Skąd biorą się infekcje intymne? Jak im przeciwdziałać i co robić w razie wystąpienia?


Skąd biorą się infekcje intymne? Jak im przeciwdziałać i co robić w razie wystąpienia?
2021-10-07
Problem infekcji intymnych dotyczy znacznej części kobiet. Z ich powodu cierpią panie w różnym wieku.

Infekcje mogą być spowodowane nieprawidłową higieną, zbyt obcisłą, wykonaną ze sztucznych materiałów bielizną, antybiotykami, spadkiem odporności organizmu, nieprawidłową dietą, stresem oraz wieloma innymi czynnikami. Świadomość przyczyn, które najczęściej wywołują infekcje intymne pozwala skutecznie zapobiegać nawrotom problemu oraz zapewnić sobie komfortowe samopoczucie każdego dnia.Czym są infekcje intymne i jakie czynniki im sprzyjają?

Infekcje intymne są jedną z najczęściej występujących kobiecych przypadłości. Objawiają się swędzeniem i pieczeniem w okolicach intymnych, upławami, bolesnością przy oddawaniu moczu oraz przy kontaktach intymnych. Mają sporą tendencję do nawracania, dlatego kluczową kwestią jest świadomość, czym są infekcje intymne oraz skąd się biorą. Pochwa zdrowej kobiety jest bogata w dobroczynne bakterie z rodziny Lactobacillus, czyli pałeczki kwasu mlekowego. Ich zadaniem jest utrzymanie fizjologicznego, kwaśnego odczynu pochwy.

Zdarzają się jednak sytuacje, w których dochodzi do zaburzenia równowagi mikroflory bakteryjnej pochwy. W ich wyniku zmniejszeniu ulega ilość pałeczek kwasu mlekowego, a pH pochwy się podnosi, czemu sprzyja rosnąca liczba grzybów i bakterii chorobotwórczych, które z kolei wywołują infekcje intymne. Do innych przyczyn nieprzyjemnych dolegliwości zalicza się również stosowanie nieprawidłowo dobranych tabletek antykoncepcyjnych, a także niektóre choroby ogólnoustrojowe, w tym cukrzyca.

woman-g44506b525_1920.jpgJak chronić się przed infekcjami intymnymi i co robić w razie ich wystąpienia?

Walka z infekcjami intymnymi wymaga podjęcia działań na wielu polach. Przede wszystkim należy zadbać o prawidłową higienę tych okolic oraz używać sprawdzonych, dedykowanych pielęgnacji intymnej kosmetyków myjących o kwaśnym odczynie. Należy także unikać irygacji pochwy, które również mogą być jednym z czynników zaburzających mikroflorę tego organu. Osoby cierpiące na cukrzycę, powinny obowiązkowo przyjmować zalecane przez lekarza leki. Warto także zadbać o zdrowy styl życia – unikać stresu, spożywać zdrowe produkty bogate w witaminy, minerały i naturalne probiotyki oraz zmienić bieliznę na tę bawełnianą, zapewniającą odpowiednią cyrkulację powietrza.

Warto także wiedzieć, że infekcje intymne można w prosty sposób wyeliminować. Do walki z nimi przeznaczone są bowiem specjalne globulki na infekcje intymne, które można kupić bez recepty. Nowoczesne produkty tego typu są skuteczne zarówno w przypadku infekcji wywołanych przez grzyby, tych typowo bakteryjnych, jak i infekcji o charakterze mieszanym. Ich skład opiera się głównie na kwasie mlekowym, który przywraca prawidłowe pH pochwy. Globulki na infekcje intymne mają postać miękkich, żelowych globulek, które umieszcza się w pochwie. Wybrane produkty są także zalecane do stosowania po zabiegach ginekologicznych, gdyż ich skład oparty na kolagenie i wyciągu ze skrzypu polnego sprzyja procesowi gojenia i odbudowy nabłonka pochwy.


Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl