Ogólnopolski Dzień Dogoterapii– już ponad 25 tys. beneficjentów programu wsparcia na czterech łapach


Ogólnopolski Dzień Dogoterapii– już ponad 25 tys. beneficjentów programu wsparcia na czterech łapach
2024-06-14
15 czerwca to wyjątkowa data. To właśnie wtedy obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Dogoterapii, będącej wsparciem procesu leczenia i cieszącej się w naszym kraju coraz większym zainteresowaniem.

Od 7 lat Mars Polska i Fundacja Dr Clown łączą siły, prowadząc program dogoterapii, którego beneficjentami zostało już ponad 25 tys. osób w całym kraju. To kolejny przykład tego, jak wiele korzyści daje bliska relacja, którą nawiązujemy z naszymi czworonożnymi przyjaciółmi.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Poradnik-Zdrowia.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:

Dogoterapia to nie tylko przyjemna forma wsparcia terapeutycznego, lecz skuteczna, poparta wieloma badaniami naukowymi metoda, przynosząca wiele korzyści objętym nią pacjentom. Bezwarunkowa miłość, bezpieczeństwo i radość, które ofiarowują psy, pomagają w stawianiu czoła nierzadko skomplikowanym i długim procesom leczenia, przynosząc w nich ulgę i przekazując mnóstwo pozytywnej energii. Za niezwykłymi efektami dogoterapii stoi także wytrwała praca profesjonalnych dogoterapeutów, którzy wykorzystują swoją szeroką wiedzę i unikalne umiejętności, by pomagać innym.

W Mars Petcare wiemy, że zwierzęta czynią nasze życie lepszym, dlatego celem wszystkich naszych działań jest tworzenie lepszego świata dla zwierząt oraz pokazywanie, jak ważną rolę odgrywają one w społeczeństwie. Dlatego od 2017 r. prowadzimy wraz z Fundacją Dr Clown program dogoterapii na teranie całej Polski. Przez ten czas nie tylko zwiększyliśmy ośmiokrotnie liczbę uczestników, ale również rozszerzyliśmy grono beneficjentów. Aktualnie z dogoterapii korzystają dzieci w szpitalach, pacjenci pediatrycznych oddziałów rehabilitacji oraz seniorzy w Domach Pomocy Społecznej - mówi Marzena Ignaczak, Dyrektorka ds. Korporacyjnych w Mars Polska.

Program dynamicznie się rozwija i daje wymierne efekty. W ubiegłym roku w zajęciach z udziałem certyfikowanych dogoterapeutów i wyszkolonych psów wzięło udział 7935 osób - 7225 małych pacjentów i 710 seniorów. W ciągu ponad 7 lat wyjątkowa więź łącząca człowieka z psem wsparła już ponad 25 tys. osób.

Wyniki, które osiągamy, umacniają w nas przekonanie o wyjątkowości programu i wielkiej potrzebie jego kontynuacji - dodaje Katarzyna Czereszewska, Dyrektorka ds. Oddziałów Fundacji i akcji CSR w Fundacji Dr Clown - Także w tym roku widzimy rosnące zainteresowanie dogoterapią. W ciągu ostatnich pięciu miesięcy odbyło się 329 spotkań i wzięło w nich udział 3710 osób.

Więź człowieka i zwierzęcia pozytywnie wpływa na wiele aspektów naszego życia. Badacze z Instytutu Nauki o Zwierzętach Waltham od lat potwierdzają[1], że kontakt z czworonogiem m.in. redukuje stres, obniża ciśnienie krwi, zwiększa wydzielanie hormonów szczęścia, a także buduje poczucie własnej wartości.

Ze wszystkich tych benefitów wynikających z interakcji ze zwierzęciem możemy korzystać podczas dogoterapii. Kluczem do odpowiedniego przeprowadzenia tego typu zajęć jest odpowiednie przeszkolenie dogoterapeuty i psa oraz łączące ich porozumienie.

Efekty naszej pracy bywają niesamowite ze względu na to, że my, dogoterapeuci, sami doświadczamy korzyści wynikających z głębokiej więzi, która łączy nas z naszymi psami, a którą najlepiej można opisać słowem symbioza - dodaje Paulina Wilk, dogoterapeutka, opiekunka psa Indi - Jak w każdej innej relacji, bo z psem nie jesteśmy tylko podczas prowadzonych zajęć, ale przez cały czas, tak i w tej ważna jest ciągła praca nad nią. Docieramy się, staramy się zrozumieć i respektować swoje wzajemne potrzeby. Dzięki temu możemy wejść na zajęcia z poczuciem obopólnego zaufania i bezpieczeństwa, aby przeprowadzić wartościowe zajęcia.

Z programem Mars Polska i Fundacji Dr Clown współpracują jedynie certyfikowani, wybrani dogoterapeuci, którzy posiadają szeroki wachlarz umiejętności pozwalających na dopasowanie ćwiczeń do potrzeb danej grupy pacjentów tak, aby przynosiły im one realne korzyści.

Wiele udało się wypracować i zmienić się przez 7 lat trwania projektu firmy Mars i Fundacji Dr Clown, szczególnie jeśli chodzi o otwartość władz szpitali na obecność psów na oddziałach. A już niedługo, 1 lipca, w Polsce obchodzony będzie Dzień Psa, który stanowi doskonałą okazję, by ponownie docenić niezwykłą rolę, jaką
te zwierzęta pełnią w naszym życiu i każdego dnia odwdzięczać się im troskliwą opieką, zdrowym żywieniem
i wspólnie spędzanym czasem.

 


[1] https://www.waltham.com/science/human-animal-interaction

 


Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Karolina

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl