Czego brakuje na liście postanowień noworocznych


2018-12-29
Na liście postanowień noworocznych w Polsce najczęściej znajdują przyrzeczenia związane z nauką nowych umiejętności oraz zadbaniem o własne zdrowie. Rzadko na takich listach znajdują się badania profilaktyczne. Zachęcamy, by od 2019 roku to zmienić.

Każdego roku jesteśmy pewni, że wraz ze zmianą cyfry na tarczy zegara wstąpią w nas nowe siły, dzięki którym uda nam się osiągnąć to co sobie zamierzyliśmy. Na liście postanowień noworocznych w Polsce najczęściej znajdują przyrzeczenia związane z nauką nowych umiejętności oraz zadbaniem o własne zdrowie. Optymiści planują np. schudnięcie, regularną aktywność sportową, ograniczenie słodyczy. Rzadko na takich listach znajdują się badania profilaktyczne. Zachęcamy, by od 2019 roku to zmienić.

 

O dotrzymywaniu postanowień noworocznych w badaniach 

Jak wynika z innych badań aż 36 % respondentów na pytanie o to, czy robi postanowienia noworoczne, odpowiedziało twierdząco. Wśród najczęściej podejmowanych wyzwań znalazły się postanowienia związane z dbałością o swoją kondycję i zdrowie. Ponad połowa respondentów (53%) w nowym roku chce uczęszczać na zajęcia fitness, chodzić basen, siłownie etc. Kolejne miejsca na liście zajmuje zamiar przejścia na zdrową dietę (42%) i znalezienie czasu na sport (40%). Pod stuprocentowym wykonaniem postanowień podpisuje się 11%, a 14% nie spełnia ich wcale. Główną przyczyną nierealizowania postanowień noworocznych jest brak silnej woli - według 46% badanych. Jako kolejne powody respondenci wymienili brak czasu (42%), pieniędzy (31%) i wreszcie brak motywacji (26%). Część z nas uważa, że przyczyną niepowodzenia w realizacji postanowień jest zbyt małe wsparcie bliskich i przyjaciół (7%). Duży odsetek (64%) respondentów badania dotyczącego postanowień noworocznych,  że  ich nie robi. Dlaczego? Z powodu braku wiary w możliwości powodzenia takiego przedsięwzięcia (30%).Część badanych nie ma takiej potrzeby w związku z nowym rokiem, gdyż stawia sobie cele na bieżąco (19%). 

 

 

Korzenie profilaktyki

Koncepcja profilaktyki zdrowia jest stosunkowo młodą dziedziną, sięga końcówki lat 70. ubiegłego stulecia. Do rozwoju idei profilaktyki i promocji zdrowia przyczyniły się działania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), która od lat prowadzi projekty zmierzające do podniesienia poziomu zdrowia ludzi na całym świecie.Założenia WHO dotyczące promocji zdrowia lezą u podstaw funkcjonowania Narodowego Programu Zdrowia w Polsce i jak i innych programów tego typu na całym świecie. W Polsce Narodowy Program Zdrowia przyjęty został po raz pierwszy w 1993 roku. 

 

Promocja zdrowia

Wg definicji WHO „promocja zdrowia jest kombinacją działań edukacyjnych i odpowiedniego wsparcia środowiskowego, społecznego, politycznego, organizacyjnego, ekonomicznego, prawnego i taktycznego dla praktykowania działań sprzyjających zdrowiu (Green, Kreuter 1991)”. Dzięki działaniom podejmowanym przez Narodowy Program Zdrowia w Polsce spadła liczba zgonów m.in. z powodu złośliwych nowotworów płuc, która wynika ze zmniejszenia liczby osób palących papierosy. Badania profilaktyczne realizowane w wielu różnych obszarach potwierdzają ich skuteczność. Podobnie ma się sytuacja w dziedzinie okulistyki.

 

 

Profilaktyka w Polsce

Ponad 25 lat promowania profilaktyki miało wpływ także na podniesienie statystyk zdrowotnych w kilku innych obszarach.  79% Polaków chodzi regularnie do stomatologa, a 24% robi to regularnie – co najmniej raz w roku. Już 78% Kobiet odwiedza gabinet ginekologiczny. Co trzecia Polka bada się regularnie - najczęściej raz w roku (49%). 

Niestety w kwestii badań okulistycznych wciąż statystyki są alarmujące. Co 10 Polak nigdy nie był u okulisty*. Co piąty Polak badał swój wzrok 5 lat temu lub dawniej.Najczęściej chodzimy do okulisty, kiedy gorzej widzimy (69%). 

 

- To bardzo niepokojące dane – mówi dr. n. m. Katarzyna Skoniecznaokulista współpracujący z siecią klinik okulistycznych Optegra. Wiele chorób groźnych oczu przebiega bezobjawowo jak np. jaskra albo AMD i tylko ich wczesne wykrycie pozwala na uratowanie widzenia. Profilaktyczne badania wzroku należy wykonywać przynajmniej razw w roku – dodaje dr. n. m. Katarzyna Skonieczna.

 

Dlaczego warto dodać badania profilaktyczne wzroku na listę postanowień noworocznych?

 

Jak szacuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), dzięki odpowiedniej profilaktyce można zapobiec aż 85% przypadków zaburzenia widzenia.Statystyki mówią, że aż u 285 milionów osób na świecie występują choroby narządu wzroku. Co ważne 39 milionów osób spośród nich jest niewidoma, a 246 milionów osób cierpi na upośledzenie widzenia (wg WHO).

- Tylko regularne wizyty u okulisty pozwalają w porę wykryć groźne dla zdrowia choroby oczu zareagować, gdy stan siatkówki się pogarsza i uratować wzrok – dodaje na koniec dr. n. m. Katarzyna Skonieczna.

 

Okulistyka w Polsce

Sieć klinik okulistycznych Optegra od wielu lat prowadzi działania edukacyjne zmierzające do zwiększenia świadomości chorób oczu i wad wzroku. Oferuje także swoim pacjentom najnowocześniejsze, laserowe możliwości korekcji wzroku.   – Naszym celem jest, by każdy Polak co najmniej raz w roku badał swoje oczy – mówi Jarosław Pawliński, Prezes sieci klinik okulistycznych Optegra. Mam nadzieję, że począwszy od tego roku, każdy wpisze wizytę u okulisty na listę postanowień noworocznych a tak naprawdę corocznych - dodaje na koniec.

 

Optegra to międzynarodowa sieć klinik chirurgii okulistycznej działająca w Wielkiej Brytanii, Czechach i Polsce. Tworzą ją 23 szpitale okulistyczne i kliniki. W Polsce jest ich dziewięć, w: Warszawie, Poznaniu, Krakowie, Wrocławiu, Szczecinie, Katowicach, Rzeszowie, Lublinie i Łodzi. Optegra oferuje swoim pacjentom możliwość wyboru jednej z trzech dróg leczenia schorzeń oczu. Pacjent może skorzystać z wybranych zabiegów refundowanych przez NFZ, zdecydować się na określony zabieg w ramach dyrektywy transgranicznej albo podjąć decyzję o leczeniu w ramach usług komercyjnych. Optegra ma w swojej ofercie nowoczesne zabiegi chirurgiczne, które usuwają takie wady wzroku jak: krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm, zaćmę etc. 

W 2018 roku technologia lasera femtosekundowego, wykorzystywana w klinikach Optegra do korekcji wzroku metodą Lentivu, została nagrodzona Nagrodą Nobla w dziedzinie fizyki.

 

 www.optegra.com.pl


Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

patrycja@bwpr.pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl