Calm Benefits – pierwsza na polskim rynku firma, która zorganizuje jogę w Twoim biurze


2022-11-07
Badanie przekrojowe ludności Polski z 2015 roku pod kątem praktyki jogi wskazuje, że 0,9% mieszkańców powyżej 15 roku życia ćwiczyło ją regularnie. W stosunku do 2013 roku jest to wzrost o 17%.

Jeśli przyjmiemy zbliżony postęp zainteresowania tą formą aktywności, w 2022 roku będzie się to odnosiło do 1,40% wszystkich Polek i Polaków.

Taki wynik można wyjaśnić na kilka sposób. Jednym z nich jest fakt, że w ostatnich latach tendencja wzrostowa w praktyce jogi jest znacznie silniejsza, chociażby ze względu na łatwość dostępu do zajęć prowadzonych w klubach fitness, specjalistycznych szkołach czy w trakcie okazjonalnie organizowanych wyjazdów. Dodatkowo w okresie nasilonej izolacji z powodu pandemii – nieporównywalnie do lat poprzednich – wzrosła oferta zajęć prowadzonych w sieci, zarówno odpłatnie jaki i w wolnym dostępie. Po praktycznie dwóch latach niespotykanego dotąd odosobnienia wróciliśmy do pracy spragnieni nowych bodźców, które pozwolą odreagować ten trudny czas. Mnóstwo korzyści płynących z ćwiczenia asan wskazuje na to, że wprowadzenie tej praktyki do naszych firm, cieszyłoby się zainteresowaniem pracowników i przyniosłoby wymierne korzyści otwartym na nowoczesne trendy pracodawcom.

Przede wszystkim systematyczne praktykowanie jogi, rozwija ciało zarówno pod względem fizycznym jak i psychicznym. Fakt włączenia na stałe w grafik ćwiczeń i nierozerwalnie z nimi związanej medytacji zachęca osoby, które nie mają jeszcze doświadczenia lub są początkujące w swoich poszukiwaniach rozwoju osobistego do podjęcia nowych wyzwań, które z czasem mogą się stać elementem codzienności. Dlatego tak wiele firm decyduje się na ofertę stałych zajęć w firmach i instytucjach  widząc ewidentne korzyści dla pracowników.

Do zasług regularnej praktyki można uwzględnić:

  • zwiększa się odporność na stres,
  • zdecydowanie wzrasta wydajność,
  • poprawiają się wyniki w pracy,
  • poprawia się ogólny stan zdrowia zespołu,
  • wzrasta przywiązanie do  firmy,
  • podnosi się poziom zaangażowania w codzienne obowiązki,
  • wzrasta kreatywność
  • zmniejsza się absencja.

Przyjrzyjmy się bliżej, z czego wynikają powyższe wnioski.

Praktykowanie jogi uczy pracy z oddechem. Świadome kontrolowanie wdechów i wydechów spowalnia przepływ krwi, obniża ciśnienie, a w konsekwencji pozwala stopniowo opanować stres. Krok po kroku nabieramy umiejętności autokontroli i zarządzania emocjami, co jest kluczowe w codziennej wielozadaniowej pracy pod presją konieczności natychmiastowego podejmowania decyzji. Joga uczy nas skupienia na danej chwili i ćwiczeniu, a to z kolei sprzyja zachowaniu jasności, i bystrości umysłu. Zwiększamy tym samym naszą świadomość i unikamy impulsywnych reakcji. Zachowujemy dystans i harmonijnie przechodzimy od reakcji do wymaganej przez sytuację akcji.

Długotrwały i silny stres sprzyja problemom kardiologicznym, neurologicznym, żołądkowym, bezsenności, wypaleniu zawodowemu i ogólnemu zmęczeniu. Jego psychicznymi objawami są przede wszystkim lęk, niska samoocena, problemy z koncentracją, a w skrajnych przypadkach – depresja. Udowodniono, że joga zmniejsza te dolegliwości. Organizm jest wypoczęty, mięśnie rozluźnione, a to wpływa na lepszy nastrój. Zrelaksowany, umiejący się odprężyć pracownik jest bardziej uważny i chętnie wykonuje powierzone obowiązki. Ma również bardziej otwarty na nowe pomysły umysł, zwiększa się kreatywność i decyzyjność.

Większość z nas spędza lata w pozycji siedzącej, nienaturalnej dla systemu szkieletowego, co znacząco wpływa na naszą postawę. Powszechnie skarżymy się na bóle w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, a w ciągu ostatnich dwóch lat zdecydowanie pogłębiły się problemy w odcinku szyjnym. Nieustanne korzystanie z ekranów urządzeń multimedialnych wymusza nieprawidłową pozycję. Podjęte odpowiednio wcześnie ćwiczenia, najlepiej profilaktycznie, skoncentrowane na mięśniach grzbietu, brzucha i szyi niwelują ten problem, i poprawiają sylwetkę. Dobre nawyki nabyte na lekcjach jogi (na przykład uważne oddychanie) można przenieść na stanowisko pracy, zmniejszając przy okazji dolegliwości bólowe lub im zapobiegając.

 

Wraz z poprawą samopoczucia, ogólnego stanu zdrowia i nastroju, wzrasta sprawność naszego systemu immunologicznego, a w związku z tym znacznie rzadziej przechodzimy różne choroby. Absencja pracowników spowodowana zwolnieniami lekarskimi jest niższa, co bez wątpienia cieszy pracodawcę.

Oczywiście wymienione korzyści można osiągnąć w trakcie zajęć odbywających się w czasie wolnym, ale w aktywizowaniu zespołu w godzinach pracy kryją się dodatkowe atuty. Wykonywanie asan i medytowanie wspomaga produkcję serotoniny – hormonu odpowiedzialnego za nastrój, poziom agresji i zaburzeń depresyjnych. Wspólne ćwiczenia wprawiają nas w dobry humor, zwiększają energię i pozwalają zacieśnić relację między pracownikami. Jeśli bierze w nich udział team leader, to jeszcze lepiej. Niewymuszona integracja świetnie wpływa na harmonijną współpracę. Łatwiej przychodzi realizacja projektów, różnych przedsięwzięć i opanowanie nerwowych momentów.

Joga ze swoim holistycznym pojmowaniem życia i świata pomaga poczuć się człowiekowi częścią całości, a nie pozostawionego samemu sobie w często wymagającym i chaotycznym, środowisku. Zwiększa się odczuwanie empatii, usprawnia komunikacja. Pracownicy czują się współodpowiedzialni za powodzenie firmy i chętniej odchodzą od utartych schematów. Trudniej też podejmują ryzyko zmiany pracy, nawet pomimo ciekawej propozycji. I analogicznie. Społeczeństwo jest coraz bardziej świadome i docenia możliwości rozwoju osobistego. Dla wartościowych i poszukiwanych na rynku pracy specjalistów takie programy benefitowe będą na pewno dodatkowym atutem podczas wyboru oferty pracy. Wiele firm amerykańskich i europejskich wprowadziło już w trakcie pracy warsztaty jogi (Facebook, Apple, Forbes) i stopniowo ta praktyka zaczyna być przenoszona na rynek polski. Nie jest to jeszcze powszechne  zjawisko, ale coraz liczniejsza grupa managerów skłania się do podejmowania takich prób (Amazon, Oriflame, Lego). Zorganizowanie zajęć nie jest wymagające pod względem logistycznym. Mogą się one odbywać w czasie przerwy lub bezpośrednio po pracy, w sali konferencyjnej lub, o ile pozwalają na to warunki na świeżym powietrzu (taras, zielona przestrzeń w okolicy biura). Nie wymaga to również dużych nakładów finansowych, ani specjalistycznego sprzętu (wystarczą maty). Właściwie trudno znaleźć przeszkody dla podjęcia takich działań, a zalet, które stopniowo przekładają się na pomyślne wyniki firmy, jest mnóstwo.

Jest to element, który pozwala na promocję firmy i może ją pozytywnie wyróżniać na tle innych, którym trudno wprowadzić do swojego wnętrza bardziej familijną atmosferę. Kolejne możliwości otwierają się również w trakcie wyjazdów czy spotkań integracyjnych, podczas których możemy łączyć praktykowanie jogi z zajęciami mindfulness czy innymi ćwiczącymi uważność czynnościami (na przykład wyrabianie ceramiki).

Warto, zatem postawić na nowoczesność, podjąć wyzwanie i być konkurencyjną firmą, także pod względem dbałości o pracowników.

 


Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Maja Sokołowska

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl