Galeria Bronowice dołącza do Ogólnopolskiego Tygodnia Mukowiscydozy


Galeria Bronowice dołącza do Ogólnopolskiego Tygodnia Mukowiscydozy
2022-03-03
Już w najbliższych dniach, 4-5 marca, Galeria Bronowice zaprasza wszystkich krakowian na akcję edukacyjną wspierającą działania MATIO Fundacji Pomocy Rodzinom i Chorym na Mukowiscydozę, w ramach XXI Ogólnopolskiego Tygodnia Mukowiscydozy.

Ogólnopolski Tydzień Mukowiscydozy to doskonała okazja, aby zadbać o zdrowie swoje i najbliższych nam osób. Warto więc w dniach 4-5 marca, w godz. 9.00–17.00, wybrać się do Galerii Bronowice na wydarzenie edukacyjno – informacyjne dotyczące tej choroby. Na zainteresowanych w strefie pod ringiem, na poziomie 0, czekać będą specjalne stanowiska, przy których każdy chętny będzie mógł m.in. wykonać pomiar glukozy, pomiar tętniczy krwi, pomiar BMI i tkanki tłuszczowej, pomiar CO w wydychanym powietrzu. Pojawi się również punkt samobadania piersi i jąder. Dodatkowo zorganizowane zostaną dwa stanowiska Marrow Hero, przy których uczestnicy akcji uzyskają informacje na temat nowotworów krwi, transplantologii, a także będą mogli zapisać się do bazy potencjalnych dawców szpiku kostnego.

 

Od ponad 25 lat Fundacja MATIO walczy o poprawę jakości życia swoich podopiecznych, dostrzeżenie i zrozumienie ich niepełnosprawności przez społeczeństwo, a także upowszechnienie wiedzy o tej chorobie. Hasło tegorocznej kampanii: „Mukowiscydoza jest dorosła” zwraca uwagę, iż dzięki postępowi w diagnostyce i lecznictwie odnotowywany jest coraz większy odsetek osób dorosłych cierpiących na tę chorobę. Jak wynika z rejestru MATIO, chorzy dorośli stanowią aż 30% wszystkich podopiecznych Fundacji. Miarą skuteczności opieki nad chorymi na mukowiscydozę jest długość ich życia. O ile dzieci objęte są relatywnie dobrym wsparciem ze strony państwa, tak sytuacja z dorosłymi wygląda znacznie gorzej – placówki przeznaczone dla pełnoletnich pacjentów stanowią zdecydowaną mniejszość.

 

Organizatorzy akcji w Galerii Bronowice nie zapomnieli również o najmłodszych, dla których przygotowali moc zabaw i animacji. Dodatkowo, czekać na nich będzie Kostek z Klasą oraz Szpital Pluszowego Misia. Działania te mają na celu oswajanie dzieci z sytuacją związaną z badaniem lekarskim i kontaktami ze służbą zdrowia. Nie zabraknie pokazów pierwszej pomocy. Wszystkie badania i aktywności w ramach XXI Ogólnopolskiego Tygodnia Mukowiscydozy są bezpłatne.


Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Open Media

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl