Detoks heroinowy – jak uwolnić się z tego trudnego nałogu?


Detoks heroinowy – jak uwolnić się z tego trudnego nałogu?
2019-10-06
Heroina uchodzi za jeden z najbardziej uzależniających środków psychoaktywnych. Nawet już po przyjęciu jednej dawki można wpaść w ciąg. Euforyczny stan, który gwarantuje stosowanie tego narkotyku, szybko prowadzi do poważnego nałogu.

Po czasie organizm ulega kompletnemu wyniszczeniu, co nierzadko prowadzi do śmierci. Z tej pułapki można się jednak uwolnić. Wyjaśniamy na czym polega detoks heroinowy!

Heroina jest półsyntetycznym opioidem, zsyntezowanym po raz pierwszy w 1874 roku jako pochodna morfiny. Wykazała o wiele silniejsze działanie przeciwbólowe, dlatego zaczęto stosować ją w celach medycznych. Po czasie zaobserwowano, że silnie uzależnia pacjentów. Wiele osób nielegalnie przyjmowało ją rekreacyjnie, co doprowadziło do zaprzestania produkcji heroiny i wycofania z rynku. To jednak nie rozwiązało problemu, który jest aktualny także współcześnie. Pierwszym krokiem w walce z tym nałogiem może być detoks heroinowy.

Jak heroina wpływa na organizm?

Heroinę można przyjmować dożylnie lub poprzez wdychanie oparów. W niektórych formach można ją także spożywać lub wciągać nosem. Jednorazowa dawka wywołuje silny stan euforii, co może doprowadzić do mocnego uzależnienia psychicznego. Sytuacji nie ułatwiają wyjątkowo nieprzyjemne objawy syndromu odstawiennego, pojawiające się już po kilku godzinach. Trudno powstrzymać się przed przyjęciem kolejnej dawki, ale by ta zadziałała, musi być większa. Błędne koło się zamyka i prowadzi do kompletnego wyniszczenia psychiki oraz organizmu uzależnionego. Skutkami poważnego nałogu są m.in.:

  • chroniczna bezsenność,
  • problemy z oddawaniem moczu,
  • choroby płuc,
  • zapadanie się żył,
  • niewydolność narządów wewnętrznych,
  • depresja,
  • nieodwracalne zmiany w mózgu.

Jeśli chory nie otrzyma na czas stosownej pomocy, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że nałóg w końcu doprowadzi go do śmierci z powodu przedawkowania lub wyniszczenia organizmu. Warto więc zacząć od detoksu heroinowego.

Jak przebiega detoks heroinowy?

Ponieważ objawy zespołu abstynencyjnego są bardzo silne i utrzymują się nawet do 8 dni, oczyszczanie organizmu musi odbywać się w specjalnej placówce pod okiem lekarzy. Detoks heroinowy polega na wyeliminowaniu heroiny z procesów metabolicznych, czyli pomaga przejść w stan trzeźwości przy złagodzeniu objawów odstawiennych. Cały proces jest najlepiej prowadzić przy wsparciu leków i substancji, które nie są uzależniające, by nie wprowadzić pacjenta w kolejny nałóg.

Co po detoksie heroinowym?

Po zakończonym detoksie heroinowym choremu można zaimplementować Naltrekson – bloker opiatowy, dzięki któremu nie będzie odczuwał głodu narkotykowego. Wielu osobom pozwala już uwolnić się z nałogu lub znacznie to ułatwia. Nigdy nie ma jednak takiej gwarancji – najlepsze efekty daje jednoczesne podjęcie terapii odwykowej.

Uzależnienie od heroiny to nie wyrok! Jeśli Ty lub bliska Ci osoba zmaga się z tym nałogiem, zadzwoń na całodobowy numer: 537677773. Zespół medyczny Detoks Fenix pomoże Ci stanąć na nogi i odzyskać wolność!

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl