Czy grozi ci bruksizm? Przyczyny, objawy, leczenie.


Czy grozi ci bruksizm? Przyczyny, objawy, leczenie.
2019-05-10
Czym jest bruksizm? Jak wygląda leczenie bruksizmu? Bruksizm to zaburzenie snu, które objawia się poprzez niekontrolowane zaciskanie zębów lub zgrzytanie zębami w nocy. Naukowcy szacują, że jest to problem około 10% ludzi.

Najczęściej choroba ta dotyczy osób narażonych na stres i żyjących w ciągłym napięciu nieco rzadziej chorują osoby starsze. Bruksizm może powodować wiele poważnych problemów, m.in. znaczne zniszczenie zębów, choroby stawów skroniowo-żuchwowych, ból pleców, głowy, karku. Ponieważ, koniecznym jest stosowanie szyn odciążających, dobieranych przez protetyka, nie jest to problemem wyłącznie protetyki stomatologicznej.

Przeczytaj również:


Jak się leczy bruksizm?

Żeby z czasem nie powstała potrzeba zakładać protezy zębowe, lepiej nie lekceważyć tym problemem i rozpocząć leczenie. Leczenie bruksizmu jest procesem długotrwałym i niekoniecznie łatwym. Ponieważ główną przyczyną bruksizmu jest stres, lekarze zalecają zmniejszenie czynników stresowych, co niestety nie zawsze jest możliwe. Koniecznym natomiast jest przywrócenie prawidłowych warunków zwarciowych, w celu eliminacji pierwotnej przyczyny. W trakcie leczenia stomatolodzy zalecają  stosowanie szyny relaksacyjnej (jest znana również jako nakładka na bruksizm). Powoduje ona zmianę położenia żuchwy i ostatecznie spadek napięcia mięśni żucia. Co więcej, do przyczyn bruksizmu zaliczają również niedobór magnezu, pasożyty oraz nietolerancję pokarmową. W takich wypadkach lekarze zlecają dodatkowe badania, aby precyzyjnie określić dokładną przyczynę choroby, którą później eliminują poprzez odpowiednie leczenie.Do czego prowadzi zgrzytanie zębami?

Według ostatnich badań, ponad połowa polaków ma bruksizm, ale tylko około 20% osób cierpiących na tę chorobę wiedzą o niej i udają się do lekarzy. Niestety nie wolno jej lekceważyć, niezależnie od postaci, skutki bruksizmu mogą być naprawdę poważne:

  • Starcie, uszkodzenie czy złamania zębów
  • Ból szczęk, uczucie niewygody i ograniczenia ich ruchomości
  • Bóle głowy (szacuje się, że zgrzytanie zębami jest powodem większości migren)
  • Bóle uszu
  • Bóle wokół oczu
  • Przerost mięśnia żwacza skroniowego (tzw. twarz kwadratowa)
  • Kłopoty z kręgosłupem
  • Obnażanie się korzeni zębowych
  • Krwawienie podczas mycia zębów

Lekarzy stomatologii Dentomed w Siemianowicach Śląskich wiedzą dokładnie jak wykryć bruksizm, rozpoznać jego przyczyny i skutecznie zastosować odpowiednią formę leczenia. Co więcej, szyna na bruksizm (szyna relaksacyjna) jest dostępna w klinice Dentomed. Chętnie odpowiemy na wszystkie interesujące Cię pytania oraz wyznaczymy termin wizyty konsultacyjnej.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl