Rozpoczął się Światowy Tydzień Inkluzji


Rozpoczął się Światowy Tydzień Inkluzji
2019-07-18
Ambasadorzy Olimpiad Specjalnych apelują: dostrzeżmy osoby z niepełnosprawnością intelektualną wokół nas! 20 lipca PGE Narodowy rozświetli się dla Olimpiad Specjalnych

Od 15 do 21 lipca trwa Światowy Tydzień Inkluzji Olimpiad Specjalnych! W ten sposób ruch Special Olympics na całym świecie chce zwrócić uwagę na ogromne korzyści z aktywnego funkcjonowania w społeczeństwie osób z niepełnosprawnością intelektualną.


Czym jest inkluzja? „To przekonanie, że osób z niepełnosprawnością intelektualną nie trzeba się bać, że można z nimi pograć w piłkę nożną lub siatkówkę. Jeżeli tylko ich dostrzeżemy i pozwolimy funkcjonować wśród nas, osoby z niepełnosprawnością intelektualną będą ważną częścią naszego społeczeństwa: znakomitymi sąsiadami, kumplami czy pracownikami" podkreśla Zygmunt Chajzer, popularny dziennikarz i Ambasador Olimpiad Specjalnych Polska.

Olimpiady Specjalne Polska przez cały lipiec promują inkluzję w mediach społecznościowych. Do akcji włączyło się wielu Ambasadorów Olimpiad Specjalnych, m.in. Kuba Wesołowski, Zygmunt Chajzer, Ewelina Lisowska, czy Michał Olszański. Wspólnie z nimi o korzyściach z inkluzji i ogromnym, niewykorzystanym potencjale osób z niepełnosprawnością intelektualną opowiadają też trenerzy, zawodnicy i wolontariusze Olimpiad Specjalnych. Na Facebooku, Instagramie i Twitterze Olimpiad Specjalnych pojawiły się filmiki, zachęcające do wspierania inkluzji i podpisania deklaracji poparcia dla ruchu Special Olympics, dostępnej na stronie http://OlimpiadySpecjalne.pl/inkluzja . Celem Special Olympics jest zdobycie dla deklaracji poparcia 100 milionów ludzi na całym świecie.

„Chcemy spopularyzować inkluzję w naszym społeczeństwie. Pokazujemy, że inkluzja to coś więcej niż tolerancja i coś innego niż integracja. W inkluzji chodzi o zrozumienie, że każdy członek społeczeństwa wnosi do niego dodatkową wartość, swoje talenty, zainteresowania i umiejętności  i wszyscy możemy odnosić z nich korzyść. Jesteśmy różni, ale ta różnorodność buduje naszą siłę jako społeczeństwa. To właśnie dlatego jednym z haseł lipcowej akcji Olimpiad Specjalnych jest #RAZEMjestLepiej" powiedziała Joanna Styczeń-Lasocka, Dyrektor Generalny Olimpiad Specjalnych Polska.

Kulminacyjny moment Tygodnia Inkluzji nastąpi w najbliższą sobotę, 20 lipca. Tego dnia setki najważniejszych, najbardziej rozpoznawalnych budynków i obiektów na całym świecie po raz kolejny rozświetlą się na czerwono dla Olimpiad Specjalnych. Akcja pod nazwą „Light Up for Inclusion" („Rozświetlenie dla inkluzji") pokazuje, że osoby z niepełnosprawnością intelektualną są integralną i wartościową częścią naszego społeczeństwa. Z sukcesami uprawiają sport, są cenionymi pracownikami i oddanymi przyjaciółmi. Swoją różnorodnością i optymizmem wzbogacają zarówno swoje społeczności lokalne, jak i całe społeczeństwo. W Polsce do akcji przyłączył się PGE Narodowy.

Na fasadzie PGE Narodowego 20 lipca po zmroku pojawi się napis „Olimpiady Specjalne", a zobaczą go nie tylko mieszkańcy Warszawy ale i setki turystów odwiedzających stolicę.

„Cieszymy się, że PGE Narodowy może włączyć się do akcji promującej inkluzję osób z niepełnosprawnością intelektualną. To ważne, byśmy jako społeczeństwo dostrzegli, że możemy być dumni z zawodników Olimpiad Specjalnych, którzy są wokół nas. Jesteśmy pod wrażeniem nie tylko  medali, które regularnie przywożą ze Światowych Igrzysk nasi reprezentanci Olimpiad Specjalnych. Podziwiamy także ich determinację, w przełamywaniu własnych barier i ograniczeń w życiu codziennym, nieustępliwe dążenie, by być coraz lepszym i nie ulegać przeciwnościom. Dlatego 20 lipca wieczorem w samym sercu sportowej Warszawy zobaczymy symbol, zachęcający do wspierania Olimpiad Specjalnych" powiedziała Alicja Omięcka Prezes Zarządu Spółki PL.2012+ zarządzającej PGE Narodowym.

„Hasło inkluzji jest zaproszeniem dla całego społeczeństwa - przyjdźcie i poznajcie osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Zobaczcie, jak wspaniale realizują się w sporcie, ale także jak wcielają w życie codzienne olimpijskie ideały. Zawodnicy Olimpiad Specjalnych wspaniale motywują, pokazują jak można żyć, nie dając się przeszkodom, stawianym na ich drodze. Wszyscy możemy czerpać z nich inspirację, wystarczy tylko ich poznać i zrozumieć. Właśnie do tego zachęcamy wszystkich naszym hasłem #GrajmyRazem" - podkreśliła Joanna Styczeń-Lasocka, Dyrektor Generalny Olimpiad Specjalnych Polska.

Data rozświetlenia nie jest przypadkowa - 20 lipca jest na całym świecie dniem poświęconym założycielce ruchu Special Olympics, siostrze prezydenta Johna Kennedy'ego, Eunice Kennedy Shriver. To właśnie tego dnia w 1968 roku w Chicago rozpoczęły się pierwsze w historii Igrzyska Olimpiad Specjalnych.

***

Olimpiady Specjalne są jednym z trzech filarów ruchu olimpijskiego na świecie - obok Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpiady - ruchem sportowym, dedykowanym osobom z niepełnosprawnością intelektualną. Olimpiady Specjalne zrzeszają ponad 5,3 miliona sportowców reprezentujących 32 dyscypliny sportowe z ponad 190 krajów. Olimpiady Specjalne są oficjalnie uznane przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. 

Polska była pierwszym krajem Europy Środkowo-Wschodniej, w którym ruch Olimpiad Specjalnych rozpoczął działalność, na początku lat osiemdziesiątych. W naszym kraju Olimpiady Specjalne to ponad 17 tysięcy zawodników, 1,5 tysiąca trenerów i 4 tysiące wolontariuszy zrzeszonych w 507 klubach w 18 Oddziałach Regionalnych, którymi kieruje Biuro Narodowe. Ambasadorami Olimpiad Specjalnych Polska są wybitne postaci sportu, kultury, polityki i mediów, m.in.: Ewelina Lisowska, Piotr Adamczyk, Kinga Baranowska, Mariusz Fyrstenberg, Roman Kosecki, Łukasz Kubot, Jakub Wesołowski, Andrzej Wrona, Grzegorz Tkaczyk, Zygmunt Chajzer, Marcin Matkowski, Michał Olszański, Cezary Pazura, Andrzej Supron, Michał Żewłakow, Paweł Papke, Sebastian Świderski, Monika Pyrek, Magdalena Różczka.

Olimpiady Specjalne Polska są objęte Honorowym Patronatem Małżonki Prezydenta RP, Agaty Kornhauser-Dudy. 

W 2018 roku Olimpiady Specjalne obchodziły jubileusz 50-lecia Special Olympics. Dzięki wsparciu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i Ministerstwa Sportu i Turystyki prowadzona jest kampania #GrajmyRazem, której celem jest zachęcenie Polaków do otwartości, akceptacji różnorodności, kibicowania sportowcom Olimpiad Specjalnych na arenach sportowych oraz uzmysłowienie Im, że Olimpiady Specjalne są trzecim filarem ruchu olimpijskiego, a sportowcy z niepełnosprawnością intelektualną, tak jak pełnosprawni olimpijczycy i paraolimpijczycy reprezentują nasz kraj i zdobywają dla nas medale. #GrajmyRazem to reklamy prasowe, outdoorowe, telewizyjne, które pokazują pozytywny wizerunek naszych zawodników w życiu codziennym i sportowym.

Sponsorem Strategicznym Olimpiad Specjalnych Polska jest Tauron Polska Energia.

W Polsce żyje około 1,2 mln osób z niepełnosprawnością intelektualną. Jedną z misji Olimpiad Specjalnych jest uświadomienie i udowodnienie wszystkim Polakom, że włączenie tej grupy do codziennego funkcjonowania społeczeństwa przynosi ogromne korzyści obu stronom. 


Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Kancelaria PR

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl