Jak zapobiegać powikłaniom chorób przewlekłych?


Jak zapobiegać powikłaniom chorób przewlekłych?
2018-07-04
Rozwój medycyny w znaczący sposób przyczynił się do wydłużenia średniego wieku społeczeństwa. Doprowadziło to jednak do ujawnienia się wielu chorób przewlekłych, które wpływają niekorzystnie na jakość życia starszych osób.

Takie jednostki chorobowe, jak: przewlekła niewydolność serca, przewlekła obturacyjna choroba płuc, nowotwory, polineuropatie, uniemożliwiają normalne funkcjonowanie i w wielu przypadkach "przykuwają" pacjenta do łóżka.

Medycyna nie poznała jeszcze metod leczenia wszystkich obecnie istniejących problemów zdrowotnych, jednak potrafi zapobiegać wielu powikłaniom przewlekłych chorób. Przyczynia się to do poprawienia jakości życia i niejednokrotnie znaczne je wydłuża.Najczęstsze powikłania chorób przewlekłych i sposoby ich leczenia

Wymienione wyżej jednostki chorobowe znacznie obniżają możliwości poruszania się i funkcjonowania. W ciężkich przypadkach osoby chore zmuszone są do przebywania w łóżku 24 godziny na dobę. Do dwóch głównych powikłań takiego stanu, które mogą doprowadzić nawet do śmierci są - zakrzepica oraz odleżyny. Pierwsze z nich może być skutecznie leczone farmakologicznie. Właściwie dobrane leki praktycznie w 100% zapobiegają wystąpieniu zakrzepicy u leżących pacjentów.

Poważniejszym powikłaniem są odleżyny, które mogą zacząć się tworzyć już po jednym pełnym dniu spędzonym w łóżku u osób z zaburzeniami krążenia. Początkowo są to jedynie zmiany rumieniowe, które w przeciągu tygodni przechodzą w głębokie i trudno gojące się rany. Zakażanie tego miejsca może doprowadzić do szybkiego zgonu pacjenta. Dlatego u takich chorych konieczne jest wdrażanie profilaktyki jak najwcześniej. Najlepsze efekty przynoszą materace przeciwodleżynowe, które zmniejszają nacisk na skórę. Dodatkowo stosowanie masaży oraz kosmetyków natłuszczających może wspomóc działanie materaców.Wózki inwalidzkie - sposobem na poprawienie jakości życia

Wyżej opisane przypadki są dowodem na to jak choroba może znacznie ograniczyć możliwość normalnego funkcjonowania. Jednak wiele mniej poważnych dolegliwości, jak choroba zwyrodnieniowa stawów, bóle kręgosłupa, czy duszność może utrudniać pacjentowi wyjście z domu. Wykorzystując wózki inwalidzkie zasilane akumulatorem osoby ze silnymi dolegliwościami stawowymi mogą dostać się na rehabilitację, czy zrobić samemu zakupy, co znacznie poprawia jakość życia i stan psychiczny pacjentów.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl