Bezpieczne opalanie
90 procent wszystkich oznak starzenia to efekt nadmiernej ekspozycji na słońce. Bezpieczne opalanie chroni przed poparzeniami słonecznymi i nowotworami skóry. Przed wyjściem na słońce trzeba zadbać o nakrycie głowy, krem z filtrem i zakrycie znamion.
Kremy z filtrem
Drogeria Superkoszyk oraz drogerie stacjonarne to miejsca, w których można znaleźć szeroki wybór produktów na lato. Pielęgnacja ciała przed opalaniem polega na nałożeniu na skórę kosmetyków zawierających ochronne filtry przeciwsłoneczne – współczynnik SPF (Sun Protection Factor). Im wyższy jest filtr w kosmetyku, tym większa jest ochrona przed słońcem. Kremy i balsamy z filtrem nałożone na 30 minut przed wyjściem na słońce, zmniejszają ryzyko wiotczenia i przesuszania skóry oraz powstawania zmarszczek. Chronią przed czerniakiem i zapobiegają przebarwieniom. Aplikację kremu z filtrem trzeba powtarzać co 2-3 godziny.
Ciekawostka:
Już niewielka dawka słońca (kilkuminutowy spacer) poprawia nastrój i polepsza pracę układu krążenia. Wspomaga leczenie schorzeń skórnych takich jak trądzik i łuszczyca. Promieniowanie słoneczne przyczynia się do wytworzenia w organizmie witaminy D. Jest ona odpowiedzialna za szybszą przemianę materii i wzmocnienie układu odpornościowego. Witamina D pomaga usunąć toksyny i spowalnia proces starzenia się komórek.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Poradnik-Zdrowia.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.: |
Najważniejsze zasady bezpiecznego opalania
Podczas opalania należy zrezygnować z nakładania makijażu i używania dezodorantów oraz perfum zawierających alkohol. Produkty te w kontakcie ze słońcem mogłyby podrażniać skórę i powodować nieestetyczne przebarwienia. Skórę uwrażliwiają też produkty z kwasami owocowymi AHA oraz retinolem. Osoby posiadające znamiona i pieprzyki powinny chować je przed słońcem, np. zaklejając plastrami. Zmniejszy to ryzyko powstawania nowotworów. Opalanie powinno się rozpoczynać stopniowo od 15 minutowych seansów. Nie należy jednak opalać się w godzinach od 10.00 do 13.00, ponieważ słońce świeci wtedy najsilniej i jest najbardziej niebezpieczne dla organizmu. Podczas opalania trzeba też chronić głowę i oczy, zakładając jasne słomkowe lub bawełniane kapelusze oraz okulary przeciwsłoneczne.
Nadesłał:
poradnik zdrowia
|