Ten pierwszy raz. Jak sobie z nim poradzić?


Ten pierwszy raz. Jak sobie z nim poradzić?
2018-05-12
Pierwszy okres to wielkie przeżycie dla każdej nastolatki. Z dnia na dzień stajesz się kobietą.

Musisz o siebie zadbać, a w głowie kłębią się dziesiątki pytań bez odpowiedzi, z którymi czasem wstyd ci podejść do starszej siostry lub mamy, bo słowa "podpaska" lub "tampon" z trudem przechodzą ci przez gardło. Jeżeli tak właśnie jest, ten tekst przyjdzie ci z pomocą i udowodni, że absolutnie nie powinnaś się obawiać oraz pokaże, jak radzić sobie z nową sytuacją.

Przeczytaj również:

Nie jesteś pewna czy to już? Twoja koleżanka ma to "z głowy", a Ty ciągle czekasz i czujesz się przez to zakłopotana? Zupełnie niepotrzebnie, ponieważ nie ma się czym stresować. Każda z nas jest inna, więc nie ma jednej odpowiedniej pory.

Zazwyczaj objawy pierwszej miesiączki dają o sobie znać między 12. a 13. rokiem życia, jednak w niektórych przypadkach może to być 10., a nawet 15. rok życia. To zupełnie normalne, ponieważ czas każdej z nas nadchodzi wtedy, gdy są już na to gotowe nasze narządy rozrodcze, a organizm wytwarza wystarczającą ilość hormonów. Wtedy właśnie w twoich jajnikach mniej więcej co cztery tygodnie zaczyna dojrzewać komórka jajowa. Twoje ciało odpowiednio wcześnie zacznie dawać ci sygnały, że wkrótce do tego dojdzie. Musisz tylko nauczyć się je odczytywać, dzięki czemu oszczędzisz sobie zbędnych nerwów i będziesz miała wszystko pod kontrolą.

Nadejście pierwszej miesiączki poprzedza wydzielająca się z okolic intymnych biaława wydzielina, którą w pewnym momencie zobaczysz na swojej bieliźnie. Gdy do tego dojdzie, nie panikuj, ponieważ jej pojawienie się oznacza po prostu, że twoje narządy rozrodcze stają się aktywne i że w niedługim czasie możesz spodziewać się pierwszego okresu. Z lekarzem trzeba będzie skontaktować się tylko wtedy, gdy kolor wydzieliny będzie inny niż białawy i będzie ona podrażniała skórę.

Zmiany zapowiadające miesiączkę zobaczysz oprócz tego na swoim ciele. W krótkim czasie możesz gwałtownie urosnąć, powiększą ci się piersi, uwydatnią talia i biodra, a cała sylwetka stanie się bardziej kobieca.

Na kilka dni przed wystąpieniem pierwszej miesiączki możesz też zwyczajnie gorzej się poczuć, zarówno fizycznie, jak i psychicznie, choć nie ma na to reguły. Jeżeli jednak zauważysz u siebie nagłe huśtawki nastrojów i wszystko dookoła stanie się irytujące może to właśnie oznaczać nadchodzącą miesiączkę.

Gdy już ją dostaniesz, na bieliźnie zauważysz jasnobrązową wydzielinę bądź też kilka kropel krwi, a w rzadkich przypadkach wystąpi od razu mocniejsze krwawienie. Wtedy właśnie będziesz musiała skorzystać z tamponów lub podpasek. O zaletach stosowania tych pierwszych bądź drugich oraz o tym, co konkretnie dla Ciebie może okazać się lepsze, dowiesz się m.in. ze stron producentów, takich jak np. o.b., gdzie znaleźć można wiele ciekawych i przydatnych "kobiecych" informacji. Zdecydowanie warto tam zajrzeć.

Nie krępuj się też mimo wszystko porozmawiać z mamą lub siostrą, jeżeli masz taką możliwość. Przechodziły przez to samo, więc z pewnością nie odmówią ci pomocy.

https://www.myob.pl 

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl