Choroby zakaźne wieku dziecięcego


2019-09-20
Dzieci wróciły do szkół, a pogoda również nas nie rozpieszcza.

Jeśli jesteśmy rodzicami, to możemy się spodziewać, że w niedługim czasie nasze pociechy do domów przyniosą niemiłe „niespodzianki” takie jak ból głowy, gorączka, złe samopoczucie, osłabienie a także… wysypka. To może być jedna z chorób zakaźnych, którymi rówieśnicy błyskawicznie się zarażają. Pamiętajmy, że przed większością chorób zakaźnych możemy uchronić dziecko, poddając je obowiązkowym szczepieniom. 

TRUDNE DO ROZPOZNANIA  POCZĄTKI

Większość chorób zakaźny wieku dziecięcego zaczyna się bardzo podobnie. Nasza pociecha staje się marudna, ma gorączkę, mogą pojawić się również katar i kaszel, zaś ulubione jedzenie przestaje cieszyć się zainteresowaniem malca. Na tym etapie nawet doświadczony pediatra może mieć jeszcze problem z postawieniem właściwej diagnozy, gdyż charakterystyczna dla wielu chorób zakaźnych wysypka, może pojawić się później. Dlatego należy bacznie obserwować dziecko, przede wszystkim pod kątem zmian skórnych, a także przyglądać się wszelkim zmianom w jego zachowaniu, które mogą świadczyć o toczącej się walce organizmu z chorobą.  A gdy już wiemy, co dolega maluchowi, warto abyśmy odizolowali go od innych dzieci – nie powinien ich zarażać, chodząc do przedszkola lub szkoły.               

JAK LECZYĆ?

W kwestii chorób zakaźnych często możliwe jest stosowanie jedynie leczenia objawowego, w tym podawanie leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych. Należy także pilnować, aby maluch zbytnio się nie przemęczał, gdyż organizm potrzebuje energii do walki z chorobą. Dziecko powinno również pić dużo płynów, aby się nie odwodniło. Pamiętajmy również o dokładnym myciu rąk, a do ich wytarcia używajmy wyłącznie swojego ręcznika. Warto również częściej wietrzyć mieszkanie i wymieniać pościel na świeżą. Dzięki tym kilku sposobom możemy jedynie zmniejszyć ryzyko zarażenia pozostałych domowników. Jedynie szczepionki dają wysoką skuteczność w profilaktyce chorób zakaźnych.

Mimo coraz większej świadomości niebezpieczeństwa, które niosą ze sobą choroby zakaźne, to nadal występuje spora niechęć wobec szczepień ochronnych. Do najczęstszych chorób zakaźnych o podłożu wirusowym należą ospa, świnka, różyczka, odra, które mogą nieść ze sobą szereg niebezpiecznych powikłań – zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.  

 NALEŻY UWAŻAĆ

Chociaż przebieg chorób zakaźnych może wydawać się niegroźny – pamiętajmy, że powikłania mogą zagrażać nawet życiu. Przykładowo, wśród powikłań po ospie wietrznej wymienić należy wtórne bakteryjne zakażenie skóry. Przeważnie mają one charakter miejscowy, lecz mogą przyjąć postać zakażenia inwazyjnego i prowadzić nawet do uogólnionego zakażenia czyli sepsy. Ponadto do powikłań po ospie zaliczamy np. zapalenie mięśnia sercowego oraz zapalenie ucha środkowego. Przed ospą powinny szczególnie chronić się kobiety w ciąży, gdyż w zależności od trymestru, może dojść zaburzeń rozwoju dziecka.

Świnka, ze względu na obowiązek szczepienia, występuje wśród dzieci coraz rzadziej i na ogół jej przebieg jest łagodny. Poza zapaleniem ślinianek, czasem pojawia się upośledzenie słuchu, może dojść także do zapalenia opon rdzeniowo-mózgowych, a u chłopców możliwym powikłaniem jest zapalenie jąder i pozapalna bezpłodność. Rzadkie powikłania to zapalenie tarczycy, stawów, jajnika, zapalenie trzustki i cukrzyca.

Do powikłań różyczki zaliczamy przede wszystkim zapalenie stawów – głównie wśród młodzieży i osób dorosłych. Różyczka najniebezpieczniejsza jest dla kobiet w ciąży, szczególnie w pierwszym i drugim trymestrze. Zakażenie prowadzi wówczas do powstania licznych wad wrodzonych dziecka. Są to min.: wady serca, wady narządu wzroku, wady słuchu.

Na największe ryzyko wystąpienia powikłań odry narażone są niemowlęta i osoby niedożywione, których układ odpornościowy dopiero się kształtuje lub nie działa prawidłowo. Powikłania odry dotyczą przede wszystkim zaburzeń neurologicznych.

 

Dlatego konieczne jest pamiętanie o szczepieniach obowiązkowych dzieci oraz szczepieniach zalecanych dla dorosłych. Możemy je wykonać w poznańskiej Prywatnej Lecznicy Certus. Dzięki nim  unikniemy wielu chorób i związanych z nimi powikłań, a także będziemy mogli spokojnie spać wiedząc, że zrobiliśmy wszystko aby uchronić nasze dzieci przed tym zbędnym cierpieniem. 

 


Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

nwoltman

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl