Osteoporoza – jak ją rozpoznać i kiedy rozpocząć leczenie?


2018-10-27
Sama w sobie osteoporoza jest schorzeniem bardzo nieprzyjemnym, stwarzającym liczne problemy zdrowotnych dla wszystkich osób, które są nią dotknięte. Osteoporoza objawy swoje prezentuje w okolicach 60-tego roku życia i występować może w dwóch podtypach.

Zarówno podtyp męski, jak i podtyp pomenopauzalny doprowadzać mogą do poważnych uszkodzeń kośćca, spadku gęstości kości, co owocuje w licznych złamaniach patologicznych, które stanowić mogą nawet czynnik trwałej utraty zdrowia. Bardzo ważne jest wczesne wykrycie osteoporozy oraz zastosowanie kierunkowego leczenia, które winno być przede wszystkim zogniskowane w stronę skutecznego zapobiegania utracie masy kostnej na przestrzeni kolejnych lat. W przypadku tak specyficznej choroby, jak osteoporoza leczenie jest wielokierunkowe. Po pierwsze staramy się zatrzymać uwalnianie wapnia z kości, z drugiej strony staramy się utrzymać gospodarkę wapniową na bezpiecznym dla naszego organizmu poziomie. Jest to dość trudny wybór, jednakowoż zastosowanie konkretnych kierunkowych metod jest jedyną gwarancją tego, iż unikniemy poważnych konsekwencji tego rodzaju schorzenia.

Jak wpływać na osteoporozę?


Bardzo ważne w chorobach niedoborowych jak osteoporoza dieta stanowi narzędzie dla naszego ustroju. Niestety, ale leczenie osteporozy wymaga o wiele szerszych interwencji, niż tylko i wyłącznie zastosowanie kierunkowej diety. W przypadku tejże choroby trzeba także niestety zdecydować się na zastosowanie takich preparatów, jak bisfosfoniany, kalcytonina łososiowa, czy też inne związki, które dają nadzieję na szybkie i trwałe wyleczenie ze schorzenia. Wczesne rozpoczęcie kierunkowego leczenia gwarantować powinno sukces terapeutyczny – tutaj jednak ważna jest świadomość istnienia choroby oraz jak najwcześniejsze interwencje. Szczególnie istotne z punktu widzenia epidemiologii tego schorzenia jest regularne badanie osteoporozy, a więc wykonywanie badań densytometrycznych naszego kośćca oraz zdjęć rentgenowskich np. stawów bliższych kończyn górnych.

Czy da się skutecznie leczyć osteoporozę?

Nowoczesne leki, w tym leczenie biologiczne realnie wpływa na wzrost prawdopodobieństwa wyleczenia osteporozy. Szczególnie korzystne wyniki pojawiają się w kontekście teryparatydu oraz innych cząsteczek, które hamują szlak RANK-RANKL i mogą zatrzymać kaskadę utraty kośćca. Jest to jednakowoż leczenie kosztowne i nie dostępne dla każdego z chorych – szczególnie tych kiepsko wyżywionych i zaniedbanych. Warto wiedzieć, jak to wygląda i jak można wspierać skutecznie nasze zdrowie. To naprawdę nie jest nic trudnego i niedostępnego.


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

NoweArtykuły

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl