Łuszczyca – jak ją rozpoznać i leczyć?


Łuszczyca – jak ją rozpoznać i leczyć?
2016-03-22
To problem dotykający około 2-4% populacji – zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Łuszczyca to przewlekła choroba, która nadal wzbudza wiele kontrowersji, ponieważ jest przyczyną nieestetycznych zmian skórnych. Jak można ją rozpoznać i jak ją leczyć?

Łuszczyca jest schorzeniem należącym do chorób autoimmunologicznych. W jej przypadku procesy zapalne mają postać łuszczących się wykwitów na skórze. Choroba ta może pojawić się zarówno na brzuchu lub dolnej części pleców, jak również na stawach czy głowie. Cechuje się naprzemiennymi okresami ustępowania i nawrotów. Jest to choroba niezakaźna, co oznacza, że nie można się nią zarazić.

Objawy łuszczycy

Najbardziej charakterystycznym objawem łuszczycy są owalne lub okrągłe płaskie grudki o kolorze czerwonobrunatnym lub zaróżowionym, o wyraźnych granicach i różnej wielkości, które pokrywają się srebrzystą łuską (jest to efekt rogowacenia). Najczęściej zmiany te występują w okolicy kolan i łokci, w okolicy kości krzyżowej, pośladków, na skórze stóp i dłoni oraz owłosionej skórze głowy. Zmiany mogą wywoływać dolegliwości bólowe.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Poradnik-Zdrowia.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:

Istnieje szereg czynników, które mogą wywołać objawy u osób chorych na łuszczycę. Są to:

  • infekcje wirusowe, drożdżakowe lub bakteryjne
  • zadrapania, rany, ukłucia, oparzenia (także słoneczne)
  • długotrwały ucisk w jednym miejscu
  • stosowanie leków hormonalnych, beta-blokujących
  • cukrzyca typu 2
  • nadużywanie alkoholu
  • palenie papierosów
  • nadmierny stres

Leczenie łuszczycy

W przypadku łuszczycy zwykłej, która jest najbardziej powszechna, stosuje się przede wszystkim leczenie zewnętrzne w postaci maści nakładanych miejscowo, na przykład maści salicylowych, mocznikowych, solankowych czy dziegciu roślinnego. Również są to maści zawierające kortykosteroidy czy retinoidy.

Jeżeli terapia miejscowa nie daje rezultatu, wówczas stosuje się ogólne leki na łuszczycę. Najczęściej są to leki immunosupresyjne, które zmniejszają zmiany i zapobiegają ich pojawianiu się.

Oprócz tych metod stosuje się również z powodzeniem fototerapię, na przykład PUVA, UVB czy SUP – selektywną fototerapię. W niektórych przypadkach rekomenduje się też dietę bezglutenową.


Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

poradnik zdrowia

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl