Ostropest – sprawdzona i naturalna ochrona dla wątroby


2018-10-27
Ostropest plamisty, czyli roślina z rodziny astrowatych, swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim działaniu antyhepatotoksycznemu. Związki zawarte w ostropeście wpływają na skuteczną ochronę komórek wątroby. Wspomagają także regenerację i zapobiegają wnikaniu toksyn do środka.

Ostropest właściwości

Właściwości lecznicze zawdzięcza kompleksowi flawonolignanów, które pozyskiwane są z owoców tej rośliny. Kompleks ten określany jest także mianem sylimaryny. Stosując ostropest plamisty mielony można liczyć na ochronę wątroby przed działaniem toksycznych związków, ale i pobudzanie do regeneracji.

Ostropest plamisty zastosowanie

Zastosowanie ostropestu plamistego wpływa na uszczelnianie błon komórkowych. Można liczyć na delikatne działanie żółciopędne oraz regulację procesów trawiennych. Z tego względu roślina znajduje swoje zastosowanie we wspieraniu pracy wątroby, ale i łagodzeniu skutków ubocznych długotrwałej farmakoterapii.

Ponadto ostropest plamisty sprawdza się w profilaktyce zmian miażdżycowych, ponieważ jego owoce wpływają na zmniejszenie syntezy cholesterolu i utlenianie lipidów. Dzięki przyjmowaniu preparatów z zawartością sylimaryny, zwiększają się zdolności regeneracji nerek, zapobiega się rozpadowi czerwonych krwinek oraz wspomagane jest leczenie osteoporozy, dzięki taksyfolinie – związkowi wyizolowanemu z rośliny.

Ostropest plamisty jak stosować

Ostropest plamisty może być stosowany zewnętrznie. Otrzymywany z owoców olej przyspiesza regenerację skóry i ją nawilża, a kosmetyki z zawartością ostropestu sprzyjają spowalnianiu procesów starzenia. Takie produkty kosmetyczne można stosować na co dzień.

12-15 gram surowca na dzień to porcja zalecena podczas przeprowadzania kuracji trwającej minimum 3 miesiące, a mającej na celu wspomaganie i regenerację pracy wątroby. Taką dawkę otrzymuje się podczas stosowania preparatów przyjmowanych doustnie. Z owoców ostropestu można także przyrządzać macerat do picia lub nakładania na skórę niczym maseczkę.

Ostropest plamisty dawkowanie

Jedna tabletka to przeciętna dawka 70 mg sylimaryny, jednak wedle Światowej Organizacji Zdrowia, skuteczna terapia obejmuje przyjmowanie 200 do 400 mg sylimaryny na dobę, dzieląc tę dawkę na 2-3 mniejsze. W przypadku dodawania do herbaty bądź przyrządzania naparów, zaleca się dodatek maksymalnie 2 łyżeczek, na które składa się ostropest plamisty mielony.


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

NoweArtykuły

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl