Polipy krtani
![]() |
Polipy mogą okazać się groźnym schorzeniem krtani o tendencjach do zmian złośliwych. Przeczytaj artykuł i dowiedz się o przyczynach ich powstawania i metodach kuracji.
Anatomia polipów
Polipy to twory powstające w efekcie uwypuklenia błony śluzowej pokrytej przez nabłonek w rezultacie przerostu śluzówki. Różne typy polipów mają zazwyczaj jeden wspólny mianownik w postaci stanu zapalnego, który leży u podstawy ich powstania. Polipy krtani powstają często w efekcie przeciążenia strun głosowych. Innymi czynnikami, które mogą powodować ich pojawienie się są zaburzenia hormonalne i alergiczne. Procesowi powstawania polipów sprzyja też palenie papierosów, spożywanie alkoholu i wdychanie toksyn wziewnych. Oprócz krtani, polipy mogą równie często występować w nosie i zatokach. Zmiany w krtani są najgroźniejsze spośród wymienionych i z biegiem czasu mogą przybierać złośliwy charakter.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Poradnik-Zdrowia.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.: |
Objawy polipów w krtani
Czasami można spotkać się określeniem pacjentów, którzy mówią o "polipach w gardle". W rzeczywistości jest to jednak mylne określenie, bo tak faktycznie polipy atakują krtań. Często jednak chorzy mylą ich lokalizację przez objawy, które są typowe dla infekcji gardła. Symptomami, które zdradzają polipy w krtani są bowiem: chrypka, kaszel, problemy z mówieniem, bezgłos, zmiany barwy głosu. Duże polipy mogą też utrudniać przełykanie i oddychanie. Innymi schorzeniami, z którymi laicy często mylą polipy krtani są: guzki śpiewacze, torbiele zastoinowe i brodawczaki krtani.
Polipy w krtani - diagnoza
Aby odróżnić opisywane zjawisko od innych schorzeń, potrzeba przeprowadzić stroboskopowe badanie krtani. W tym celu można też wykorzystać fiberoskopię, która umożliwia lekarzowi zajrzenie do jamy nosowo-gardłowej oraz badania obrazowe (np. tomografię komputerową). Te lekarz może zlecić po przeprowadzeniu wywiadu i badania laryngologicznego.
Leczenie polipów krtani
Z uwagi na możliwość ewolucji w kierunku zmian złośliwych, polipy należy usunąć chirurgicznie za pomocą endoskopu. Przed i po wykonaniu zabiegu należy zadbać o właściwy stopień nawilżenia okolicy gardła i strun głosowych. Można to zrobić na kilka sposób. W pierwszej kolejności warto zadbać o utrzymanie właściwego poziomu wilgoci w pomieszczeniach, w których przebywamy. Ten punkt jest szczególnie istotny w okresie grzewczym i w czasie pracy klimatyzatorów, kiedy to powietrze w pomieszczeniach staje się suche bardziej niż zwykle. Innymi sposobami na nawilżanie śluzówki są inhalacje i naturalne płukanki przyrządzone z wywarów szałwii, rumianku lub tymianku. Jednak najwygodniejszą i najbardziej praktyczną metodą jest ssanie suplementów diety w postaci pastylek opartych o ziołowe ekstrakty. Po poddaniu się zabiegowi należy też ograniczyć do minimum kontakt z alergenami sprzyjającymi powstaniu polipów: dymem papierosowym, alkoholem, intensywnymi kawą i herbatą.
Nadesłał:
poradnik zdrowia
|