Jak odróżnić przeziębienie od grypy?


Jak odróżnić przeziębienie od grypy?
2017-03-13
Kapryśna wiosenna aura sprzyja panoszeniu się infekcji. Przeziębienie i grypa to jedne z najczęstszych problemów zdrowotnych, którym wielu z nas będzie musiało stawić czoła w nadchodzących tygodniach. Przeczytaj artykuł i przekonaj się, jakie są różnice między przeziębieniem a grypą.

Wspólny mianownik przeziębienia i grypy


Zanim przejdziemy do różnic, sprawdźmy, czy obie infekcje mają jakieś cechy wspólne. Oprócz powszechnego występowania, o czym wspomnieliśmy we wstępie, warto wiedzieć, że tak przeziębienie, jak i grypa są powodowane przez wirusy. Za powstanie pierwszego z nich odpowiada ok. 200 typów różnych wirusów, natomiast grypę wywołuje wirus grypy pod postaciami różnych mutacji. Obie infekcje są przenoszone drogą kropelkową. Co prawda część objawów opisywanych chorób tworzy zbiór wspólny, ale to właśnie dzięki różnicom między pozostałymi, każdy z nas jest w stanie odróżnić przeziębienie od grypy.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Poradnik-Zdrowia.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:



Objawy typowe dla przeziębienia


Przeziębienie w standardowej wersji trwa 5-7 dni, w których to możemy zaobserwować stopniowy rozwój choroby i nasilenie objawów w pierwszych 3-4 dobach. Osoba borykająca się z przeziębieniem zgłasza ogólne uczucie osłabienia, niewysoką gorączkę, ból gardła i katar. Zalegająca w jamie nosowej wydzielina i konieczność oddychania przez usta może powodować uczucie wysuszenia górnych dróg oddechowych. Okazjonalnie przeziębienie może także objawiać się kaszlem.



Objawy typowe dla grypy


Grypa z kolei charakteryzuje się dynamicznym początkiem. Flagową konsekwencją działania wirusa grypy są wysoka gorączka przekraczająca 39 st. C i dreszcze. Partnerują im bóle mięśni, stawów i głowy, a w niektórych przypadkach również nudności wymioty. Niektórzy pacjenci zmagający się z grypą zgłaszają również zapalenie spojówek lub krwawienie z nosa. W przeciwieństwie do przeziębienia, grypie nie zawsze towarzyszy katar i ból gardła. W jej przypadku może natomiast pojawić się silny, napadowy kaszel. Generalnie grypa jest dużo groźniejszym schorzeniem o bardziej dotkliwym dla chorego przebiegu, które nieleczone, może powodować poważne konsekwencje w postaci powikłań - zapalenia płuc, oskrzeli, zatok czy mięśnia sercowego. Typowa kuracja grypy trwa zwykle ok. 2 tygodni.



Leczenie przeziębienia i grypy


Jak widać, obie przypadłości dość znacząco różnią się od siebie pod względem objawów. W zależności od ich zdiagnozowania, należy podjąć odpowiednią kurację. Przypadek grypy warto skonsultować z lekarzem. Zazwyczaj jej wypieranie skupia się na przyjmowaniu leków przeciwgrypowych i leczeniu objawowym z użyciem leków przeciwgorączkowych i przeciwzapalnych. Warto pamiętać, że skuteczną metodą zapobiegania grypie są profilaktyczne szczepienia. Z uwagi na groźbę wystąpienia powikłań zaleca się dokładne wyleczenie grypy i zakończenie kuracji lekarskim potwierdzeniem.

Walka z przeziębieniem - szczególnie w przypadku osób dorosłych - może obyć się bez asysty lekarza. Pomocne mogą być leki z paracetamolem, rozgrzewające preparaty z dodatkiem witaminy C oraz krople do nosa lub inhalacje zwalczające katar. Towarzyszące przeziębieniu podrażnienie gardła można niwelować ziołowymi suplementami w formie pastylek lub lekami w sprayu.

W obu przypadkach cennym uzupełnieniem terapii farmakologicznej będzie stosowanie naturalnych składników: miodu lub ziołowych herbatek z dodatkiem imbiru. Zioła (np. szałwię, tymianek, rumianek i inne) można wykorzystać również jako płukanki do gardła. Warto pamiętać o przeciwzapalnych właściwościach czosnku i cebuli. W obu przypadkach niezastąpiony będzie także odpoczynek i spędzenie kilku dni w łóżku z dala od codziennego zgiełku i stresu.


Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

poradnik zdrowia

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl