Jakie zabiegi są zalecane przed wybielaniem zębów?


Jakie zabiegi są zalecane przed wybielaniem zębów?
2018-09-13
Wybielanie zębów jest zabiegiem, do którego należy się odpowiednio przygotować. Przede wszystkim musimy wiedzieć, czy nasze zęby w ogóle się do niego kwalifikują. Tylko dzięki odpowiedniemu podejściu do sprawy będziemy mogli w bezpieczny sposób usunąć przebarwienia i cieszyć się pięknym uśmiechem.

Jak przygotować się do zabiegu i co warto mieć na uwadze? Tego wszystkiego dowiecie się czytając ten artykuł.

Przeciwwskazania

Zanim przystąpimy do zabiegu, warto zapoznać się z przeciwwskazaniami. Do najczęstszych przeciwwskazań należą:

- nowotwory,
- zęby mleczne lub ubytki,
- niedorozwój szkliwa oraz zaawansowany bruksizm (zgrzytanie zębami),
- stany zapalne oraz choroby w obrębie jamy ustnej,
- paradontoza,
- ciąża oraz okres karmienia piersią,
- opryszczka, afty, pleśniawki itp.,
- epilepsja oraz astma (istnieje ryzyko wystąpienia ataku).

Przed zabiegiem

Przed każdym zabiegiem (nie chodzi tutaj tylko o zabiegi związane z utrzymaniem zdrowia jamy ustnej, ale także wszystkie inne) należy udać się na wizytę kontrolną. Dzięki temu nie będziemy mieć wątpliwości, czy nasze zęby są zdrowe – w innym wypadku nie będziemy mogli przystąpić do zabiegu. Zęby najpierw trzeba wyleczyć i uszczelnić plomby – jeśli jest taka konieczność. Upewnijmy się także, czy nie rozwinęły się żadne stany zapalne oraz czy na naszych zębach nie ma nadmiaru osadu lub kamienia.

Jeśli nasze zęby mają tendencję do gromadzenia osadu lub kamienia, to konieczne będzie ich oczyszczenie, aby zęby były lepiej przygotowane do zabiegu. W tym celu stomatolog wykonuje scaling lub piaskowanie. Ważne! Po usunięciu osadu/kamienia warto odczekać mniej więcej tydzień, zanim poddamy nasze zęby wybielaniu.

Należy zapoznać się również z wytycznymi odnośnie białej diety (unikane produktów barwiących), którą – w zależności od wyboru metody wybielania – trzeba stosować przez ściśle określony czas. Przed zabiegiem warto zjeść posiłek, gdyż po wybielaniu nie można nic spożywać przez 2 kolejne godziny.

Domowe sposoby kontra profesjonalne wybielanie

Domowe sposoby wybielania zębów nie dają zwykle takich efektów, jakich byśmy się spodziewali. Pasty wybielające oraz inne „specyfiki” często niszczą szkliwo i sprawiają, że zęby są bardzo wrażliwe. Dlatego warto zainwestować w zabieg u specjalisty, np. jeśli chcemy uzyskać jak najlepsze rezultaty, zdecydujmy się na wybielanie za pomocą lampy UV, czyli wybieranie laserowe. Na czym taki zabieg polega? Dziąsła zabezpieczane są specjalnym preparatem, a na zęby nakładany jest żel wybielający. Następnie naświetla się go lampą emitującą zimne światło. Mniej więcej po dwóch lub trzech wizytach w gabinecie stomatologicznym uzyskamy zadowalający efekt. Jeśli natomiast chodzi o wybielanie laserowe to wystarczy jeden zabieg, który trwa nie więcej niż 20-30 min. Należy jednak pamiętać, że nie będzie to 100% biel, ponieważ wszystko zależy od naszego naturalnego odcienia zębów. Wybielanie pomoże pozbyć się przebarwień czy plamek na zębach, ale nie zmieni naturalnego koloru kości. Pamiętajmy jednak, by wybrać sprawdzony gabinet stomatologiczny.

Uśmiech rodem z Hollywood

W uzyskaniu idealnych zębów pomogą nam licówki, czyli porcelanowe płatki naklejane na zęby. Dzięki nim pozbędziemy się brzydkich przebarwień, a także defektów estetycznych w postaci przerw między zębami czy nierówności. A co najważniejsze, ich kolor może być taki, jaki sami sobie wybierzemy, tak więc śnieżnobiały uśmiech nie będzie tylko marzeniem, ale stanie się rzeczywistością.

Artykuł został przygotowany przez gabinet stomatologiczny Galeria Uśmiechu Częstochowa.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl