Weganizm jako sposób na życie...


2020-02-12
Weganizm, wegetarianizm, beeganizm... W Polsce już ok. 10% młodych jest na diecie wegetariańskiej. Na ulicach widzimy wegańskie restauracje, w sklepach półki uginają się od wegańskich i wegetariańskich produktów, a makijaż możemy zrobić wegańskimi kosmetykami przy użyciu wegańskich pędzli.

O co chodzi w weganizmie?

Weganizm jest potocznie nazywany bardziej restrykcyjnym wegetarianizmem, ponieważ oprócz mięsa rezygnuje się z wszelkich produktów pochodzenia zwierzęcego. Stąd też weganie nie wypiją mleka, nie zjedzą też jajecznicy, a nawet odmówią sobie żelek ze względu na zawartość żelatyny. Odrębną grupę stanowią beeganie, którzy pozwalają sobie na spożywanie miodu, produktu bądź co bądź pochodzącego od zwierząt.  

Ale o co tak naprawdę chodzi w weganizmie? Mimo coraz większej popularności “wege trendu”, wciąż nie wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego da się łatwo zastąpić. Co więcej, dla wegan dieta jest jedynie początkiem drogi. Dążą oni do wyeliminowania produktów pochodzenia zwierzęcego w każdym aspekcie swojego życia. Stąd coraz więcej marek ma w swojej ofercie wegańskie pozycje, które nijak nie kojarzą się z jedzeniem. Wegańskie szczoteczki do zębów, ubrania, kosmetyki – przykłady można mnożyć. Trwanie w takim postanowieniu wymaga dyscypliny i godnego pochwały samozaparcia. Dlaczego więc coraz większa grupa ludzi decyduje się w swoim codziennym życiu na taki wysiłek?

Od dawna wiemy, że mięso spożywane w nadmiernych ilościach przyczynia się do wielu chorób cywilizacyjnych, jednak weganie bardzo często poza kwestiami zdrowotnymi wskazują także na sferę moralności i etyki. XXI wiek przyniósł wiele nowych możliwości, świat staje się globalną wioską, komunikacja jest teraz łatwiejsza niż kiedykolwiek. Z drugiej strony nowe tysiąclecie to także czas coraz większego niepokoju związanego z kwestiami klimatycznymi. Coraz wyraźniej słychać także głos obrońców zwierząt. Trend bycia “wege” jest niejako odpowiedzią na te problemy. Naukowcy alarmują, że wciąż rosnąca produkcja mięsa niesie za sobą ogromną emisję CO2. Działacze organizacji PETA (ang. People for the Ethical Treatment of Animals) dowiedli, że przyczynia się ona do globalnego ocieplenia, zanieczyszczania wód, degradacji gleb oraz zmniejszania bioróżnorodności. Niezwykle często można też usłyszeć o zwierzętach hodowanych w skandalicznych warunkach, tylko po to, aby szybko i niehumanitarnie zakończyły swój żywot. Wciąż powszechne jest także testowanie na zwierzętach kosmetyków czy leków. O ile nie każdy weganin jest przeciwny takim testom, tak nie zgadzają się oni na ich niehumanitarne przeprowadzanie.

 

IUNO Cosmetics - wegańskie kosmetyki


Jedną z branż, gdzie trend weganizmu jest najbardziej widoczny, jest branża kosmetyczna. Konsumenci coraz częściej szukają najwyższej jakości produktów wegańskich, które nie były testowane na zwierzętach i nie zawierają odzwierzęcych składników. Naprzeciw takim potrzebom wychodzi IUNO Cosmetics - rodzinna, polska marka produkująca w pełni wegańskie kosmetyki i akcesoria do makijażu. W ofercie IUNO znajdują się nie tylko cienie do powiek, pudry, rozświetlacze czy bronzery, ale także najwyższej jakości wegańskie pędzle.

 -Coraz większa świadomość konsumentów niezwykle mnie cieszy. Rosnąca popularność weganizmu tylko potwierdza, że decyzje zakupowe są efektem coraz bardziej odpowiedzialnych decyzji. Robiąc zakupy patrzymy już nie tylko na cenę i działanie produktu, ale także na jego skład i konsekwencje dla środowiska. Marka IUNO Cosmetics powstała, aby odpowiedzieć na potrzeby najbardziej wymagających klientów, którzy szukają produktów wegańskich najwyższej jakości. W ofercie IUNO znajdują się bardzo zróżnicowane kosmetyki kolorowe, które będą odpowiednie zarówno do naturalnego i stonowanego, jak i wyrazistego, wieczorowego makijażu. Oferujemy także fantastyczne pędzle wegańskie. Wierzymy, że można zrezygnować ze składników pochodzenia zwierzęcego i testowania kosmetyków na zwierzętach bez utraty jakości, oraz że konsumenci docenią nasze wysiłki w tym kierunku. - mówi Aleksandra Małachowska, współwłaścicielka IUNO Cosmetics.


O IUNO Cosmetics:


IUNO Cosmetics to marka rodzinna, założona i prowadzona przez mamę i córkę. Twórczynie swoje doświadczenie w świecie makijażu zdobyły prowadząc (od prawie 30 lat) szkołę makijażu „Beauty-Art”. Będąc tak mocno zaangażowanymi w środowisku wizażystów stwierdziły, że to, co aktualnie oferuje rynek, nie spełnia ich oczekiwań. Poszukiwały połączenia naturalnych składników w produktach do makijażu, ale jednocześnie kosmetyki te miały cechować się dużą trwałością, mocną pigmentacją i wydajnością.
Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Krzysztof Kiszewski

Wasze komentarze (7):

 • avatar
  ~Firlo, 2020-05-26 21:58:49

  nom na parze swietnie smakuje wiekszosc dan tak przygotowuje :D ale nie powiem i na patelni lubie sobie np szparagi przyrzadzic z masełkiem :D mmm

 • avatar
  ~kalinka, 2020-05-06 18:39:50

  Używam tego zestawu philipiak do gotowania na parze większości posiłków. Takie potrawy są bardzo smaczne, a co najważniejsze zdrowe.

 • avatar
  ~dunka, 2020-04-25 20:00:09

  Debra, na pokazach widziałam taki zestaw naczyń. Teraz to bezpiecznie możesz zobaczyć jego elementy na w sklepie internetowym.

 • avatar
  ~Debra, 2020-03-01 11:44:16

  Pokaźny zestaw Pani marto. Muszę koniecznie zobaczyć zestaw philipiaka

 • avatar
  ~Marta Kowalewska, 2020-02-25 18:36:28

  Witam! Debra, zestaw naczyń Philipiak składa się z 18 elementów: duże naczynie 5,2 l, pokrywę 24 cm, średnie naczynie 2,7 l, pokrywę 20 cm, małe naczynie 1,5 l, pokrywę 16 cm, patelnię z dnem groszkowym 24 cm, okrągłą pokrywę do patelni 24 cm, naczynie do gotowania na parze 24 cm, misę dużą 24 cm, plastikową pokrywę 24 cm, misę małą 20 cm, plastikową pokrywę 20 cm, koszyk do gotowania warzyw, tarkę, łopatkę, krążek redukcyjny, przyssawkę.

  Pozdrawiam, Marta Kowalewska
  Online Ekspert marki PHILIPIAK

 • avatar
  ~Debra, 2020-02-21 10:59:40

  doris, "zestaw naczyń philipiaka" czy to znaczy że składa się z kliku oddzielnych garnków?

 • avatar
  ~doris, 2020-02-18 19:07:05

  Nie potrafiłabym zrezygnować z mięsa. Dlatego też kupiłam zestaw naczyń philipiak i używam ich także jako parowaru. Mięsa i warzywa gotowane na parze są zdrowsze niż te smażone.


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl