Zapalenie gardła – przyczyny, objawy, leczenie


2019-02-13
Zapalenie gardła to dolegliwość, która pojawia się niezwykle często. Jest wywołana przez bakterie bądź wirusy. W zależności od tego, czy mamy do czynienia z bakteryjnym, czy wirusowym zapaleniem gardła, możemy odczuwać różne objawy. Warto poznać kilka szczegółów na temat tej dolegliwości.

Przyczyny zapalenia gardła

Najczęściej zapalenie gardła pojawia się na skutek namnażania się w naszym organizmie bakterii bądź wirusów. Bakteryjne zapalenie gardła spowodowane jest paciorkowcami. Lekarz rodzinny powinien bez większych problemów zdiagnozować, z jakim typem zapalenia się zmagamy, przeprowadzając na przykład test paciorkowcowy. Dużo rzadziej zapalenie gardła jest spowodowane przez inne czynniki niż bakterie czy wirusy. Może to być na przykład skutek uboczny chemioterapii. Zapalenie gardła może pojawić się również u osób intensywnie palących papierosy, czy pijących alkohol. Te czynniki powodują silne podrażnienie śluzówki gardła, co może doprowadzić do zapalenia.

Objawy zapalenia gardła

Symptomy bakteryjnego i wirusowego zapalenia gardła nieco się od siebie różnią. W obu przypadkach u chorego występuje ból gardła. Jednak jest on znacznie bardziej nasilony przy infekcjach bakteryjnych. Często ból jest tak silny, że pacjent nie jest w stanie niczego przełknąć. Wówczas pojawia się również dość wysoka gorączka. Wirusowe zapalenie gardła nie daje natomiast aż tak silnych objawów. Towarzyszy mu ból gardła, choć nie tak mocny, jak przy infekcji bakteryjnej. Może nastąpić stan podgorączkowy. U chorego często pojawia się kaszel, katar i charakterystyczna chrypka. Zapalenie gardła przenosi się drogą kropelkową – wystarczy, że ktoś chory będzie blisko nas kichał bądź kasłał, a ryzyko zarażenia się jest bardzo duże. Dlatego też osoby, u których zdiagnozowano zapalenie gardła, powinny unikać przez niedługi czas kontaktu z ludźmi. Lepiej pozostać wówczas w domu i odpocząć we własnym łóżku. Pójście do pracy, czy szkoły może poskutkować nie tylko zarażeniem osób z naszego otoczenia, ale także pogorszeniem naszego stanu zdrowia.

Leczenie zapalenia gardła

Przy bakteryjnym zapaleniu gardła najczęściej stosuje się antybiotyk. Wirusowa postać tej choroby nie wymaga przyjmowania antybiotyku, a wręcz jest to niewskazane. Wirusy bowiem są odporne na kurację antybiotykową. Wówczas warto jedynie niwelować objawy. Po około tygodniu dolegliwości powinny zniknąć. Aby nieco złagodzić symptomy choroby, zastosujmy leki dostępne bez recepty, które przyniosą nam ulgę w bólu gardła. Są to np. Orofar, Tantum Verde czy Septolete.


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

NoweArtykuły

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl