Sezon wymian językowych. Francuzi w białostockim I SLO


Sezon wymian językowych. Francuzi w białostockim I SLO
2018-05-23
Lekcje języka i historii w praktyce, a przy tym interesujące przyjaźnie -uczniowie I SLO w Białymstoku od lat uczestniczą w wymianach językowych. Teraz goszczą uczniów i nauczycieli z Francji, a w czerwcu pojadą nad Loarę z rewizytą

 

Do Białegostoku przyjechało 18 uczniów i dwoje nauczycieli z zaprzyjaźnionego, wiejskiego  liceum Champblanc z le Longeron.

- Już po raz trzeci gościmy licealistów z Francji w naszej szkole i za każdym razem jest to emocjonujące i wzbogacające duchowo przeżycie- mówi Ewa Tyburczy, organizatorka wymiany i nauczycielka francuskiego. - Zalety wymian językowych są  nie do przecenienia - to nie tylko możliwość nauki języka, ale też okazja, by poznać kraj od wnętrza, inne kultury i mentalność obcokrajowców

Program tegorocznej wymiany – na życzenie strony francuskiej – zawiera w sobie dużo elementów historycznych.

- Bardzo interesuje nas historia Polski i zależy nam, aby nasi uczniowie ją poznali. Polska i Francja - razem jesteśmy częścią Europy, nawet jeśli wiele nas różni – mówi Pascal Cousseau, nauczyciel historii i geografii.

Wizyta zaczęła się od spotkania obu grup w Wilnie i zwiedzania tego miasta. W planach jest także wycieczka do Warszawy i Tykocina, gdzie goście  odwiedzą m.in. Muzeum Żydów.  Ważnym punktem programu będzie Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince.

Sporo czasu francuscy goście spędzą na Podlasiu i  w Białymstoku, uczestnicząc w  życiu kulturalnym szkoły i mieszkańców.

- Prócz wymiaru językowego i kulturowego, ważnym aspektem tegorocznej wymiany jest wolontariat u nas i we Francji – mówi Ewa Tyburczy. - Opowiemy Francuzom jak działa nasz wolontariat szkolny, zaprosimy ich do udziału w kiermaszu charytatywnym, odwiedzimy też  stowarzyszenie "Droga".

Podczas wymian uczniowie mieszkają u zagranicznych rodzin - poznają ich tryb życia, panujące tam relacje i stosunki. Uczestnicy wymian doceniają ich zalety.   - To wspaniała sprawa – mówi Julia Koralewska. – Dzięki wymianom mamy okazję poznać naszych rówieśników z innych krajów i już w młodym wieku uczymy się otwartości na ludzi i inne kultury. Mamy też okazję, by popracować nie tylko nad swoim francuskim, ale też angielskim. To zupełni inny rodzaj nauki niż na lekcjach.

Podczas gdy Francuzi goszczą w szkole przy Fabrycznej, „niemieckojęzyczna”   grupa licealistów SLO wybiera się do zaprzyjaźnionej szkoły w Hachenburgu w Nadrenii.

- Wymiany międzynarodowe młodzieży to duże logistyczne przedsięwzięcia i dla szkoły goszczącej i gości, duża odpowiedzialność i duże zaangażowanie zarówno nauczycieli jak i młodzieży – mówi Ewa Drozdowska, dyrektorka ZSS Fundacji Edukacji Fabryczna 10. -  Czy warto to robić? Oczywiście tak, bo żadna wycieczka turystyczna nie da takiej wiedzy praktycznej o obu krajach. Gospodarze i goście, będąc ze sobą przez całe kolejne dni, mogą zrozumieć i - mam nadzieję - doceniać inny naród i jego kulturę. Czasami my, przeglądając się w oczach gości, odkrywamy jak pięknie jesteśmy postrzegani i możemy zrozumieć dlaczego goście chcą tu wracać wielokrotnie.

 

Nadesłał:

http://www.slosto.biaman.pl/
http://www.slosto.biaman.pl/

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl