Dlaczego podawanie wody jest ważne dla rozwoju dziecka?


2023-09-29
Nawodnienie organizmu ma duże znaczenie dla wzrostu i rozwoju maluszka. Odpowiednia ilość płynów pomaga w utrzymaniu prawidłowego funkcjonowania narządów i układu nerwowego oraz wspomaga procesy trawienne.

O tym, w jaki sposób dbać o zdrowie najmłodszych członków rodziny, mówi Olimpia Wawrzaszek – terapeutka wczesnego wspomagania rozwoju, neurologopedka i ekspertka marki Mama i ja.

 

W okresie pierwszych 6 miesięcy życia głównym źródłem nawodnienia niemowlęcia jest mleko mamy lub specjalne mleko modyfikowane. W tym okresie podawanie dodatkowo wody nie jest konieczne, a w przypadku większego zapotrzebowania na płyny (na przykład w okresie upałów) należy zwiększyć częstotliwość karmienia. Mama karmiąca piersią powinna zadbać o picie odpowiedniej ilości wody, ponieważ szacuje się, że w okresie laktacji jej zapotrzebowanie na płyny wzrasta do ok. 3 litrów dziennie, mówi Olimpia Wawrzaszek. Po 6. miesiącu życia do diety maluszka można stopniowo wprowadzać płyny inne niż mleko. Zarówno dla mamy, jak i dla dziecka dobrym wyborem jest naturalna, niegazowana woda źródlana. Jest ona pozbawiona sztucznych dodatków i cukrów, które mogą być obecne w niektórych napojach, dodaje ekspertka.

 

Rozwój układu nerwowego, wspomaganie trawienia i regulacja temperatury

 

Wczesne lata życia są okresem intensywnego rozwoju mózgu i układu nerwowego. Dziecko w szybkim tempie przyswaja wiele informacji oraz uczy się nowych rzeczy, a odpowiednia ilość wody wspomaga kształtowanie funkcji poznawczych i zdolności koncentracji. Woda odgrywa też znaczącą rolę w regulowaniu procesów trawiennych i przyswajaniu wartościowych składników odżywczych. Pamiętajmy też o tym, że dzieci są bardziej podatne na zmiany temperatury niż dorośli. Poprzez pocenie się organizm dziecka usuwa nadmiar ciepła, co może prowadzić do utraty wody. W utrzymaniu prawidłowej temperatury ciała pomaga właściwe nawodnienie, podkreśla Olimpia Wawrzaszek.

 

Certyfikowana woda źródlana dla małych dzieci


Zarówno dla mam karmiących, jak i maluszków, bezpiecznym wyborem jest certyfikowana, niegazowana woda źródlana Mama i ja. To woda niskozmineralizowana i o niskiej zawartości sodu, która nie ma wyraźnego smaku ani zapachu. Woda ta doskonale gasi pragnienie i może być stosowana jako baza mieszanek mlecznych, zup, koktajli czy ziołowych naparów.

 

Odpowiednia ilość płynów pomaga utrzymać prawidłową równowagę elektrolitową i całościowo wspomaga rozwój psychofizyczny. Podobnie jak dorośli, dzieci od 6 miesiąca życia potrzebują codziennego picia wody, aby zachować prawidłową pracę narządów wewnętrznych, układu nerwowego oraz układu krążenia.

 

***


Olimpia Wawrzaszek jest doświadczoną neurologopedką, terapeutką wczesnego wspomagania rozwoju, terapeutyką ręki i terapeutką Empathy Dolls®. Z wykształcenia jest filologiem i nauczycielem wychowania przedszkolnego. W swojej karierze współpracowała z Kliniką Neurologii Dziecięcej w Rzeszowie, Ośrodku Rehabilitacji Dzieci z Zaburzeniami Wieku Rozwojowego, Poradni Logopedycznej a także z licznymi przedszkolami. Pracuje zarówno z noworodkami i niemowlętami, jak i starszymi dziećmi, również z autyzmem i zespołem Aspergera. Organizuje zajęcia terapeutyczno-muzyczne i plastyczne w przedszkolach dla dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

 

Woda źródlana Mama i ja

 

Mama i ja – to w pełni bezpieczna, niegazowana woda źródlana, wyróżniająca się niskim stopniem mineralizacji i niewielką zawartością sodu. Stanowi optymalne uzupełnienie codziennej diety kobiet w ciąży oraz mam karmiących piersią. Znakomicie nadaje się również do przygotowywania posiłków dla niemowląt i dzieci w każdym wieku.

Strona www: https://wodadladziecka.pl/

Cena:

 

1,5 l – 2,39 zł

0,5 l – 1,79 zł

0,33 l – 2,19 zł


Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Fly_PR

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl