Foliany. Poznaj ich dobroczynny wpływ na zdrowie matki i dziecka
Niektóre fakty z zakresu medycyny okazują się powszechnie znane nawet wśród osób, które z tą dziedziną nie mają nic wspólnego. Gdyby na przykład zapytać przeciętnego przechodnia, jaka substancja jest najważniejsza dla kobiet w ciąży, odpowiedź niemal na pewno będzie brzmiała: kwas foliowy.
Ciąża to szczególny czas w życiu kobiety, kiedy jej zapotrzebowanie na witaminy, minerały i inne substancje odżywcze znacznie wzrasta. I rzeczywiście – jedną z najważniejszych kwestii, o które musi zadbać przyszła mama, jest odpowiedni poziom kwasu foliowego (folianów) w jej organizmie. W jaki sposób foliany wspomagają zdrowie matki i rozwój dziecka?
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Poradnik-Zdrowia.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.: |
Suplementacja kwasu foliowego
Choć to dla naszego organizmu niezwykle istotna substancja, nie potrafi on sam syntetyzować kwasu foliowego. Co więcej foliany, które znajdziemy w naturze – a więc w produktach takich jak brokuły, szparagi, szpinak czy rośliny strączkowe – nie są przez nas zbyt dobrze przyswajane. Kwas foliowy szybko rozpada się pod wpływem temperatury i światła słonecznego, co sprawia, że jego straty podczas gotowania, duszenia czy pieczenia zawierających go produktów sięgają nawet 80%. W związku z tym niezbędna jest jego suplementacja. Dlaczego zaleca się ją przede wszystkim młodym kobietom?
Kwas foliowy w ciąży
Czy kwas foliowy pomaga zajść w ciążę? Nie, ale każda kobieta, która stara się o dziecko, powinna regularnie przyjmować suplement zawierający tę substancję. Dzieje się tak dlatego, że kwas foliowy w ciąży jest odpowiedzialny za kształtowanie się cewy nerwowej. Ten zalążek układu nerwowego rozwija się bardzo szybko, bowiem już między 17. a 30. dniem od poczęcia. Foliany okazują się niezbędne, by wszystko przebiegło prawidłowo. Jeśli więc planujesz powiększenie rodziny, przyjmuj codziennie rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne dawki kwasu foliowego (0,4 mg/doba). W ten sposób dbasz o zdrowie swojego dziecka już w okresie prekoncepcyjnym, a więc przed poczęciem.
Do kiedy przyjmować kwas foliowy w ciąży?
Można by założyć, że skoro foliany wspomagają procesy, które mają miejsce na samym początku ciąży, wystarczy je przyjmować tylko w pierwszym trymestrze. Artykuły publikowane w różnych portalach internetowych często podają sprzeczne informacje, dlatego też najlepiej odwołać się do sprawdzonego i godnego zaufania źródła. Według rekomendacji Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie stosowania witamin i mikroelementów u kobiet planujących ciążę, ciężarnych i karmiących suplementacja kwasem foliowym w dawce 0,4 mg na dobę powinna trwać przez cały okres trwania ciąży. To obecnie powszechna praktyka. Najlepiej jednak konsultować to na bieżąco z lekarzem, który prowadzi ciążę i dobrze zna potrzeby pacjentki. Będzie on potrafił dokładnie określić optymalną dawkę dla przyszłej mamy.
Bez wątpienia warto przyjmować kwas foliowy w ciąży także po upływie pierwszego trymestru. Foliany wspierają nie tylko rozwój cewy nerwowej, ale też przeciwdziałają powstawaniu wad rozwojowych serca i wad zaporowych układu moczowego. Suplementacja kwasu foliowego minimalizuje poza tym ryzyko wystąpienia poronienia. By nie narażać siebie i maleństwa na komplikacje, najlepiej po prostu stosować się do zaleceń PTG w tej kwestii.
Nadesłał:
poradnik zdrowia
|
Wasze komentarze (1):
-
~wianka, 2017-06-16 13:23:39
Ja też właśnie brałam folik caluteńką ciążę, słyszałam, że warto a tym bardziej , że folik mama ma też w składzie jod, kw. DHA i wit.D