Młodzież ściśle uzdolniona – poznaj 10 najzdolniejszych uczniów z całej Polski


2018-09-14
12 września br. w Warszawie odbyła się uroczysta gala podsumowująca 4. edycję programu ADAMED SmartUP. Podczas wydarzenia wyłoniono 10 laureatów nagrody głównej, którzy przez najbliższy rok będą rozwijać swoje kariery naukowe pod okiem doświadczonych naukowców.

Tegoroczna gala finałowa programu ADAMED SmartUP została zorganizowana na Wydziale Fizyki Politechniki Warszawskiej. W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Sejmu, instytucji państwowych, członkowie Rady Naukowej programu, reprezentanci świata nauki i biznesu. Wśród zaproszonych nie mogło zabraknąć najważniejszych gości, czyli 50 uczestników czwartego obozu naukowego ADAMED SmartUP, spośród których wybrano i ogłoszono podczas gali 10 laureatów nagrody głównej:

  • Michał Duchniewicz z Milanówka,
  • Katarzyna Łyczek z Warszawy,
  • Jan Domański z Płońska,
  • Jean Rauber z Sopotu,
  • Małgorzata Gniadek z Jaworzna,
  • Kevin Wawrzyn z Lubaczowa,
  • Dawid Zapolski z Krotoszyn,
  • Laura Meissner z Brennej,
  • Natalia Puczek z Raciborza,
  • Marcin Maniak  z Krakowa.

W Polsce nie brakuje młodych uzdolnionych ludzi. ADAMED SmartUP powstał, by wspierać i inspirować młodych pasjonatów nauki. Co ważne nasz program budzi coraz to większe zainteresowanie. Liczba zarejestrowanych uczestników to blisko 25 tysięcy, a w obozach naukowych realizowanych we współpracy ze środowiskiem akademickim uczestniczyło 200 uczniów w wieku 15-19 lat. To właśnie Ci utalentowani ludzie są przyszłością nauki w XXI wieku. Wierzę, że dla absolwentów programu ADAMED SmartUP nie ma rzeczy niemożliwych i mogą oni osiągnąć naprawdę wszystko - mówi dr n. med. Małgorzata Adamkiewicz, Prezes Zarządu Fundacji Grupy Adamed. 

Jedna z tegorocznych laureatek, Laura Meissner powiedziała podczas gali: Nie spodziewałam się takiego wyboru. Jednak jestem pozytywnie zaskoczona, ponieważ mam sporo planów na ten rok, jeśli chodzi o konkursy czy aplikację na studia. Wierzę, że program ADAMED SmartUP pomoże mi w ich realizacji. Są to wielkie możliwości, których samodzielnie nie byłabym w stanie osiągnąć. Moim marzeniem są studia w Cambridge albo na Uniwersytecie w Edynburgu, o którym dowiedziałam się w trakcie obozu naukowego ADAMED SmartUP. 

Jak co roku, laureaci swoją przygodę z programem ADAMED SmartUP rozpoczęli od rejestracji i wzięcia udziału w grze alternatywnej rzeczywistości. Następnie, po ocenie przesłanych aplikacji i rozmowach z członkami Rady Naukowej, zostali zaproszeni na obóz naukowy organizowany w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. 10 najbardziej zaangażowanych uczestników zostało wyróżnionych i teraz przez 10 miesięcy skorzystają oni z programu konsultacji naukowych dostosowanych do ich indywidualnych potrzeb.

To wielka szansa na rozwinięcie kariery naukowej pod okiem profesjonalistów bądź doprecyzowanie ścieżki, którą chcieliby dopiero zacząć podążać. Pomimo, że każdy z nich już teraz zasługuje na miano młodego naukowca, jest to bardzo zróżnicowana grupa pod kątem zainteresowań czy miejsca, w którym się znajdują. Część rozpoczyna dopiero edukację w szkole średniej, inni przygotowują się do egzaminu maturalnego. Laureaci mogą samodzielnie zdecydować, jak najlepiej wykorzystać program konsultacji, by rozwinąć swoje umiejętności i pasje naukowe - mówi Katarzyna Dubno, Członek Zarządu Fundacji Grupy Adamed.

Podczas gali spośród zeszłorocznych laureatów wyłoniono także stypendystów 3. edycji programu: Annę Kotańską, Jędrzeja Machtyla oraz Weronikę Ormaniec. Zarząd Fundacji Grupy Adamed oraz członkowie Rady Naukowej programu wręczyli wyróżnionej trójce symboliczne czeki. Nagrodę finansową stypendyści będą mogli przeznaczyć na wymarzone studia oraz rozwój swoich naukowych pasji.

Dla trzynastu uczestników programu ADAMED SmartUP gala finałowa to dzień, w którym ich dotychczasowe kariery i osiągnięcia naukowe nabierają tempa. Uczniowie w wieku 15-19 lat, którzy również marzą o rozwinięciu swoich skrzydeł, taką szansę otrzymają z początkiem października, kiedy to wystartuje rejestracja do piątej już edycji programu ADAMED SmartUP.

 

***

ADAMED SmartUP to program naukowo-edukacyjny skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych, mający na celu popularyzację nauk ścisłych i przyrodniczych oraz wsparcie rozwoju pasji i zainteresowań szczególnie uzdolnionej młodzieży. Podstawą inicjatywy jest platforma internetowa www.adamedsmartup.ploraz program stypendialny przeznaczony dla osób w wieku 15-19 lat. Program patronatem honorowym objęli: Minister Edukacji Narodowej, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Instytut Badań Edukacyjnych, Narodowe Centrum Nauki, Politechnika Warszawska, Politechnika Śląska, Polska Akademia Nauk, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Uniwersytet Warszawski, Warszawski Uniwersytet Medyczny oraz Akademia Morska w Szczecinie.

Organizatorem programu ADAMED SmartUP jest Fundacja Grupy Adamed, której celem jest wspieranie działalności badawczo-rozwojowej, naukowej i oświatowej, popularyzacja nauki oraz wsparcie rozwoju młodzieży i środowiska naukowego.

Adamed to polska firma farmaceutyczno-biotechnologiczna, która powstała na bazie polskiej myśli naukowej i własnych patentów. Jest producentem blisko 580 produktów nowej generacji, oferowanych zarówno polskim, jak i zagranicznym pacjentom z 65 krajów świata. Posiada swoje przedstawicielstwa: w Rosji, Hiszpanii, Kazachstanie, Czechach, na Słowacji i Ukrainie. Obecnie zatrudnia ponad 2000 osób. Od ponad 17 lat firma prowadzi własną innowacyjną działalność badawczo-rozwojową. Tworzy konsorcja naukowo-przemysłowe z wiodącymi uniwersytetami oraz instytutami naukowymi, w kraju i za granicą. Własność intelektualna firmy chroniona jest 183 patentami w większości krajów na świecie. W 2017 roku nabyła pakiet kontrolny jednej z najszybciej rozwijających się w Wietnamie firmy farmaceutycznej Dat Vi Phu. Była to największa bezpośrednia polska inwestycja w Wietnamie.

Nadesłał:

Redakcja_PR

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl