Leki stosowane w leczeniu stwardnienia rozsianego


Leki stosowane w leczeniu stwardnienia rozsianego
2018-08-07
Istnieją różne dostępne leki stosowane w leczeniu stwardnienia rozsianego, które wykazały zmniejszenie częstości nawrotów i opóźnienie postępu choroby.

Niektóre zabieg lecznicze polegają na podaniu zastrzyku z lekiem podczas iniekcji podskórnej (pod skórą) lub domięśniowej (do mięśnia), podczas gdy inne leki są podawane dożylnie (przez infuzję) lub doustnie (doustnie).

Interferony beta - są lekami iniekcyjnymi stosowanymi w leczeniu postaci rzutowo-remisyjnym. Niektóre produkty beta interferonu mogą być również stosowane w pierwszym epizodzie klinicznym. W zależności od leku, wstrzyknięcie interferonów beta mogą być podskórne lub domięśniowe, a dawkowanie może zmieniać się każdego dnia lub raz w tygodniu

Octan glatirameru - podaje się codziennie we wstrzyknięciu podskórnym w celu leczenia choroby rzutowo-remisyjnym. Jest również stosowany u pacjentów, którzy doświadczyli pierwszego epizodu klinicznego i mają gorsze wyniki w badaniu rezonansem magnetycznym.

Fingolimod - jest doustną kapsułką podawaną raz na dobę wskazaną w leczeniu nawracających postaci stwardnienia w celu zmniejszenia częstości zaostrzeń klinicznych i opóźnienia wystąpienia niepełnosprawności.

Teriflunomid - jest doustną tabletką stosowaną raz na dobę w leczeniu pacjentów z nawracającymi postaciami stwardnienia rozsianego.

Fumaran dimetylu - jest doustną kapsułką przyjmowaną dwa razy dziennie, która jest stosowana w leczeniu osób z nawracającymi postaciami stwardnienia rozsianego. 

Mitoksantron - jest środkiem chemioterapeutycznym do leczenia pogarszającego się nawracająco-ustępującego stwardnienia rozsianego, postępująco-nawracającego stwardnienia lub wtórnie postępującego stwardnienia i jest stosowany do zmniejszania neurologicznej niepełnosprawności i / lub częstości klinicznych zaostrzeń. Jest podawany dożylnie w infuzji raz na trzy miesiące.

Natalizumab - jest lekiem dożylnym przeznaczonym dla pacjentów z szybko postępującym stwardnieniu rozsianym lub z wysoką aktywnością choroby pomimo stosowania alternatywnej terapii. Jest podawany raz na cztery tygodnie.

Objawy stwardnienia rozsianego są spowodowane przez zakłócenie w przekazywaniu sygnałów nerwowych z ośrodkowego układu nerwowego (OUN) do innych części ciała w wyniku uszkodzenia mieliny (ochronnej powłoki wokół komórek nerwowych). Częstotliwość i czas trwania objawów są różne i mogą obejmować:

  1. Zmęczenie
  2. Mrowienie, ból lub drętwienie
  3. Problemy z równowagą i chodzeniem
  4. Zmiany w widzeniu
  5. Depresja / zmiany emocjonalne
  6. Upośledzenie myślenia / rozumienia
  7. Słaba koordynacja mięśni
  8. Problemy seksualne
  9. Niewyraźna mowa i jąkanie
  10. Problemy z pęcherzem i jelitami

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl