Nie noś soczewek dłużej, niż jest to zalecane


Nie noś soczewek dłużej, niż jest to zalecane
2016-08-24
Soczewki są bardziej komfortowe od okularów, ale trzeba je regularnie wymieniać na nowe. To oczywiście pociąga za sobą dodatkowe koszty, dlatego pojawia się pokusa, by wydłużyć ich okres przydatności. Nie jest to jednak rozsądne, bo przeterminowane soczewki to poważne zagrożenie dla oczu.

Jak długo można nosić soczewki?

Soczewki zostały zaprojektowane tak, by można było je nosić w trybie ciągłym, dokładnie tak jak klasyczne okulary. To, czy nasze oczy zniosą stałą obecność soczewek, musi najpierw potwierdzić lekarz okulista, zazwyczaj jednak nie ma żadnych przeciwwskazań.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Poradnik-Zdrowia.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:

Najczęściej spotykane są soczewki kontaktowe miesięczne, które można nosić przez 30 dni, oczywiście z przerwą na sen. Po tym okresie soczewki tracą swoje właściwości i należy je zastąpić nową parą. Są jeszcze soczewki dwutygodniowe, kwartale oraz jednodniowe. Te ostatnie są o tyle wygodne, że nie wymagają żadnej pielęgnacji, bo zakłada się je tylko raz.

To nie wszystko. Soczewki bezwzględnie muszą być przechowywane zgodnie z zaleceniem, w przeciwnym razie ich powłoka jeszcze szybciej ulegnie zniszczeniu i będzie po prostu niebezpieczna dla wzroku.

Trzeba pilnować terminu przydatności

Soczewki kontaktowe sprzedawane są zawsze w sterylnych, szczelnie zamkniętych opakowaniach. I już od momentu otwarcia tego opakowania liczy się termin ich przydatności. Nie ma przy tym znaczenia, czy soczewki od razu zostały założone i jak często się z nich korzystało. Jeśli soczewki są miesięczne, to można je w przeciągu tych 30 dni założyć raptem pięć razy, a i tak nie będą się one nadawały do dalszego użytku. Soczewki nie zużywają się bowiem wyłącznie od samego noszenia i nawet gdy leżą w zamkniętym pudełeczku, zanurzone w płynie pielęgnacyjnym, w dalszym ciągu są narażone na uszkodzenia.

Soczewki są wrażliwą strukturą, dlatego wszelkie drobnoustroje znajdujące się w ich otoczeniu są dla nich niebezpieczne. Nie da się ich całkowicie wyeliminować, dlatego gdy minie termin przydatności określony przez producenta, soczewka musi zostać wyrzucona, mimo że wygląda jak nowa. Dlatego lepsze są soczewki z krótkim czasem noszenia, bo to skraca okres, podczas którego są one narażone na szkodliwe czynniki.

Przykre konsekwencje

Zaleceń producentów w żadnym razie nie należy lekceważyć. Jeśli soczewki miesięczne są noszone dłużej niż 30 dni, wzrasta ryzyko wystąpienia groźnego owrzodzenia rogówki. To samo soczewki dobowe – na drugi dzień są bezużyteczne. Nie wolno też absolutnie zostawiać soczewek na oczach na noc, chyba że są to specjalne soczewki całodobowe, w których można także spać.

Jeśli użytkowanie soczewki będzie dłuższe niż rekomendowane, rogówka nie otrzyma odpowiedniej ilości tlenu, ponadto nagromadzone na jej powierzchni osady białkowe będą sprzyjać rozwojowi groźnych mikroorganizmów. Efektem tego są stany zapalne rogówki, bardzo nieprzyjemne i trudne do wyleczenia. Zbyt długie noszenie soczewek najczęściej objawia się zaczerwienieniem oka, pieczeniem i światłowstrętem – takie symptomy to sygnał, że soczewki natychmiast trzeba zdjąć i udać się do lekarza.

Więcej o tym dlaczego nie należy nosić soczewek kontaktowych dłużej niż jest to zalecane, znajdziesz tutaj


Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

poradnik zdrowia

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl