Prowadzisz aktywny tryb życia? Sprawdź, o czym musisz pamiętać!


Prowadzisz aktywny tryb życia? Sprawdź, o czym musisz pamiętać!
2018-11-19
Aktywny tryb życia wymaga od nas dbałości o szereg różnych kwestii. Jedną z najbardziej podstawowych jest odżywianie – dobrze zbilansowana dieta, dobrana także do rodzaju naszej aktywności, pomoże w utrzymaniu organizmu w dobrej kondycji.

O czym jeszcze powinny pamiętać osoby prowadzące aktywny tryb życia?Dobrze zbilansowana dieta, czyli absolutna podstawa

Po pierwsze – konieczne jest poprawne obliczenie zapotrzebowania kalorycznego. Im bardziej wymagający sport (lub jakikolwiek inny rodzaj aktywności), tym więcej kalorii potrzebuje nasz organizm. Zapotrzebowanie kaloryczne można obliczyć samodzielnie (np. przy pomocy kalkulatora kalorycznego, który można znaleźć w sieci); warto jednak – i to dotyczy to zwłaszcza sportowców – udać się do dietetyka. Zapotrzebowanie kaloryczne to jednak nie wszystko; równie ważne są odpowiednie proporcje węglowodanów, tłuszczy czy białka. W diecie powinno znaleźć się możliwie dużo warzyw i owoców, a także chude mięso, drób i ryby.Nie zapomnij o śnie!

Osoby aktywnie fizycznie powinny pamiętać o odpowiedniej dawce snu. Podczas snu organizm ma szansę na regenerację, która jest szczególnie potrzebna po ciężkiej pracy fizycznej czy wykonanym treningu. Najlepiej spać 7-7,5 h dziennie (dotyczy to osób dorosłych); sypianie po 4-5 h spowoduje powstanie zjawiska określanego mianem długu snu. Przełoży się to na osłabienie, obniżoną koncentrację i motywację, a także długotrwałe zmęczenie i niższą wydajność organizmu.Suplementy: czy warto je brać?

Przy aktywnym trybie życia pomóc mogą również suplementy, chociaż należy je dawkować z ostrożnością i pamiętając o tym, by nie przyjmować zbyt wielu preparatów jednocześnie. Przydatne mogą być suplementy, które mają w swym składzie zarówno najważniejsze witaminy jak i np. naturalne termogeniki. Warto też zwrócić uwagę na to, by suplement zawierał składniki, które pomogą w zredukowaniu odczucia zmęczenia oraz w utrzymaniu normalnego metabolizmu energetycznego. Takim składnikiem jest np. kwas pantotenowy (zawiera go np. Clenburexin).

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl