Choroby zakaźne wieku dziecięcego


2019-09-20
Dzieci wróciły do szkół, a pogoda również nas nie rozpieszcza.

Jeśli jesteśmy rodzicami, to możemy się spodziewać, że w niedługim czasie nasze pociechy do domów przyniosą niemiłe „niespodzianki” takie jak ból głowy, gorączka, złe samopoczucie, osłabienie a także… wysypka. To może być jedna z chorób zakaźnych, którymi rówieśnicy błyskawicznie się zarażają. Pamiętajmy, że przed większością chorób zakaźnych możemy uchronić dziecko, poddając je obowiązkowym szczepieniom. 

Przeczytaj również:

TRUDNE DO ROZPOZNANIA  POCZĄTKI

Większość chorób zakaźny wieku dziecięcego zaczyna się bardzo podobnie. Nasza pociecha staje się marudna, ma gorączkę, mogą pojawić się również katar i kaszel, zaś ulubione jedzenie przestaje cieszyć się zainteresowaniem malca. Na tym etapie nawet doświadczony pediatra może mieć jeszcze problem z postawieniem właściwej diagnozy, gdyż charakterystyczna dla wielu chorób zakaźnych wysypka, może pojawić się później. Dlatego należy bacznie obserwować dziecko, przede wszystkim pod kątem zmian skórnych, a także przyglądać się wszelkim zmianom w jego zachowaniu, które mogą świadczyć o toczącej się walce organizmu z chorobą.  A gdy już wiemy, co dolega maluchowi, warto abyśmy odizolowali go od innych dzieci – nie powinien ich zarażać, chodząc do przedszkola lub szkoły.               

JAK LECZYĆ?

W kwestii chorób zakaźnych często możliwe jest stosowanie jedynie leczenia objawowego, w tym podawanie leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych. Należy także pilnować, aby maluch zbytnio się nie przemęczał, gdyż organizm potrzebuje energii do walki z chorobą. Dziecko powinno również pić dużo płynów, aby się nie odwodniło. Pamiętajmy również o dokładnym myciu rąk, a do ich wytarcia używajmy wyłącznie swojego ręcznika. Warto również częściej wietrzyć mieszkanie i wymieniać pościel na świeżą. Dzięki tym kilku sposobom możemy jedynie zmniejszyć ryzyko zarażenia pozostałych domowników. Jedynie szczepionki dają wysoką skuteczność w profilaktyce chorób zakaźnych.

Mimo coraz większej świadomości niebezpieczeństwa, które niosą ze sobą choroby zakaźne, to nadal występuje spora niechęć wobec szczepień ochronnych. Do najczęstszych chorób zakaźnych o podłożu wirusowym należą ospa, świnka, różyczka, odra, które mogą nieść ze sobą szereg niebezpiecznych powikłań – zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.  

 NALEŻY UWAŻAĆ

Chociaż przebieg chorób zakaźnych może wydawać się niegroźny – pamiętajmy, że powikłania mogą zagrażać nawet życiu. Przykładowo, wśród powikłań po ospie wietrznej wymienić należy wtórne bakteryjne zakażenie skóry. Przeważnie mają one charakter miejscowy, lecz mogą przyjąć postać zakażenia inwazyjnego i prowadzić nawet do uogólnionego zakażenia czyli sepsy. Ponadto do powikłań po ospie zaliczamy np. zapalenie mięśnia sercowego oraz zapalenie ucha środkowego. Przed ospą powinny szczególnie chronić się kobiety w ciąży, gdyż w zależności od trymestru, może dojść zaburzeń rozwoju dziecka.

Świnka, ze względu na obowiązek szczepienia, występuje wśród dzieci coraz rzadziej i na ogół jej przebieg jest łagodny. Poza zapaleniem ślinianek, czasem pojawia się upośledzenie słuchu, może dojść także do zapalenia opon rdzeniowo-mózgowych, a u chłopców możliwym powikłaniem jest zapalenie jąder i pozapalna bezpłodność. Rzadkie powikłania to zapalenie tarczycy, stawów, jajnika, zapalenie trzustki i cukrzyca.

Do powikłań różyczki zaliczamy przede wszystkim zapalenie stawów – głównie wśród młodzieży i osób dorosłych. Różyczka najniebezpieczniejsza jest dla kobiet w ciąży, szczególnie w pierwszym i drugim trymestrze. Zakażenie prowadzi wówczas do powstania licznych wad wrodzonych dziecka. Są to min.: wady serca, wady narządu wzroku, wady słuchu.

Na największe ryzyko wystąpienia powikłań odry narażone są niemowlęta i osoby niedożywione, których układ odpornościowy dopiero się kształtuje lub nie działa prawidłowo. Powikłania odry dotyczą przede wszystkim zaburzeń neurologicznych.

 

Dlatego konieczne jest pamiętanie o szczepieniach obowiązkowych dzieci oraz szczepieniach zalecanych dla dorosłych. Możemy je wykonać w poznańskiej Prywatnej Lecznicy Certus. Dzięki nim  unikniemy wielu chorób i związanych z nimi powikłań, a także będziemy mogli spokojnie spać wiedząc, że zrobiliśmy wszystko aby uchronić nasze dzieci przed tym zbędnym cierpieniem. 

 

Nadesłał:

nwoltman

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl