Badania kliniczne - co to jest i dlaczego się je przeprowadza?


Badania kliniczne - co to jest i dlaczego się je przeprowadza?
2021-09-14
Zdrowie człowieka to niekończąca się, ale i bardzo zajmująca opowieść, a medycyna czyni niesamowite postępy. Każdego dnia opracowywane są nowe leki i kuracje.

Coraz bardziej poszerza się też baza wiedzy na temat konkretnych chorób i ich przebiegu, co pozwoli opracować jeszcze skuteczniejsze metod profilaktyki, leczenia jak i sposobów podnoszenia komfortu życia chorych w przyszłości.

Jak jednak ocenić czy dany lek rzeczywiście przyniesie spodziewany skutek i czy jest lepszy niż obecnie dostępne preparaty? Lista ośrodków, które ujawni wyszukiwarka po wpisaniu hasła np. badania kliniczne Kraków, może być odpowiedzią. To właśnie centra badań klinicznych testują dane leki czy kuracje, oraz oceniają czy są one na tyle efektywne i bezpieczne, że warto je wprowadzić do użytku.Czym są badania kliniczne?

Badania kliniczne to różnego rodzaju badania medyczne, w których kuracje testowane są na ochotnikach. Mogą być to osoby zdrowe lub chore. Cały proces badawczy ma na celu sprawdzenie, czy dany lek jest bezpieczny, efektywny i czy generuje jakieś skutki uboczne. Nie ma innego, wiarygodnego sposobu, aby ocenić jak konkretny lek czy terapia oddziaływuje na pacjentów.

W poczet badań klinicznych zalicza się również badania obserwacyjne, które polegają na obserwacji przebiegu i postępowania chorób w czasie, co dostarcza cennych informacji na ich temat.Czy badania kliniczne są etyczne?

Fakt przeprowadzania badań na ludziach może brzmieć kontrowersyjnie, jednakże nie ma się czego obawiać. Wszelkie badania kliniczne są ściśle kontrolowane, jak również oceniane przez Komisję Bioetyczną. Dobro oraz bezpieczeństwo pacjenta to kwestie priorytetowe, co zostało ujęte Dobrej Praktyce Klinicznej (DPK lub GCP od Good Clinical Practice), czyli zbiorze międzynarodowych standardów etycznych i naukowych, w zgodzie z którymi prowadzone są badania.

Prowadzone badania muszą mieć ściśle określony, istotny cel oraz być przeprowadzane według protokołu zatwierdzonego przez Komisję Bioetyczną. Personel zaangażowany w badanie jest dobrze wykwalifikowany i przygotowany.

Co więcej, wszelkie testowane leki powinny być odznaczone certyfikatem GMP, oznaczającym Dobrą Praktykę Produkcyjną. Oznacza to, że dany preparat wyprodukowano z kontrolowanych materiałów, przy spełnianiu określonych standardów nie tylko na etapie samej produkcji, ale też transportu jak i przechowywania.

Jak zostać ochotnikiem do takich badań? Jeżeli interesuje Cię obręb małopolski, po wpisaniu frazy badania kliniczne Kraków, wyszukiwarka zaserwuje okoliczne centra badań klinicznych. Następnie należy sprawdzić, jakie aktualnie badania prowadzi dane centrum oraz zaznajomić się z zasadami rekrutacji pacjentów. Warto również zapoznać się bliżej z ośrodkiem sprawdzając jakie badania kliniczne były przeprowadzane wcześniej i poszukać informacji na temat specjalistów zaangażowanych w badania.

Nie należy się obawiać zadawać pytań — pracownicy centrów badań wszystko wyjaśnią i rozwieją ewentualne wątpliwości.

Artykuł powstał we współpracy z Medistica Medical Group - badania kliniczne Kraków.

 

 


Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl