USG węzłów chłonnych, jako skuteczne narzędzie diagnostyczne


USG węzłów chłonnych, jako skuteczne narzędzie diagnostyczne
2016-10-24
Wyraźnie wyczuwalne, tkliwe czy bolesne węzły chłonne to sygnał ostrzegawczy, że w ustroju zaczął toczyć się proces chorobowy. Aby ustalić jego charakter oraz przyczynę, specjalista powinien skierować nas na badanie USG.

To najbardziej dokładne narzędzie diagnostyczne, którym dysponuje współczesna medycyna. Kiedy należy wykonać USG węzłów chłonnych i jakich informacji mogą dostarczyć otrzymane wyniki?

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Poradnik-Zdrowia.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:



Kiedy iść do lekarza?

Węzły chłonne to niewielkie, kilkudziesięciomilimetrowe struktury porozrzucane po całym ustroju i należące do układu limfatycznego. Występują pojedynczo lub tworzą skupiska. Ich działanie opiera się przede wszystkim na wzmacnianiu systemu odpornościowego organizmu przed atakiem drobnoustrojów, takich jak bakterie czy wirusy.

Niektóre węzły znajdują się płytko pod skórą, inne bardzo głęboko. Kiedy w organizmie rozpoczyna się stan zapalny, wówczas węzływysyłają pewne sygnały. Jakie?

Po pierwsze - stają się łatwo wyczuwalne. Po drugie - mogą być bolesne. W obrębie ich występowania na skórze, często pojawiają się zaczerwienienie lub obrzęk. Dodatkowo objawom tym mogą towarzyszyć: podwyższona temperatura, osłabienie, apatia, chudnięcie.



Kiedy wykonuje się USG węzłów chłonnych?

Wymienione objawy kwalifikują pacjentów do niezwłocznego wykonania USG. To bardzo dokładna, a przede wszystkim całkowicie bezpieczna i rozpowszechniona metoda diagnostyczna. Tego typu badanie pozwala ocenić:

  • lokalizację węzłów,
  • ich wielkość,
  • kształt węzłów,
  • echogeniczność,
  • echostrukturę.

USG węzłów chłonnych pozwala lekarzowi na wstępne rozpoznanie rodzaju procesu chorobowego, jaki rozpoczął się w ustroju. Świadczą o tym:

  • powiększenie węzłów,
  • zmiana lokalizacji,
  • zmiana kształtu z owalnego na okrągły,
  • obniżona echogeniczność,
  • zatarta struktura (echostruktura).

Każde odstępstwo od przyjmowanych norm może oznaczać:

  • chorobę nowotworową,
  • infekcję,
  • stan zapalny.

USG węzłów chłonnych stosowane jest również jako narzędzie do monitorowania postępu choroby nowotworowej. Ponadto badanie tego typu może uwidocznić zmiany martwicze lub przestrzenie ropne. W przypadku kiedy pada podejrzenie raka, lekarz zleca natychmiast dodatkową diagnostykę. Zwykle jest to biopsja, która pozwala stwierdzić na jakim etapie i jakiego rodzaju jest to zmiana.

Najbardziej popularne typy USG węzłów chłonnych dotyczą tych zlokalizowanych w pachwinach oraz w obrębie: szyi, żuchwy, karku, pachy, obojczyków. Żadne z badań nie jest bolesne. Zazwyczaj wykonuje się je w pozycji siedzącej.

Nie wymagają one specjalnego przygotowania, chyba, że dotyczą węzłów chłonnych zaotrzewnowych. Wtedy pacjent powinien zgłosić się na badanie na czczo. Gdy badanie wykonywane jest w godzinach popołudniowych czy wieczornych, nie powinien nic jeść przez okres 6 – 8 godzin przed diagnostyką.

Zmiany w obrębie węzłów chłonnych zawsze powinny niepokoić. Zazwyczaj dotyczą one infekcji bakteryjnych czy wirusowych lub stanu zapalnego. Mogą jednak oznaczać również chorobę nowotworową. Dlatego jeśli zauważymy u siebie choć drobną nieprawidłowość w ich wyglądzie czy podwyższoną tkliwość, powinniśmy ten fakt poddać konsultacji lekarskiej. Im wcześniej zostanie wykonane USG tym szybciej można rozpocząć proces leczenia lub spowolnienia postępu choroby.

Źródło: Prywatna przychodnia GabinetUSG.com.pl


Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

poradnik zdrowia

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl