używane w łazienkach i sypialniach do przenoszenia osób między łóżkiem, wózkiem, krzesłem lub wanną.
-
Podnośniki transportowe rehabilitacyjno kąpielowe. Jest to przenośne urządzenie z ramą i kołami, które posiada mechanizm do podnoszenia i opuszczania osoby. Używane są głównie w placówkach opieki zdrowotnej lub w domu do przenoszenia pacjentów oraz transportu na małe odległości.
- Podnośniki samochodowe pacjenta. Są to specjalnie zaprojektowane mechanizmy umożliwiające przenoszenie wózka inwalidzkiego lub składanie go w bagażniku samochodu. Umożliwiają one osobom o ograniczonej mobilności łatwiejsze podróżowanie samochodem.
Źródło fotografii: unsplash.com
Licencja: https://unsplash.com/license
Nadesłał:
slawek
|