„W zdrowym ciele zdrowy duch” czyli o zaletach diety dr Ewy Dąbrowskiej


„W zdrowym ciele zdrowy duch” czyli o zaletach diety dr Ewy Dąbrowskiej
2017-04-16
Mówi się, że jesteśmy tym co jemy, niestety gdyby spojrzeć całościowo na nasze społeczeństwo nie mamy się czym pochwalić. Coraz więcej Polaków ma nadwagę, a przerażająca większość spożywanych przez polskie społeczeństwo posiłków oparta jest na węglowodanach, cukrach prostych i tłuszczach.

Kiepska jakość dostarczanego pożywienia jest powodem rosnącej liczby zachorowań na cukrzycę, nadciśnienie oraz inne choroby cywilizacyjne.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Poradnik-Zdrowia.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:



Dieta warzywno-owocowa – co warto wiedzieć?

Dieta warzywno-owocowa została stworzona przez dr Ewę Dąbrowską na początku lat  dziewięćdziesiątych, kiedy zwróciła uwagę na niedocenianą rolę żywienia w leczeniu chorób cywilizacyjnych. Celem diety jest uruchomienie mechanizmów samoleczenia organizmu w wyniku ograniczenia spożywania cukrów, tłuszczy i węglowodanów.  Podczas diety oczyszczającej kładzie się nacisk na jakość posiłków, stawiając na warzywa i owoce pochodzące z upraw ekologicznych. Masowa produkcja żywności sprawiła, że dostępne na rynku produkty spożywcze nie dostarczają odpowiednich składników odżywczych, błonnika, witamin oraz mikro- i makroelementów. W wyniku tego nastąpił wzrost zachorowań na choroby o charakterze degeneracyjno-zapalnym, takie jak nowotwory, miażdżyca czy cukrzyca. Wprowadzenie diety opartej na warzywach i owocach jest szansą na zmniejszenie skutków niektórych chorób cywilizacyjnych lub nawet wyleczenie części schorzeń.



Jaki jest mechanizm działania diety?

Wymyślona przez dr Dąbrowską dieta ma charakter głodówki leczniczej. Najczęściej stosuje się ją okresowo przez kilka lub kilkanaście dni, podczas których dostarcza się organizmowi odpowiedniej ilości enzymów, witamin, dzięki którym organizm odtruwa się i uruchamia własne samoleczące mechanizmy. Menu składa się z niskoskrobiowych warzyw:

  • korzeniowych (marchewka, pietruszka, seler, rzodkiew)
  • kapustnych (kapusta, kalafior, brokuł)
  • cebulowych (cebula, por, czosnek)
  • dyniowatych (dynia, kabaczek)
  • psiankowatych (pomidor, papryka)
  • liściastych (sałata, natka pietruszki, zioła)
  • oraz niskocukrowych owoców, m.in. jabłek, grejpfrutów, cytryn.

Posiłki powinny opierać się na surowych warzywach i owocach, ponieważ zawierają one najwięcej aktywnych enzymów i biokatalizatorów, a także chlorofil, mikroelementy i błonnik. Dopuszcza się jednak warzywa gotowane lub pieczone w przypadku osób, które źle znoszą dietę opartą na surowych roślinach. Do doprawiania posiłków zaleca się stosownie przypraw, ziół oraz aromatycznych warzyw typu koperek czy szczypiorek.


Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

poradnik zdrowia

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl