Jak pozbyć się alergii na pleśni i grzyby?


Jak pozbyć się alergii na pleśni i grzyby?
2016-03-11
Alergicy odczuwają przykre objawy uczuleń na różne substancje i składniki pokarmowe, wziewne i kontaktowe.

Można jednak zmniejszyć skalę ich nietolerancji, między innymi poprzez wykonywane w gabinetach alergologów odczulanie. Na czym to polega i czy można w ten sposób skutecznie pozbyć się alergii na pleśni i grzyby?

Alergia na pleśń i grzyby

W ostatnich latach zauważalne są na całym świecie, zwłaszcza w krajach rozwiniętych, zachorowania na alergię na pleśń. Do powstania nadmiernej wilgotności w różnych pomieszczeniach domowych i nie tylko przyczyniają się szczelne okna, zwiększenie popularności gotowania na parze czy rozwój mody na sauny i kąpiele w jacuzzi. To wszystko przyczynia się do stworzenia w poszczególnych pokojach w naszych domach dogodnych warunków do rozwijania się pleśni. Pleśń to nic innego jak grzyby, o mikroskopijnej wielkości, które pojawiają się w miejscach wilgotnych, ciemnych i słabo wietrzonych. Można je zaobserwować na suficie ścianach, zwłaszcza w łazienkach, kuchniach i piwnicach.

Nadmierna ekspozycja osoby skłonnej do alergii na pleśń może spowodować powstanie nadwrażliwości. Alergia na pleśń powoduje, że system odpornościowy człowieka reaguje nieprawidłowo na znajdujące się w otoczeniu pacjenta zarodniki pleśni. Traktowane są one jako realne zagrożenie dla organizmu, stąd też generowana jest automatycznie przez układ immunologiczny reakcja obronna. Pojawia się kaszel, katar, kichanie, a także swędzenie oczu, pieczenie gardła i objawy zapalenia zatok.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Poradnik-Zdrowia.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:

Jak walczyć z alergią na pleśń?

W pierwszej kolejności w domach alergików uczulonych na pleśń i grzyby powinno się usunąć źródło zarodników - solidnie i trwale. Do tego celu można wykorzystać papier ścierny, szlifierkę lub specjalną wypalarkę. Ściany objęte pleśnią muszą być z niej gruntownie oczyszczone. Później przychodzi czas na spryskanie lub pokrycie ich powierzchni preparatem zapobiegającym ponowny rozwój pleśni i grzybów. Zaleca się częstsze wietrzenie pomieszczeń, w których występowała pleśń, aby definitywnie pozbyć się zarodników krążących w powietrzu i niewidocznych gołym okiem. Po kilku tygodniach rzeczywiście można trwale pozbyć się pleśni i zarodników grzybów z naszego domu i pomalować uszkodzone ściany - mówi Aleksander Wojtala z portalu i-Apteka.pl.

Odczulanie alergika

Uczulenie na pleśń może objawić się u osób w różnym wieku - zarówno dorosłych, jak i dzieci, a jego objawy mogą przebiegać łagodnie, umiarkowanie lub ciężko. U osób, które odczuwają w wyniku alergii na pleśń symptomy nie do wytrzymania, należy pomyśleć o odczulaniu pacjenta. Jeśli alergolog potwierdzi diagnozę chorego i uzna, że jest to alergia na pleśń, zacznie poszukiwać najlepszej metody łagodzenia nieprzyjemnych i jednocześnie uciążliwych objawów. Nie ma lekarstwa na samą alergię. W większości przypadków zaleca się zastosowanie leków - kortykosteroidów donosowych i doustnych leków blokujących wydzielanie histaminy.

Można też próbować odczulać osobę z alergią na pleśń. Paradoksalnie, alergen może pomóc w pozbyciu się uciążliwych objawów uczulenia. Odczulanie polega na podawaniu pacjentowi spreparowanego alergenu w postaci zastrzyków podskórnych lub środków doustnych, w małych dawkach, pozwalających na przyzwyczajenie się organizmu do substancji uczulającej. Stopniowo wraz z postępem odczulania stosuje się większe dawki alergenu, aż organizm przestanie traktować go jak wroga. Efektem odczulania powinno być wygaszenie alergii oraz zmniejszenie lub ustąpienie całkowicie jej objawów.


Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

poradnik zdrowia

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl