Kąpiel maleństwa – niezapomniane chwile


2019-04-19
Człowiek potrzebuje bliskości, czułości i poczucia bezpieczeństwa. Zwłaszcza gdy jest mały. W okresie niemowlęcym szczególnie liczy na obecność mamy i taty, która zapewnia mu poczucie bezpieczeństwa. Poza karmieniem i zabawą doświadcza jej także przy innych okazjach, na przykład przy kąpieli.

Dobra organizacja to podstawa

Na początek coś oczywistego. Najczęściej mamy zorganizowany kącik higieniczny dla niemowlaka, ale przed kąpielą warto sprawdzić, czy wszystkie środki pielęgnacji, chusteczki, ręczniki są na swoim miejscu. Lepiej mieć tę pewność niż biegać po domu w poszukiwaniu kremu i całe zaangażowanie poświęcić na pielęgnację i okazywanie czułości. Kąpiel pozostaje ważnym zabiegiem higienicznym, więc pod ręką muszą się znaleźć niezbędne kosmetyki dla niemowląt.

Nie zmieniaj pochopnie kosmetyków

W pierwszych tygodniach do mycia główki możemy używać uniwersalnego płynu do kąpieli od 1. dnia życia, ale czasem, gdy maleństwo zacznie dokazywać, trzeba będzie przestawić się na szampon. Ważne, by pozostać przy tej samej serii. Jeśli zdecydowaliśmy się na Hipp Babysanft, Johnson’s Baby czy Bambino, z upływem czasu włączajmy kolejne produkty jednej marki (oczywiście, jeśli tylko nie okaże się, że z jakichś powodów potrzebna jest zmiana).

Niemowlę lubi wiedzieć, co je czeka

Po przygotowaniu odpowiednio ciepłej wody z płynem (36 stopni, ale test łokcia w zupełności wystarczy ;) nie tylko unikajmy zbyt gwałtownego kontaktu maleństwa z wodą, ale dajmy mu zobaczyć, co je za chwilę spotka. Zamiast od razu wkładać do wanienki plecami, warto pozwolić dotknąć wody rączką lub nóżką, by od razu wiedziało, że przyszedł czas na wspólną radość.

Wspólna radość zamiast stresu

Kąpiel nie może trwać zbyt długo (5-7 minut), więc postarajmy się wykorzystać ten czas na maksymalne oddziaływanie wszystkich bodźców. Lęk przed zanurzaniem dziecka w wodzie i pospieszne ruchy mogą przyczynić się do tego, że maluszek nie będzie kojarzył tego punktu programu jako czegoś pozytywnego. Delikatny dotyk, głos rodzica i widok jego uśmiechu, przyjemny zapach – jeśli tak zapamięta kąpiel, zawsze będzie z radością witał wanienkę napełnioną wodą z delikatnym płynem.

 

Nadesłał:

NoweArtykuły

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl